Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Deznodământul Alegerilor Prezidențiale readuce în atenția publică disputa politică pentru adjudecarea funcției de subprefect în Ialomița. Noul nume vehiculat este cel al lui Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia.

Ionașcu s-a răzgândit Obsedat de adjudecarea funcției de subprefect al județului Ialomița pentru PMP, senatorul Gabi Ionașcu vine cu o nouă propunere. Domnia sa l-ar susține acum pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei slobozia. Emil Barbu este al doilea și ultimul funcționar public afiliat PMP care poate ocupa această funcție în condițiile legii. El a mai ocupat în trecut o funcție de jurist în cadrul Prefecturii Ialomița, dar și funcții de conducere în cadrul instituțiilor descentralizate din Ialomița. Nominalizarea propusă de senatorul PMP Gabi Ionașcu a fost întâmpinată cu reticență de către liderul PNL Ialomița, Gheorghe Tinel. Deși nu a făcut declarații tranșante în acest sens, el a lăsat să se înțeleagă că singurul care poate desemna succesorii prefectului și subprefectului de Ialomița este... Gheorghe Tinel!

Din rău în mai rău Reamintim că prima propunere a senatorului Gabi Ionașcu a fost o persoană necunoscută publicului, respectiv Sorin Drima. Singurul merit al lui Sorin Drima în calitate de membru PMP a fost acela că este fiul lui Vladimir Drima, candidatul PMP la Primăria Țăndărei în 2016. Gabi Ionașcu a revenit asupra propunerii în momentul în care în spațiul public a apărut un document din care reiese că Sorin Drima nu a promovat examinarea psihologică în cadrul unui concurs organizat în martie 2019 de Inspectoratul General al Poliției Române «în vederea ocupării funcției vacante de ofițer principal II, în cadrul Poliției orașului Țăndărei-Compartimentul ordine Publică». Potrivit rezultatelor acestui  concurs Sorin Drima a fost declarat «inapt psihologic».

26 Noiembrie 2019, 17:05 (3205 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


BarbuGiu:
(3 Decembrie 2019, 14:42)
De ce drq politizati si voi tot? Adica o inalta functie de demnitate publica, apolitica prin definitie, are la origine de fapt o numire politica, din haznaua de "cadre de nadejde" a partidelor? Pai la ce i-ati mai criticat ma pe pesedei? ca de inlocuit e clar, pentru acces la resurse! Functiile publice (si din deconcentrate) intr-o tara normala trebuie sa fie total independente politic. Nu trebuie sa asculte un prefect si subprefect de telefonul rosu de la partid! Avem legi, mai bune, sau foarte proaste, doar de alea trebuie sa asculte, nu de influenta politica. Ce a facut prefectul din judetul lui livache cand si-a tras ala insula Belina din halca statului? Nimic, fiindca era pus politic si a tacut obedient. Asa sunt numiti, de regula oameni santajabili, ca sa nu iasa din cuvantul tatucului de la partid, dictat prin telefonul rosu. Sa fie controlabili 100% de partid.
E clar, si voi astia sunteti la fel, poate de aceea nu au loc altii pe scena politica. Sunteti la fel ca aia pe care i-ati dat jos, cu deosebirea ca aveti un grad de imprastiere in teritoriu mai mic si poate o usoara spoiala de civilizatie. Dezamagitor! Si...jos cu traseismul politic! Nevertebratele care s-au perindat prin enshpe partide politice sunt cele mai abjecte fiinte! Te vand si te cumpara in functie de interesele proprii! Puneti drq un om competent, cinstit si nepatat, neaparat APOLITIC! Dar nu vreti, ca ala nu v-ar mai face jocurile meschine. Se spune ca seismele ar fi predictibile, 30 si ceva de ani, dar revolutiile, tot asa?
TU:
(27 Noiembrie 2019, 21:07)
Daca si tu esti la fel de ,,capabil,, ca si mocofanul in discutie apoi nici nu ne mira ca va sustineti. Ionascule, ai innebunit ! Unde gasesti submediocritatile astea?
CD:
(27 Noiembrie 2019, 17:06)
Adevarat va spun voua ca in primavara EB isi va cauta de munca.
Eu:
(27 Noiembrie 2019, 14:31)
Barbu este un om capabil.il sustin sa aiba aceasta functie.
Un ialomitean:
(27 Noiembrie 2019, 13:38)
Oare credeti ca in Ialomita nu-i un om capabil? Gresiti! Trebuie gasit si incurajat.Sa nu uitam ce-a facut Ionascu cand a avut o functie înaltă.
Spiru:
(27 Noiembrie 2019, 13:18)
Drima a terminat Ovidius. Teoretic la zi, practic la distanta. Adica cersea carti si cursuri de la mai toti colegii fiindca banii ii dadea pe sala de fitness. Pe principiul muschii mei minte nu are. Poate de asta a luat inapt la Politie!
Ce Mă:
(27 Noiembrie 2019, 07:20)
Un fost cfrist cu studii la Spiru Haret la distantă?
Momo:
(26 Noiembrie 2019, 21:38)
Emil Barbu este o optiune mai decenta decat anonimul Sorin Drima fiindca are experienta. Nu poti pune intr-o functie de inalta demnitate publica un om care nu a mai detinut asemenea responsabilitati. Barbu macar a mai lucrat acolo, e altceva. M-as mira ca Drima sa stie macar pe unde sa intra in prefectura. Il suna pe taticu’ sa ii explice? Sau il suna la fiecare miscare, sa nu isi dea foc la valiza? Aflam acum ca a primit si inapt psihologic? Pai ce sa caute la prefectura, sa traga apa si sa stinga lumina dupa prefect?
Tipilica:
(26 Noiembrie 2019, 20:43)
Dă capul vostru de ialomiteni ! Ati terminat tuica, treceti la vin. Cat ma bucur pentru voi.
cetatean:
(26 Noiembrie 2019, 19:41)
Merita ,are nevasta noua tinerica si are nevoie de bani ,si el e un membru de partid loial nu a schimbat decit 10 partide dar acesta promite sa fie ultimul.
eu:
(26 Noiembrie 2019, 18:06)
doamne...fereste...