Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

putreziciune

Sistemul este creat din oameni care, de-a lungul timpului, au contribuit la putrezirea lui. Căci fiecare dintre noi am încercat, cel puțin în ultimii 10 ani, să realizăm câte ceva ocolind sau fentând legi (de cele mai multe ori ambigue sau făcute pentru a fi încălcate), înșelând vigilența unor organe de control care îndrăzneau să ne tulbure activitățile de zi cu zi (de la banale opriri în trafic ale unor polițiști până la inopinate controale ale finanțiștilor) sau acordând diverse recompense unor alți oameni care au reușit să ne satisfacă orgolii sau suferințe (mici atenții pentru personalul medical sau funcționari însărcinați cu rezolvarea hârtiilor). Toate acestea au constituit la realizarea sistemului și, într-un final, la putreziciunea acestuia. Căci, firesc, în timpul scurs, sistemul la care facem toți referire și pe care toți îl știm, a început să putrezească. Întrucât, la fel de firesc, nu ne-am limitat doar la lucrurile enunțate mai sus. Am încercat și, de cele mai multe ori, am reușit, să penetrăm sistemul, prin introducerea unor persoane care, în cele mai multe cazuri, nu îndeplineau minimele condiții de accedere în funcțiile respective. De la simplele funcții de execuție până la complexele poziții de conducere, sistemul a fost îngroșat de oameni fără cunoștințe, fără experiență sau fără bun-simț. La rându-le, acele persoane au atras alți indivizi, din propriul anturaj, în alte funcții, sigurul criteriu de evaluare fiind nivelul de cunoaștere dintre semeni. Fie că a fost vorba de membrii ai familiilor, fie de prietenii, sistemul s-a adaptat cerințelor însă, în același timp, a început să putrezească sub povara incompetenței, a nepăsării și chiar a indolenței. Nu ne putem plânge acum că nu mai funcționează și că aspectele anormale ale acestui sistem sunt atât de numeroase. Reprezintă doar consecințe a ceea ce s-a creat și proliferat în timp. Și doar noi suntem vinovați de putreziciunea a ceea ce denumim «sistem».

24 Noiembrie 2019, 08:10 (2438 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


Liberal:
(25 Noiembrie 2019, 06:15)
Se pare ca la nivel local tinel va deconcentrate la toate partidele si va deschide usile pentru traseisti ! Sa vedem mercurialul !
Cetatean:
(24 Noiembrie 2019, 15:54)
Sa pui un betonist și o hoața sa conducă Sănătatea Publica , o gunoieră analfabeta un spital Județean , sa angajezi pupincuristi psdisti in toate instituțiile statului prin examene trucate sau sa numești un infractor al cărui dosar zace la parchet este putreziciunea de care faceți vorbire !
Maria:
(24 Noiembrie 2019, 14:39)
"Sistemul" e jale in Ialomita. E unul de prin Fetesti pus sefulet intr-o institutie, salariu peste 10 000, se scarpina in nas, isi aduce "pretenele" si le da functii, nu-l controleaza nimeni ca nu are cine. Cine l-a pus pe ala sef, ca experienta de profesor nu are nici o legatura cu management, proiecte, lider de echipa????
Maria:
(24 Noiembrie 2019, 14:14)
Vorbim mereu despre sistem,dar uităm că un sistem este format dintr-un număr de elemente care sunt resursele umane, resursele materiale și nu în ultimul rând resursele legislative.
putreziciune:
(24 Noiembrie 2019, 12:02)
Sistemul ne arata cine suntem, cata moralitate avem. Un fel de smecherasi care-si fura singuri caciula apoi tipa ca au fost pagubiti..
BRISCU:
(24 Noiembrie 2019, 09:29)
Vorba  turcului....,,AFERIM ! ''