Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Proiectul de reabiliare a Pieței Revoluției din Slobozia s-a mutat în instanță. Constructorul Antrepriză Construcții și Montaj Nr. 4 București (ACM 4) cere judecătorilor Tribunalului Ialomița să oblige Primăria Slobozia la plata facturilor neachitate pentru lucrările efectuate la obiectivul de investiții. Dacă va câștiga acest proces intentat admi­nistrației locale, constructorul din Capitală va obține peste 200 mii de lei, plus plata unor penalități de întârziere. În urma unei acțiuni si­milare întemeiată anul trecut și încheiată printr-o sentință definitivă în primăvara acestui an, firma din București, aflată în procedură de insolvență, a reușit să obțină plata unei facturi de 1,1 milioane de lei.

«Groapa lui Stoica» a ajuns în instanță
Cel mai mare proiect edilitar al Sloboziei din ultimii 30 de ani, «Reabilitarea funcțio­nală a Pieței Revoluției», a scos în evidență incapacitatea administrației locale a orașului de a gestiona astfel de inițiative. Ceea ce s-a dorit a fi o schimbare a imaginii centrului administrativ al municipiului Slobozia s-a transformat într-un adevărat eșec. Dincolo de problemele generate de modul deficitar în care a fost gestionat acest obiectiv de investiții, Primăria Slobozia este obligată de constructorul Antrepriză Construcții și Montaj Nr. 4 București (ACM 4) să-i plătească facturile neonorate. Toate acestea în condițiile în care, potrivit declarațiilor reprezentanților municipalității, între firma din Capitală și Primăria Slobozia nu mai există nicio relație. În primăvara acestui an, Primăria Slobozia a reușit să rezilieze contractul cu societatea controlată de controversatul om de afaceri Florian Walter și aflată în prezent în stare de insolvență. Cu toate acestea, reprezentanții ACM 4 București au solicitat, prin intermediul unei acțiuni în instanță, plata unei facturi neachitate, în valoare de 1,1 mili­oane de lei. Procesul s-a încheiat în mai 2019, la scurt timp de la rezilierea contractului, sentința emisă de Curtea de Apel București fiind favo­rabilă firmei ACM 4 București. Acțiunea a început în 2018 la Tribunalul Ialomița, societatea reușind să obțină câștig de cauză încă din timpul judecății pe fond. Recent, reprezentanții aceleiași firme au acționat Primăria Slobozia într-un alt proces ce are același obiect: plata unei facturi restante pentru lucrările efectuate la obiectivul «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției». De această dată, suma pe care constructorul o solicită Primăriei Slobozia este de aproximativ 200 mii de lei, la care se adaugă penalități de întârziere.

Uniunea Europeană vrea banii înapoi
Iar sumele pe care constructorul ACM 4 București le-a primit până acum de la Primăria Slobozia nu sunt singurele pe care administrația locală trebuie să le returneze. Uniunea Europeană și-a exprimat dorința de a cere înapoi cele 2 milioane de euro pe care le-a investit în proiectul edilitar eșuat de la Slobozia. În august 2019, o delegație oficială din partea municipa­lității a avut o întâlnire cu reprezentanții Ministerului Dezvoltării, devenit în prezent Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, în urma cărora s-a dezbătut pe larg modalitatea prin care Primăria Slobozia va returna fondurile. Până în prezent, oficialii administrației locale nu au comunicat public modul în care vor returna fondurile europene pe care le-au primit, însă la momentul întâlnirii, primarul Adrian Mocioniu a precizat: «Sunt mai multe scenarii pe care trebuie să le luăm în calcul... Este evident faptul că în momentul de față nu avem acești bani... În aceste condiții, vom merge la Ministerul Finanțelor imediat ce vom primi notificarea de plată și vom solicita încheierea unui acord de eșalonare a plății!». Dincolo de faptul că returnarea ba­nilor va fi suportată din buzunarele slobozenilor, cel mai mare risc pentru Primăria Slobozia îl reprezintă blocarea oricărei încercări de a mai obține fonduri europene. La momentul notificării primite din partea Ministerului Dezvoltării, administrația locală avea depuse proiecte pentru finanțare în valoare de peste 21 milioane de euro. La acea dată, Liviu Mușat, președintele Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia atrăgea atenția cu privire la acest risc: «Cel mai mare risc îl reprezintă blocarea oricărei inițiative privind atragerea fondurilor europene. Dacă nu vor achita acești bani, există riscul ca proiectele pentru care au fost făcute solicitări în ve­derea finanțării să fie respinse. Noi sperăm ca reprezentanții Primăriei Slobozia să găsească cea mai oportună soluție pentru a putea depăși acest impas!».

