Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Parlamentarul PSD Ștefan Mușoiu, audiat la Poliție

Parlamentarul PSD Ștefan Mușoiu, audiat la Poliție

Turul II al Alegerilor Prezidențiale nu a fost lipsit de incidente electorale. Cel mai răsunător scandal iscat în ziua votului îl are în prim plan pe Ștefan Mușoiu, deputat PSD și, totodată, președinte executiv al PSD Ialomița. Oficialii Biroului Electoral Județean au sesizat Consiliul Național de Combatere a Discriminării și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița în urma unei postări pe Facebook făcută de parlamentarul ialomițean. Contactat telefonic, Ștefan Mușoiu a precizat: «Aștept să văd ce decizie vor lua instituțiile care au fost sesizate...».

Mesaje rasiste publicate pe internet
Cu aproximativ două ore înainte de închiderea urnelor, oficialii Biroului Electoral Județean Ialomița s-au întrunit într-o ședință de urgență pentru a analiza două sesizări adresate instituției de către reprezentantul UDMR în BEJ Ialomița, Anton Merza, și deputatul PNL Gheorghe Tinel. Ambele sesizări făceau referire la un mesaj postat pe Facebook de parlamentarul PSD Ștefan Mușoiu. Semnatarii celor două petiții acuzau faptul că, în rândurile postate pe internet, Ștefan Mușoiu a făcut afirmații rasiste și a încălcat prevederile Legii privind alegerea Președintelui României, continuând campania electorală în ziua votării. «(...) Am votat cu singurul candidat român de pe bule­tinul de vot pentru că, astăzi, este despre România și despre viitorul ei!» este mesajul postat de Ștefan Mușoiu pe rețelele de socializare. La finalul ședinței, analizând cele două sesizări, reprezentanții Biroului Electoral Județean au stabilit să decline competența unor instituții abilitate. Astfel, Decizia BEJ a fost transmisă către Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Surse administrative au declarat faptul că Ștefan Mușoiu a fost audiat în cursul serii de 24 noiembrie 2019, la scurt timp după ce sesizarea a fost transmisă de la BEJ către IPJ Ialomița. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la scandalul în care este implicat, Ștefan Mușoiu a precizat: «Aștept să văd ce decizie vor lua instituțiile care au fost sesizate... După ce voi primi un răspuns din partea respectivelor instituții voi putea oferi mai multe detalii. Oricum, ceea ce s-a întâmplat este o exagerare!».

Incidente în ziua votării
Scandalul iscat de postarea făcută pe internet de Ștefan Mușoiu nu este singurul incident care s-a petrecut în ziua alegerilor. Astfel, un bărbat de 47 de ani din Amara a fost amendat cu 500 de lei după ce a provocat un scandal la secția de votare unde s-a deplasat pentru a-și exercita dreptul la vot. Ale­gătorul consumase alcool și a fost condus afară din zona secției de votare cu ajutorul jandarmilor. Totodată, polițiștii ialomițeni au desfășurat cercetări cu privire la 5 sesizări făcute la numărul de urgență 112 privind transportul ale­gătorilor către secțiile de votare. Printre cei acuzați de astfel de practici se nu­mără și un primar dintr-o localitate ia­lomițeană. Edilul a fost audiat de oamenii legii, acesta explicând faptul că oamenii pe care îi avea în mașină ar fi fost, de fapt, doi vecini care doreau să ajungă mai repede la secția de votare.

26 Noiembrie 2019, 15:40 (1978 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Deputatul Mușoiu prezintă simptome de «disonanță cognitivă»
Ștefan Mușoiu e vicecampion Interparlamentar
Vești bune bune de la deputatul Mușoiu!

