Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Învățământ cu demisiile pe masă

Ultimatum pentru inspectorii școlari din Ialomița

Învățământ cu demisiile pe masă

Întoarcerea inspectorului general Luminița Barcari dă fiori reci inspectorilor din cadrul Inspectoratului Școlar. Înainte ca ea să deschidă din nou ușa biroului, adjuncta instituției, Steluța Mitrea, le-ar fi cerut unora dintre subalterni demisiile. Deocamdată nimeni nu o ascultă, că «nu are de ce»...

Amenințări voalate Săptămâna trecută, inspectorul general Luminița Barcari s-a (re)întors în fruntea Inspec­toratului direct din Norvegia, de la o specializare profesională moșită de predecesoarea sa. Că de, nu e pentru cine se pregătește și nici noi nu insistăm, că nu face obiectul articolului de față. Atmosfera cu care a fost întâmpinată de foștii și actualii subalterni a fost însă glaciară, căci inspectorul gene­ral adjunct, Steluța Mitrea, ar fi avut grijă încă de luni să sperie inspectorii veniți pe linie de partid, cerându-le demisiile. «Pe unii, mai slabi de înger, i-a chemat în birou... La alții s-a dus ea, că doar o știți! Numai că nimeni nu a ascultat-o, că nu are de ce...» ne-a explicat, sub protecția anonimatului, un martor ocular al evenimentului.

Luminița nu zice «nu» Dată fiind lipsa de politețe a amenințărilor, scandalul a depășit granițele instituției. Întâi până la portar, apoi până la directorii de licee de peste drum și de-acolo ca focul în tot județul, de-au ajuns să știe și babele de la Poiana ce vrea Steluța. În aceste condiții, Luminița Barcari a fost obligată să se repoziționeze. «În momen­tul de față nu s-a dispus nicio măsură privind înlocuirea inspectorilor... Însă în cazul în care vor fi înaintate demisii, se va ține cont de acest aspect!» a declarat domnia sa pentru ziarul nostru. Noi am consemnat, că n-avem încotro și declarațiile sunt declarații. Dar deja plângem cu lacrimi de cro­codil de mila inspectorilor care nu vor pleca de bunăvoie după Prezidențiale.

25 Noiembrie 2019, 11:20 (3292 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației
Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean
Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari

Comentariile cititorilor:


Nastasia Filipovna:
(1 Decembrie 2019, 21:38)
Tu, ,, Anonimul,, care mori de grija inspectorului pe matematica, te doare ca nu tasteaza rapid pe facebook sau ce? MEN ne -a innebunit cu birocrația iar cei care nu stapanesc materia( in cazul tau matematica, din ce-mi dau seama) arunca pietre spre cei competenti. Acum e o rusine sa scrii de mana sau ce? Vai de capul tau!
Maciu Piciu:
(27 Noiembrie 2019, 07:43)
Alo, inspectoratul scolar condus de PNL ma auziti ? Alo Ministerul Invatamantului?. Mai este valabila strigatura aia, FARA PENALI IN FUNCTII PUBLICE ? Cum se citeste si se traduce, atunci cand un condamnat definitiv, ocupa functia de director al unei scoli gimnaziale ? Condamnat definitiv nu pentru ca a calcat cu masina o gaina care traversa regulamentar, pe zebra din fata scolii, penal condamnat definitiv ce are legatura cu serviciu, si cu functia detinuta anterior condamnarii, madam Bercari Luminita. Oare nu aud si nu vad elevii, ca un puscarias de drept comun conduce o unitate de invatamant ? Madam, Bercari Luminita la dumneata in birou se aude ? FARA PENALI IN FUNCTI PUBLICE a trecut, in eest, sa vina penalii !
\Anonim:
(27 Noiembrie 2019, 06:55)
Inspectorul de matematica nu stie sa lucreze la calculator, umbla cu hartiile scrise de mana si se roaga sa le tehnoredacteze unul altul. Sa vina colegi tineri in locul lui.
demisii:
(26 Noiembrie 2019, 12:47)
asa au facut si perdantii, d ece zbiara acum, ii doare?mai ales ca au populat inspectoratul cu toate gospodinele, fara studii, fara vreun neuron macar...matrapazlacurile de la MRU, sanctionate chiar in ziarul asta-de care nu se mai aude nimic, inspectorii numiti prin procedura rosie, in cerc inchis, directori adjuncti care nu deschid calculatorul si nu sunt capabili de nimic, toti trebuie sa se intoarca la indeletnicirea de baza-barfa!!! nu mai vrem asistente medicale, travestite in adjuncte, invatatoare pensionare in functii de conducere, care se ocupa doar de campanie electorala, trebuie sa se ia atitudine si sa plece, mai ales ca nu au dat in viata lor un concurs! indiferent pe cine ar pune in loc, macar ar fi oameni cu studii si sanatosi la cap! apropos, la invatatori de ce mai sta duamna???ca e total pe dinafara, zilele au apus, ca pesedeul a adus numai rebuturi....sa dovedeasca toti astia competenta si nu avem nimic cu ei,dar  nu ne mai prostesc, ar trebui sa se simta singuri si sa plece-si asa s au titularizat pe rupte la pretransfer, de aia nu sunt posturi pentru tineri
\Anonim:
(26 Noiembrie 2019, 08:37)
Inspectorul de matematica e foarte ,foarte slab si depasit si pentru catedra,de ce il mai tineti,in loc sa vina unul tanar cu o viziune moderna  .
meditații:
(25 Noiembrie 2019, 20:34)
Să înceapă odată EPURAREA cu acei profesori care predau la ore cu lehamite pentru a-i obliga pe bieții elevi să facă pregătire la ei. Ca bonus, îi și favorizează la lucrări/ teze prin furnizarea subiectelor. Elevii buni, care refuză meditațiile, sunt terorizați de asemenea mediocrități din învățământ cărora le place să li se spună "dascăli". Oare în ce țară europeană mai sunt obligați elevii de gimnaziu să facă meditații la lb. maternă, mate sau vreo altă limbă de circulație ? Doar în jungla noastră. Și vrem învățământ performant.
Fam.Maftei:
(25 Noiembrie 2019, 19:33)
De intengibila si fooooarte corupta familie (Lelia si Gica Maftei) care a distrus invatamantul din Fierbinti prin angajarea unor neprofesionisti obedienti avem vreo sansa sa se atinga cineva?
Ialomițean:
(25 Noiembrie 2019, 15:38)
Sa plece pilele pe care le-a pus directori! Sa plece ruda d-nei Bercari, M.P. de la Sfântul Andrei, care a ajuns director adjunct datorita faptului ca este neam cu dumneaei! Sa nu-și mai tina nasul pe sus, ca nu este școala ei!Nimeni nu o vrea acolo! Copiii sunt traumatizați de prezenta ei!Drept dovada, în weekend mers cu dna Bercari la munte sa sărbătorească victoria!Fetești-ul te așteaptă, "dna" P.!
profesor:
(25 Noiembrie 2019, 15:33)
Ati uitat cand strigati sa plece Barcari si Mitrea ca sunteti la guvernare ? Slugilor! 
cetatean:
(25 Noiembrie 2019, 12:15)
Daca sunt si inspectori profesionisti de ce sa plece? faceti si voi ca "ei".........nu va este rusine?cum adica sa-si dea demisia? D-na Bercari am crezut ca sunteti altfel dar se adeveresc zvonurile??