Plângere penală împotriva constructorului ACM 4 București
Surse administrative din cadrul Primăriei Slobozia au confirmat faptul că administrația locală a sesizat organele de urmărire penlă după în­cetarea contractului de lucrări încheiat cu firma Antrepriză Construcții și Montaj Nr. 4 București (ACM 4). Obiectul plângerii penale, aflată în prezent la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, îl reprezintă refuzul constructorului de a preda o serie de bunuri de inventar, pe care ar fi trebuit să le înapoieze municipalității în momentul în care a părăsit șan­tierul. Aceleași surse administrative care au confirmat această informație au explicat faptul că reprezentanții ACM 4 au plecat de la Slobozia luând cu ei pompele utilizate pentru a scoate apa din incinta parcării subterane. Pe lângă plângerea penală depusă la Poliție, administrația locală din Slobozia a deschis și o acțiune civilă prin care solicită firmei din Capitală returnarea acelorași bunuri sau să achite contravaloarea lor. Procesul se judecă la Tribunalul Ialomița, după ce, inițial, cauza s-a aflat pe rolul Tribunalului București. Instanța din Capitală a decis strămutarea dosarului la Slobozia, invocând motive de competență teritorială.

Un proiect fără soluții
Revenind în prezent, Primăria Slobozia a rămas fără soluții în privința finalizării acestui proiect. În momentul de față, prioritatea în ceea ce privește continuarea obiectivului o reprezintă amenajarea intrării în parcarea subterană. Administrația locală are nevoie însă de un proiect tehnic pentru realizarea intrării, întrucât vechea metodă de lucru a fost contestată de către Inspectoratul de Stat în Construcții, deoarece punea în pericol siguranța clădirilor din jurul șantierului. Deși a fost organizată o licitație pentru realizarea unui nou proiect tehnic, niciunul dintre specialiști nu a fost interesat să participe. După ce Primăria Slobozia va avea un plan de acțiune referitoare la modul în care trebuie executată intrarea în parcarea subtera­nă, lucrarea va fi scoasă la licitație pentru a fi rea­lizată. În cel mai optimist caz, lucrările ar putea începe abia în anul 2022. De menționat este faptul că pentru realizarea acestei investiții Primăria Slobozia a împrumutat de la Trezoreria Statului 25,4 milioane de lei. Banii au fost solicitați în vara anului 2018, dată la care administrația locală a orașului a prevăzut faptul că orice încercare de continuare a proiectului cu banii Uniunii Europene este imposibilă. Din 2012, când au început lucrările și până în prezent, termenul de finalizare a obiectivului «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției» s-a modificat de 4 ori. Mai mult, pe lângă intrarea în parcare, Primăria Slobozia trebuie să găsească soluții și pentru amenajarea agorei, amplasată vizavi de parcarea subterană.

