Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu

Disoluția PSD Ialomița (II)

Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu

Rezultatele finale ale Alegerilor Prezi­dențiale reconfi­gurează prioritățile politice ale liderilor social-democrați ialomițeni. Obligat să conserve o poziție electorală inferioară, președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel adoptă tactici defensive. Mai mult, la PSD Ialomița se așteaptă reveniri spectaculoase, Marian Neacșu dorindu-și reîntoarcerea «acasă». De asemenea, (re)candidatura lui Victor Moraru la șefia Consiliului Județean Ialomița sau chiar candidatura senatorului Marian Pavel la președinția Consiliului Județean reprezintă variante de lucru ale PSD Ialomița pentru Alegerile Locale din 2020... La fel cum nomina­lizările deputatului Ștefan Mușoiu sau ale fostului secretar de stat Alexandru Potor drept candidați la Primăria Sloboziei constituie soluții demne de luat în seamă.

Moraru, te iubim! De o bună perioadă de timp, Victor Moraru, din fondurile Consiliului Județean Ialomița, plătește excesiv și exclusiv pentru imaginea sa publică. Fie pe rețelele de socia­lizare, fie în paginile oficiosului instituției-«Ialomița Ta», fie la televiziuni de internet obscure, Victor Moraru își întețește apa­ri­țiile costisitoare. Actualul președinte al Con­si­liului Județean Ialomița investește exorbitant bani publici în propria imagine, anunțarea candidaturii sale pentru un nou mandat la șefia Consiliului Județean Ialomița fiind doar o chestiune de timp. Mai mult, zvonul că Marian Neacșu, coordonator al PRO România și fost președinte al PSD Ialomița, se va întoarce «acasă», amplifică scenariul de mai sus... Dată fiind apropierea dintre cei doi, eventuala revenire a lui Marian Neacșu în cadrul PSD Ialomița îl va elimina pe Marian Pavel, actualul președinte ales al PSD Ialomița declarând public că este dispus să-i cedeze funcția lui Neacșu...

Neacșu revine? Potrivit speculațiilor, înfrângerea usturătoare a Vioricăi Dăncilă în Turul II al Alegerilor Prezidențiale deschide calea accederii spre funcția de președinte interimar al Partidului Social Democrat pentru actualul președinte al Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu. Este cunoscută apropierea dintre Ciolacu și Marian Neacșu, fostul lider al PSD Ialomița și actual lider al PRO România. Istoria recentă atestă această apropiere în condițiile în care Neacșu a beneficiat de sprijinul necondiționat al social-democraților «coordonați» de Marcel Ciolacu la momentul preluării de către Neacșu a funcției de vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Reglementarea în domeniul Energiei (ANRE). Mai mult, coroborând cu informațiile conform cărora și fostul premier Mihai Tudose și-ar căuta reîntoarcerea către «casa» PSD, revenirea lui Neacșu pare mai mult decât posibilă.

Marian Pavel, înlăturat Eventuala revenire a lui Marian Neacșu în cadrul Organizației PSD Ialomița pare a fi fost facilitată chiar de declarațiile actua­lului președinte al social-democraților ialomițeni, senatorul Marian Pavel. Acesta, în anumite conjuncturi, ar fi vorbit despre o renunțare la funcție în condițiile reîntoarcerii în PSD a lui Marian Neacșu, fiind chiar de acord cu organizarea unei Conferințe de Alegeri în acest sens. Mai mult, în prezent, senatorul Marian Pavel pare resemnat în ceea ce privește o eventuală revenire în cadrul PSD Ialomița a lui Marian Neacșu: «Niciodată n-am spus ceva rău de Marian Neacșu... Sigur, el a făcut campanie pentru PRO România! Dar nu mă deranjează... Și eu aș fi făcut la fel dacă mă înscriam în alt partid!». Cu toate acestea, reîntoarcerea lui Marian Neacșu ar fi începutul sfârșitului pentru cariera politică a senatorului Marian Pavel, controlul asupra Organizației PSD Ialomița urmând a fi pierdut imediat ce Marian Neacșu pășește în sediul de partid.

Frământări social-democrate O întrebare legitimă se regăsește pe buzele tuturor social-democraților ialomițeni. Aceasta se referă la motivele revenirii lui Marian Neacșu în condițiile în care Neacșu a fost exclus din PSD și, în același timp, l-a urmat pe Victor Ponta la PRO România. Poate cel mai consistent răspuns privitor la reîntoarcerea în Partidul Social Democrat al lui Marian Neacșu este ocuparea de către acesta a unei poziții eligibile pentru Camera Deputaților la Alegerile Parlamentare de anul viitor, Neacșu ispășind perioada de «penitență» impusă de sentința de condamnare. Marian Neacșu își dorește un nou mandat de deputat, iar condițiile procentuale oferite de actuala formațiune unde activează, PRO România, nu îi pot satisface dorința... Însă, dacă o astfel de revenire s-ar produce, reconfigurarea listelor pentru poziții eligibile la social-democrați ar conduce la scoaterea din schema parlamentară a actualilor deputați Pop și Mușoiu, dornici la rându-le de obținerea unor noi mandate. Și dacă în ceea ce-l privește pe parlamentarul Andrei Pop nominalizarea eligibilă a acestuia pentru un viitor mandat pare rezolvată la momentul revenirii lui Marian Neacșu, referitor la deputatul Mușoiu lucrurile chiar sunt complicate dat fiind «trendul» social-democrat...

