Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Prezența la vot, redusă

Alegeri Prezidențiale 2019, Turul II

Ialomița: Prezența la vot, redusă

Sesizare la Poliție pe numele parlamentarului PSD Ștefan Mușoiu

Al doilea Tur al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 24 noiembrie 2019, se desfășoară fără incidente. După primele ore de la deschiderea urnelor, Ialomița se situează sub media națională în ceea ce privește prezența la vot. Datele Biroului Electoral Central arată că până acum, în județul nostru, au votat doar aproape 9000 de ialomițeni cu drept de vot.

Urnele vor fi deschise până la ora 21,00 În județul Ialomița sunt 220 de secții de votare, în toate localitățile din județ. Biroul Electoral Central informează că la nivelul județului există 229566 de persoane cu drept de vot. Aproape 9000 dintre acestea s-au prezentat la urne în primele ore de la deschiderea secțiilor de votare. Exprimat în procente, acest număr arată că doar 4% dintre ialomițenii cu drept de vot au participat până acum la scrutinul pentru Turul II al Alegerilor Prezidențiale. Până acum, în județul Ialomița, nu au fost semnalate incidente cu privire la desfășurarea procesului electoral.

UPDATE La ora 12,00, potrivit Biroului Electoral Central, prezența la vot în județul Ialomița a fost de 16,58%, menținându-se sub media pe țară.

UPDATE Procentul prezenței la vot în Ialomița se menține sub media pe țară, la ora 15,00 acesta fiind 30,40%. O prezență scăzută la vot se înregistrează și în rândul tinerilor. Potrivit statisticilor Biroului Electoral Central, tinerii cu vârste cuprinse între 18 și 35 de ani au cea mai slabă participare la urne în județul Ialomița. Cei mai mulți dintre ialomițenii care și-au exprimat dreptul la vot au vârste cuprinse între 45 și 64 de ani.

UPDATE Polițiștii ialomițeni desfășoară cercetări cu privire la 5 sesizări făcute la numărul de urgență 112 privind transportul alegătorilor către secțiile de votare. Printre cei acuzați de astfel de practici se numără și un primar dintr-o localitate ialomițeană. Edilul a fost deja audiat de oamenii legii, acesta explicând faptul că oamenii pe care-i avea în mașină ar fi fost, de fapt, doi vecini care doreau să ajungă mai repede la secția de votare.

UPDATE Un bărbat de 47 de ani din Amara a fost amendat cu 500 de lei, după ce a provocat un scandal la secția de votare unde s-a deplasat pentru a-și exercita dreptul la vot. Alegătorul consumase alcool și a fost condus afară din zona secției de votare cu ajutorul jandarmilor.

UPDATE Reprezentanții Biroului Electoral Județean Ialomița au decis să sesizeze Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, în urma unei postări făcută pe Facebook de către Ștefan Mușoiu, deputat PSD în Parlamentul României. «(...) Am votat cu singurul candidat român de pe buletinul de vot pentru că, astăzi, este despre România și despre viitorul ei» sunt cuvintele care apar în mesajul postat pe internet de Ștefan Mușoiu și care i-au determinat pe reprezentanții BEJ Ialomița să sesizeze instituțiile abilitate.

UPDATE La finalul turului II al Alegerilor Prezidențiale, Ialomița s-a situat sub media națională în ceea ce privește prezența la vot. Potrivit Biroului Electoral Central, la ora 21,00, 45,04% dintre ialomițeni s-au prezentat la urne.

24 Noiembrie 2019, 09:05 (3245 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ialomița NU mai e «roșie»: Iohannis-52%, Dăncilă-48%

Comentariile cititorilor:


Mai, Omule, mai!:
(25 Noiembrie 2019, 19:43)
Pe ce te bazezi, draga, cand afirmi sus, tare si raspicat ca vom plange peste 1 an? In ce stele ai citit? Tre' vreo pregatire speciala, pe la scolile cele-nalte din Slobozia sau vreun doctorat in para-psiho-astronomo-cosmo-logie? Si daca n-o fi sa ti se-mplineasca profetia, ce ne dai?
Pentru PSD:
(25 Noiembrie 2019, 12:45)
Ati incurcat-o fratilor. Ati crezut ca oricum voteaza prostimea. Sa veniti la votul oamenilor de care v-ati batut joc si la locale. sa vedeti atunci. Sper sa mai fiti dintre voi pe acolo daca nu veti fi dati afara ca nu v-ati facut treaba, asa cum s-a spus in mass media, ca o sa se curete psd-ul de unii care au stiut doar sa pupe.
cetatean:
(25 Noiembrie 2019, 08:24)
alt om.....sa-i vad pe astia cinstiti si destepti?! nu vor pune in functie oamenii lor ?! si stunci despre ce vb. pleaca ai nostri vin ai vostri ?! 
De la tara:
(25 Noiembrie 2019, 08:22)
In curand incepe migratia sobolanilor care parasesc corabia rosie. Veti vedea rozatoarele parazite de culoare rosie ale PSD, cum de frica dosarelor penale se vopsesc si fug ca disperatii spre corabia PNL. Detasamentele de executie deghizate in reformatori, vor intra pe usa din dos in randurile PNL, asa cum au mai facut si in 2014. Nimic nu se schimba, totul se transforma conform intelegerilor tacite. Asadar nu va faceti iluzii ca sobolanul rosu care a condus 18 ani o institutie publica, beneficiar de salar nemuncit si chermeze va pierde ceva, desii voi sperati sa fie adunati pentru faptele lor. Cum credeti voi ca se va schimba ceva in bine, cand iIomita este condusa de jos pana sus de clanurile unor familii. O sa vedeti.
PSD ist:
(24 Noiembrie 2019, 18:51)
Prezenta redusă arata da fapt votul ptr.psd. pe voi nu va mai votez ca a ti facut o de oaie cu creierele promovate pe funcții.dar nici pe johanis. Asta e. Parca PSD arata altfel pe vremuri. Erau oameni instruiți fata de ce e acum. Stiti zicala : si prosti si ai dracului de increzuti si increzute CES
alt om:
(24 Noiembrie 2019, 17:24)
până una...alta...te dai tu cu capul de pereți..ești supărat că se termină cu prostia și hoția
Om:
(24 Noiembrie 2019, 16:55)
Sa retineti cuvintele urmatoare ! Intr-un an de zile de azi inaine, o sa va dati cu capul de pereti si o sa ca dati palme singuri, desteptilor ! De azi sa dat liber la prostie. Votati c cne vreti.
Un simplu cetatean:
(24 Noiembrie 2019, 14:26)
Bye bye Psd :D
Worker:
(24 Noiembrie 2019, 11:08)
Iesiti la vot, dragi ialomiteni, sa nu plangem mai tarziu!