26 Noiembrie 2019, 07:55 (2150 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ce, Ce n-ai inteles?:
(3 Decembrie 2019, 15:40)
Ma amuza impresia generala ca ar trebui sa raspunda un functionar pentru golania "elitelor". Un frumos ziar local avea un dicton: "Coruptia tine de elite, restul sunt gainarii". Credeti voi ca un neica nimeni din primarie (indiferent de la ce birou) a dictat: Sa facem pe foarte multi bani o parcare subterana, sa ne prefacem ca luam bani europeni ca sa nu ne atragem opozanti, iar apoi le pierdem cumva si luam bani fara numar (ca la manelisti) de la banca! Banca nu mai verifica ce faci cu ei si daca-i cheltuiesti corect. Nici vorba! Astfel de decizii se iau in sedii de partid. Se vorbeste underground (doap e groapa) ca firma constructoare ar fi fost impusa de la Bucuresti de partidul lui stoica, pesedeu, cu vorba lasata chiar de celebrul puie monta, trecut acum la deruta la PRO, deci stoica, soldatel de partid, rosu din comunism pana in prezent a executat orbeste ordinele venite de sus. Iar asta micu` mucio, ce era sa faca daca e ordin venit de sus (psd + pro = love le). Deci, va rog, nu mai fiti asa creduli incat sa va imaginati ca vreun functionaras insignifiant din primarie ar putea sa fie autorul gropii, sau, s-ar fi putut opune. Vinovatii sunt mai sus, primarii care au acceptat proiectul, care l-au inceput si continuat si sefii lor pe plan politic, tatucii care dicteaza tot ce se intampla cu sumele imense provenite din bani publici! Parca cumnatul lui puiemonta a mai executat ceva asemanator prin tara, tot cu scandal, parandarat si manevre. Apropo de stoica, lucrarile pe la statia de tratare a apei nu le-a facut tot o firma pesedista a unui primar pesedist de la Buzau? Cred ca portarul primariei l-a selectat la licitatie, el e acarul paun! Votati bre, ca sunteti multi...
Ce:
(1 Decembrie 2019, 09:45)
In primarie zici ca e reuniune de familie.Cuscri,cumetrii,soacre,cum sa fie cineva declarat vinovat pentru cheltuieli nejustificate sau lucrari fara utilitate?In institutiile de stat daca nu ai ceva relatii,poti lua 3 nite de zece la concurs ca tot cine trebuie va ocupa postul respectiv.O parte vine pe zona de politic(tot niste nulitati)asa ca vai de noi.
Viorel P.ricop:
(30 Noiembrie 2019, 06:56)
Doar un psdist putea gandi sa distrugi 65 locuri de parcare ce erau in zona actualei "parcari subterane" pentru ca ai mai obtine inca 30 locuri.Nu raspunde penal nimeni?Nu poate dovedi cineva hotia prin care s au furat bani si s_a creat disconfort(8 ani am avut praf de la nisipul din zona ca in Sahara)?Cum pentru 30 locuri de parcare in plus nenorociti din primărie au inchis o sosea,au blocat traficul pietonal de langa primarie,au batjocorit cetateni ce asteptau ca lucrarile sa dureze 2-3ani pentru reabilitarea trotuarelor...Cine a avizat proiectul?De ce nu avem decat pagube si disconfort pentru o lucrare prost proiectata,cu bani din bugetul local la cheremul unor smecheri..? Cetatenii nu vor sa achite greselile primarilor /consilierilor locali/biroului urbanism.. etc.. Sa plateasca cei vinovati!
Răduță Aurelian-Constantin:
(28 Noiembrie 2019, 23:27)
Îmi pare rău să vă spun. Nu plătim noi cetățenii al acestui oraș, să plătească hoții!!! Nouă nu ne trebuia parcare subterană și amfi-teatru. Nouă ne trebuia spații verzi și dezvoltarea tuturor sporturilor din acest oraș, unde bineînteles se doarme din acest punct de vedere .
Sloboz cu tembeli:
(28 Noiembrie 2019, 06:58)
Primăria = banii contribuabililor"Multumim "celor ce s au ocupat de acest proiect tembel!Nitica aroma de piscarie nu impartim?Ca suna a penal deturnarea de bani sa construiesti nimic!De ce nu raspund golanii astia penal pentru porcariile in care banii orasului se cheltuiesc aiurea?
cetatean:
(27 Noiembrie 2019, 17:34)
Toti da vina pe primar, dar pe consiliul local nimeni. Se vede ca lumea se ghideaza gen turma! Nu gandesc.
curiosul:
(26 Noiembrie 2019, 21:18)
NU!!!!! celor trei sa li se retina pensiile speciale plus bunurile dobandite dupa fiecare mandat,plus proprire pe viitoarele salarii pana ce se achita datoria  plus arhitectul sef  al orasului pus la plata,in concluzie factorii care au semnaturile pe contracte 
iliuta:
(26 Noiembrie 2019, 20:45)
Nu stiu daca in casele lui D.N.si N.C.,curge apa dar stiu ca in buzunarele lui S. si T. a curs parandaratul.
platitor:
(26 Noiembrie 2019, 20:09)
Dar in casa lui N. C. carea a semnat actul aditional de prelungire a termenului de valabilitate a contractului initial alaturi de STOICA si T.curge apa .
Independent :
(26 Noiembrie 2019, 16:33)
Oare și in casa lui D.N. Făcută cu materiale furate de acolo curge apa?? ;)
cetatean:
(26 Noiembrie 2019, 11:55)
eu as astupa groapa......si asa nu este buna de nimic?! am inteles ca prin pereti curge apa.....intr-o zi ca cadea toata suprafata ?! Iar cine a gresit sa plateasca.
Slobozia :
(26 Noiembrie 2019, 11:08)
E bine....măcar trântorii care au stat pe lângă stoica, pe postul de consilieri locali, s-au ales și ei cu o casa de pe urma acestei gropi
Cetatean:
(26 Noiembrie 2019, 09:31)
Tara neguvernata ! In orice stat civilizat erau trasi la raspundere cei responsabili ! Sa produci o paguba bugetului de stat de zeci de milioane de lei si nimeni sa nu raspunda, asta da tara ! 
Adrian:
(26 Noiembrie 2019, 08:11)
Toti cei 3 primari Ionascu, Stoica si Mocioniu, bagati cate 10 ani la puscarie si sa vezi daca urmatorul care vine, mai face aceleasi lucruri.