Controlul asupra PSD Ialomița Degringolada din tabăra social-democrată este amplificată actual de scorul umilitor obținut în Ialomița. Chiar dacă au fost obți­nute rezultate peste media națio­nală, existând numeroase localități unde blazonul «roșu» al PSD a fost respectat și procentele au fost peste cele ale liberalilor, la nivelul Ialomiței PNL și al său candidat, Klaus Werner Iohannis au fost învingători. Panta descendentă pe care s-a înscris PSD Ialomița este evidentă și alimentează decăderea. Cu toate acestea, controlul asupra Organizației PSD este râvnit intens. Pe de o parte, actualul președinte al PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, alături de de­putatul Ștefan Mușoiu încearcă din răsputeri păstrarea pe linia de plutire a fi­lialei. Pe de altă parte, pre­ședintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru în­cearcă preluarea controlului asupra Organizației prin pomparea de fonduri publice în proiectele primăriilor social-democrate. Mândria președințială cu care însă se infuzează banii publici de la instituția condusă de Victor Moraru adâncește falia dintre administrații, edilii social-democrați resimțind șocul lipsei de control asupra partidului. Peste toate acestea, posibila revenire a lui Marian Neacșu în cadrul PSD Ialomița induce nervozitate suplimentară, frustrările din teritoriu urmând a se repercuta la viitoarele runde de alegeri.

27 Noiembrie 2019, 07:55 (3489 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE
Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior

Comentariile cititorilor:


sic:
(1 Decembrie 2019, 11:35)
Niste nulitati,caractere de doi bani,jeguri umane.Nu merita bagati in seama acesti indivizi.
Tandarei:
(27 Noiembrie 2019, 20:12)
Numai niste redusi mintali ar mai fi in stare sa il mai puna in fruntea vreunei institutii pe M. Deja s-au dus votantii psd la vale din cauza lui si a altora. Ce? Nu mai il vrea Amara la conducere?
Cunoscator:
(27 Noiembrie 2019, 19:24)
Nu îi este rusine pepenierului de Pavel, care nici macar in comuna sa nu mai are control ca oamenii s au deșteptat. Ai uitat Pavele cat il înjurai si il mascareai pe la toate colturile pe Neacșu, te credeai Dumnezeu ma taranule. Sa te execute Neacșu ca esti un pervers, sunt sigur ca esti in stare sa i lingi si talpile lui Neacșu.
munteni b. si muncitor:
(27 Noiembrie 2019, 18:40)
INTRADEVAR  toate sint ADEVARATE INCERCATI SA VOTATI ORICE DAR NU VOTATI psd VA ROG DIN SUFLET VA INPLOR
@Munteni-Buzau:
(27 Noiembrie 2019, 16:57)
Dacă erai din Munteni te credeam.Dat fiind ca nu ești las.o mai moale cu afirmațiile nefondate.Habar nu ai despre ce vorbești .12 ani de mandat.Esti dus cu pluta.
Un cetatean:
(27 Noiembrie 2019, 13:04)
Cea mai bună meserie curvă politică
Munteni-Buzau:
(27 Noiembrie 2019, 12:03)
Locuitorii Munteni-Buzau sunt eroii Ialomitei la acest scrutin. Saracii, au votat 61,5% (760 persoane) impotriva minciunilor PSD-iste si a nesimtirii primarului PSD care, la tragedia de la inceputul lunii octombrie 2019, a declarat nonsalant ca "au plecat oamenii la munca la Bucuresti, fiindca nu le poate asigura locuri de munca in localitate". Du-te, ma, dracu' de maimuta! Nu poti sa vii sa spui ca "nu poti asigura locuri de munca" dupa 12 ani de mandat! La fel si jigodiile imputite PSD-iste si asimilate (actuale la ProRomania) ialomitene. Ati distrus Ialomita dupa 30 de ani de jaf nesimtit, de incompetenta crasa dublata de aroganta fudula (de parca ati fi cel putin stapanii galaxiei, plus vreo 2-3 galaxii mai in deal!), de incalecarea nesimtita si ilegala a tuturor institutiilor din Ialomita, prin subjugarea oricarei institutii din lantul de justitie (politie-procuratura-judecatorii-tribunal). La puscarie, baaaaa! Scarbe imputite PSD-iste si "anti"romaniste!
Muncitor:
(27 Noiembrie 2019, 11:15)
Trbuie să fii nebun să-l votezi pe Moraru după ce a tăiat sporurile și a adus salariile din instituțiile subordonate Consiliului Județean la nivelul din 2015!

Când PSD se întreabă din cauza cui ori de ce a avut așa de puțini votanți, să se uite la Moraru și la tăierile de sporuri salariale. Guvernul a mărit salariile iar Moraru a tăiat sporurile astfel că veniturile salariaților din subordinea Consiliului Județean au rămas la fel în ultimii 3 ani.