Comentariile cititorilor:


Ce a facut musoiu? :
(28 Noiembrie 2019, 06:53)
Cum ce-a facut pentru oras sau judet?Ca toti psdistii=afaceri si sperturi pentru el si familia lui!Ciumei rosii ii pasa ca pe asta il cheama werner sau Mos Martin?Au pierdut politic=adio bani din sifoneli,adio trafic de influenta!Acum spune ca din 2 veorica era romanca.Dupa cum isi facea parul si cum vorbea noi credeam ca e actrita norvegiana intr-un rol si mai uita unde se afla sau cum se vorbeste romana literara.Mutul sibian a castigat ca am votat impotriva patrioatei aateia nu ca e o eminenta!Psdul mai avea putin si il punea pe liste pe Gagariță din Slobozia!
Ion:
(27 Noiembrie 2019, 13:01)
Ce a facut acest Musoiu ptr.acest oraș nimic si nici nu va face,ar face bn sa se duca unde a intarcat mutu iapa
Vali:
(27 Noiembrie 2019, 07:18)
Daca e atat de bine pregătit ivan sta in functie si fara sprijinul ciumei,daca el vre sa fie presu pe care calcă politicul clar lumea va taxa comportamentul de sclav de care da dovada,modul in care merge astăzi IPJ clar nu arata ca e condus de oameni pregătiți ci de oportuniști.
fănel trezitul amortitul:
(27 Noiembrie 2019, 07:03)
Bine mă psdistilor ca votati voi romanul de pe liste,dar vindeti Romania!Te a gasit patriotismul dar la tine nici saliva nu mai are nimic romanesc.Conduci o Dacia?Cumperi de la tarabe cu babute? "academy" a nevestei este regionalism dobrogean? Muntean? Cine a tăiat si distrus fabricile romanesti?Cine a inchis UTB,"ARO"?A venit cineva cu nume de strain? Nu mă :unul ion,adrian(impusca-n gat),petrică,d'astia de le spui "singurul roman".Cine a dat drumul puscariasilor,ca umbla acum si nenorocesc fetite sau femei?Ăia de ii umfli tu mă patriotule.Dacă tăceai,psdist istet rămaneai.Așa..te-ai aliniat gloatei!.. [Germania este motorul Europei,germanii ne au lasat un pod de fier functional - psd ul nu a reusit nici sa reabiliteze pe cel existent si sigur cu vechime mai mica).Ne ati vrea in opinci mă fănele,mă...la sapă de lemn... Ti ai dracu!
Ialomița biciclista:
(26 Noiembrie 2019, 23:08)
Știți cine a decis numirea premierului Misa-Cioloș în România? Un țigan din servicii. Știți cine susține minoritarii în funcțiile de conducere ale serviciilor și de ce? De 30 de ani România o duce rău pentru ca este condusa de minoritari!!!!
Mario:
(26 Noiembrie 2019, 21:56)
Inspectorul șef al IPJ IALOMIȚA SI ADJUNCȚII LUI ca in toată țara sunt numiți cu avizul politicului. Păcat ca tocmai acum ați aflat. Poliția este o instituție politizată, repet politizată și condusă politic atâta timp cât comandanții poliției sunt făcuți "preș" înaintea oamenilor politici cu funcție. Păcat de Comisar Șef Ivan și Savu Sebastian, doi ofițeri de poliție bine pregătiți, că este numele lor terfelit pe la toate colțurile județului. Nu vă luați de ei, vă rog că au familie ca si noi și nu este frumos. Este păcat fraților. Aruncați primii cu piatră care vă stiti fără greșeală și păcat. Succes
Om:
(26 Noiembrie 2019, 20:16)
Ai dreptate@haiduc, esti informat bine.
CETATEAN:
(26 Noiembrie 2019, 19:46)
Cesafaci asta este cind promovezi in partid portarese ia acum le pui purtatoare de cuvint.
Mister:
(26 Noiembrie 2019, 19:20)
Ramane un mister, totusi, daca ne intrebam pe cine considera d-l Musoiu"singurul roman"de pe buletinul de vot. Iohannis este ardelean de pe la 1141 cand stramosii lui au fost adusi(de regele Geza I al Ungariei) sa colonizeze zone din Transilvania. Dancila, daca ne uitam dupa nume(Dex : danci= tigan, nume care vine de la tiganescul 'denci'=da-mi), ar putea fi urmasa migratorilor din est incepand cu jumatatea secolului  cinsprezece(1454) cand au venit din Asia, trecand prin Persia,Turcia si Grecia...
@haiduc: