Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poligonul profesioniștilor

Poliția Locală Slobozia gestionează o investiție administrativă unică

Poligonul profesioniștilor

În urmă cu 2 ani, Consiliul Local Slobozia a aprobat o investiție de 1,4 milioane de lei pentru reali­zarea unui poligon de tragere cu armament ușor. La acest moment, poli­­go­nul este funcțional și poate deservi structurilor MAI dintre Constanța și București. Prețul pentru o oră de tra­gere este de 100 de lei. Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia, declară: «Scopul acestui poligon este instruirea personalului MAI!».

Un poligon ca-n filme La intrarea în municipiul Slobozia, am­plasat într-o zonă izolată, se află noul poligon. Acesta este autorizat de către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, polițiștii antrenându-se în fiecare lună. Demarat în 2017, proiectul poligonului de tragere al Poliției Locale Slobozia a fost finalizat în toamna anului 2018. Scopul acestuia este de a instrui personalul atât din cadrul Poliției Locale Slobozia, cât și a celorlalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne. «La acest moment, poligonul de tragere cu armament ușor este utilizat de toate structurile MAI, însă, contra cost, și firmele sau persoanele fizice pot utiliza acest poligon. Prețul unei ore este de 100 de lei...» susține Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Poligonul are 25 metri, fiind prevăzut cu sisteme de ventilație, instalație de climatizare, corpuri de iluminat... Pereții sunt placați cu material din lemn rășinos, astfel încât proiectilul să fie amortizat, iar în spate dispune de un zid special de preluare a proiectilului, format dintr-un material numit recupol (cau­ciuc destul de dens care se deschide, preia proiectilul, apoi se închide).

3 luni ca să înveți să tragi cu pistolul Înăuntrul poligonului miroase a praf de pușcă și a lemn, semn că este nou. Țintele au fost pregătite, la fel ca și polițiștii. Primii trăgători au terminat cele 5 cartușe, în urma lor rămânând mult fum... «Un astfel de obiectiv era foarte important pentru pregătirea profesională a angajaților instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii publice și siguranței naționale, pentru că el asigură o pregătire continuă...» adaugă Laurențiu Abaza. Cel mai bun trăgător se remarcă din nou. Îl cheamă Tudorel Axinte și are 37 de ani, iar în ultimii 13 ani și-a dedicat viața apărării cetățenilor. La ultimul antrenament a obținut 85 de puncte din 100... «Trebuie să cunoști anumite reguli de tactică pe care trebuie să le respecți cu sfințenie. Cu arma este suficient să greșești o singură dată, a doua oară nu mai ai posibilitatea... Se execută numai la comandă și pe bază de comandă! Nimic nu se face la voia întâmplării. Oricine poate să tragă cu pistolul, însă trebuie să și nimerească cât mai aproape de centrul țintei... De fiecare dată am emoții, trebuie să te concentrezi atât la țintă, cât și la comenzile care ți se dau!» susține Tudorel Axinte, polițist local. Lună de lună, polițiștii locali se pregătesc teoretic, la sediul Poliției Locale Slobozia, apoi practic pentru tragerile din poligon.

Centru de Instruire Multifuncțional
Terenul pe care se află amplasat poligonul dispune de încă alte 3 clădiri, printre care un turn de control, cât și de un loc parcă uitat de lume pe care, la acest moment, plantele ating jumătate de metru... «În viitor, în această zonă se va construi un Centru de Instruire Multifunc­țional, care va cuprinde un autodrom, o bază sportivă cu terenuri multifuncționale, cu sală de sport, o pistă de pregătire pentru personalul din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, cât și pentru cei din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgențe...» încheie Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia.

23 Noiembrie 2019, 14:25 (2117 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Poligon de tragere de 1,3 milioane de lei pentru Poliția Locală

