Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița rămâne cu mai puțini procurori în schemă. Consiliul Superior al Magistraturii a decis în cadrul unei ședințe, desfășurată în urmă cu aproximativ o săptă­mână, să trimită spre aprobare cererea de pensionare a procu­rorului Cristina Mihaela Istrate.

Mai puțini procurori la Parchetul Județean Potrivit informațiilor publicate de Consiliul Superior al Magistraturii, în prezent, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița se confruntă cu un deficit în privința ocupării posturilor de procurori. Deși schema de personal cuprinde 11 astfel de posturi, doar 7 dintre ele sunt în acest moment ocupate. Pensionarea procurorului Cristina Mihaela Istrate va adânci deficitul de magistrați din cadrul Parchetului Județean, numărul posturilor ocupate coborând la 6. Potrivit procedurilor, cererea de pensionare a procurorului Cristina Mihaela Istrate va fi înaintată spre soluționare președintelui României. Procurorul Cristina Mihaela Istrate a deținut funcția de prim-procuror al celei mai mari unități de Parchet din județul Ialomița, fiind înlocuită de fostul șef al instituției Cătălin Hristescu. În prezent, aceasta ocupă o funcție de execuție și instrumen­tează dosare privind fapte de corupție. În prezent, funcția de conducere a Parchetului Județean Ialomița este asigurată de pro­curorii Marian Dima (prim-procuror) și Cristina Coman (prim-procuror adjunct).

25 Noiembrie 2019, 14:25 (1934 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Deficit de procurori în Parchetele din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Mihail:
(27 Noiembrie 2019, 08:49)
Se pare ca lipsa de pregătire a forțat-o sa se pensioneze, este greu când ești la pământ cu tot ce înseamnă procedura. Sau cumva i-au fost transmise semnale sa abandoneze barca, salveaza-te mihaelo, salvează-te!!!
NB:
(26 Noiembrie 2019, 08:44)
Din cate imi amintesc, prin anul 2014 Curtea de Apel București a decis condamnarea la patru ani de închisoare cu executare a lui C.H., fost prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Acesta a fost pus sub acuzare de procurorii DNA pentru că încerca să distrugă anchetele procurorilor din subordine și pentru că avea legături cu lumea interlopă din Slobozia. Iar in mare tacere, subordonatul acestuia accidentat de caine si-a facut bocceluta si a taiat-o pe la Urziceni la vremea respectiva. In articolul scris de Independent cred ca este o greseala referitor la fostul procuror C.H. Toti cei cu capul pe umeri stim cum functioneaza parchetele Ialomitene si sunt perfecte descrierile lui @proCURorii ialomiteni... numai ca Ciupercitul a fost inlocuit cu succesuri de electrician.
proCURorii ialomiteni...:
(25 Noiembrie 2019, 19:53)
...se ocupa cu ascunderea / distrugerea probelor, nu cu dovedirea faptelor de coruptie pe care le acopera sau le amana pana la prescriere, c-asa-i modelul instituit de Ciupearca (fie-i numele blestemat!). La Ialomita, un dosar de coruptie ajunge la politistul care trebuie, la procurorul care trebuie si, in final, la judecatorul care trebuie. D-aia toti infractorii evident corupti sau care au savarsit acte si fapte de frauda evidenta, nu-s evidenti pentru "justitia" ialomiteana. Si tot d-aia cetatenii simpli nu dau nici o ceapa degerata pe vomele din "justitia: ialomiteana.
Silica:
(25 Noiembrie 2019, 15:46)
Pai nu onoratul reprezentant al puterii dl  Jijii face legea in județ, atunci să facă el numirea că doar este stăpân pe moșia primită că zestre de la tacsu. As că poate își mai baga vreo rudă, că sa stea la căldurică după ce-o il demite Orban. Hai nene Jijii baga cotita că știm cu toți că ești șmecher in îmbârligări.