Comentariile cititorilor:


incomplet:
(5 Decembrie 2019, 10:59)
Dincolo de oportunitatea investitiei (destul de costisitoare), avand in vedere ca erau altele la rand mult mai insemnate pentru cetateni (apa, spatii verzi, infrastructura, etc.), stau si ma gandesc la ce ne foloseste noua faptul ca "organili" se pregatesc dpdv militar? (trag in centrul tintei, F.B.). Mai oameni buni, avem legi idioate, date in favoarea infractorilor! Degeaba se pregatesc pistolarii astia cu pistoale cu apa marca carpati (intentionata cacofonia). Nu au voie sa traga in interlopii si toti rromarlanii care comit tot felul de nenorociri. Someaza, trag in aer, incearca sa traga in roti si asa cum vedem pe la stirile de la ora 5, tziganii reusesc sa fuga, sa ajunga acasa la clanul lor, ba ma mult ii iau si la bataie pe bietii tinerei politisti. Apoi, rapoarte peste rapoarte, de ce au tras un glont, dar doua? dau cu subsemnatul o zi intreaga, timp in care interlopii, mituiesc sefi importanti din parchete, militie si scapa imediat, sau fug linistiti din tara pana se linistesc apele. Pe multi i-a scapat chiar dragnea si se vede cate nenorociri fac peste tot. Asa ca, agentii 007 astia, la ce naiba se antreneaza in poligoane de 1,4 mil lei?
Gazarii nu ar trebui primiti in poligon absolut deloc! S-au antrenat destul pe oamenii pasnici la miting-ul din 10 august. La infiltratii lor (huliganii, ultrasii) nu le-a facut nimic, dimpotriva au fost lasati tocmai ca sa justifice "interventia in forta".
Asa ca acest poligon este total inutil pentru cetateni. Profilul organului de ordine este urmatorul: Este f sever cu neajutoratii: batrane care vand 3 legaturi de patrunjel, soferi care merg cu 51 kmh in localitate, copii care trec prin loc nepermis, dar, nu au tupeul sa aplice legile astea chiar proaste, in fata persoanelor cu adevarat periculoase pentru societate: interlopi, camatari, pesti, scandalagii, hoti (majoritatea tzigani) si nici in fata politicienilor corupti. Deci, degeaba va mai pregatiti, asa inainte aveati macar o scuza.
Huuuuuuuuăă! :
(26 Noiembrie 2019, 07:01)
Va fi nevoie de mai multa atentie la alegerile locale la anul.De ce sa se finanteze proiecte si lucrari ca "asa doresc consilieeii si primaeul".Acum ca tinerii au inteles rostul votului,e momentul ca posturile celor ce reprezinta orasul sa fie ocupate de cetateni ce doresc progres urbei,nu cheltuieli de"ciupeala".Gata,ciuma rosie a irosit destul. Nu avem apa potabila,parcuri fara vegetatie,centrul pregatit pentru promenada este o improvizatie placata,fara pic de verdeata,iar luminile portocalii sunt niste idiotenii hidoase.Parcul industrial =un esec,la cart Garii Noi se lucreaza abia din acest an.Poligon ne lipsea consilierilor locali,restul e in regula.De aia nu vreti presa,filmata sedinta,sa va desfasurati pentru voi si sleahta voastra!Poligon de gaze ptr jandarmi nu faceți ??
MMC:
(25 Noiembrie 2019, 11:08)
www.petitieonline.com/desfintarea_politiei_locale
Politist :
(25 Noiembrie 2019, 08:34)
Poliția locală =foști paznici , care au primit mai multe drepturi decât ar fi trebuit! Vacile de muls ape primăriei ! Sper ca noul guvern sa sesizeze asta!
Traditii psdiste:
(25 Noiembrie 2019, 07:04)
Buna ideea ca se utiliza campul de langa Ciulnita,"tragerea" fiind un chin.Dar sa cheltui 14 miliarde lei vechi,o primarie cu 37.ooo locuitori este cam ciudat.Chiar o povara as adauga,ca nu este Slobozia zona cu traditie in purtatul pistoalelor,cowboy calari sau pedestri.Orasul are nevoie de alte investitii utile tuturor categoriilor locuitorilor si nu directionati pentru tras cu pistolul.Consilierii locali au aprobat 14 miliarde pentru poligon in conditiile in care se striga din noroaiele Garii Noi si se motiveaza ca nu sunt fonduri disponibile.Serios?Oamenii de acolo isi platesc impozitele pe terenuri,pe locuinte si consilierii locali aproba poligon!De reabikitare s a ocupat firma lui "brusli"? Intreb pentru un prieten...
BRISCU:
(24 Noiembrie 2019, 11:01)
Foarte bine!Totusi, ce intelegeti prin  POLITIA LOCALA SLOBOZIA?Termenul  ,,politie  locala' se refera la cea  infiintata  in baza  Legii 155.Multumesc!