Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

procente înșelătoare

Trendul național de creștere al Partidului Național Liberal s-a manifestat, contrar așteptărilor, și în Ialomița. Dovadă în acest sens sunt procentele ob­ținute, victoria liberalilor din Turul II al Alegerilor Prezidențiale după 30 de ani de hegemonie «roșie» în Ialomița constituind un reper în istoria scrutinelor locale. Cu toate acestea, cel puțin la nivelul Ialomiței, social-democrația nu va repeta acest eșec la Alegerile Locale sau cele Parlamentare. Cine crede că trendul se va menține la viitoarele Alegeri se îmbată cu apă rece. Victoria de etapă a liberalilor și înfrângerea dintr-o luptă a PSD nu reprezintă argumente de câș­tigare a războiului Alegerilor din 2020. Social-demo­crații nu vor ceda atât de ușor redutele primăriilor câș­tigate mandate de-a rând. De asemenea, lupta pentru șefia Consiliului Județean Ialomița va fi probabil cea mai aprigă, în condițiile în care Puterea exercitată de la nivelul acestei instituții constituie un real avantaj pentru deținătorul funcției supreme. Procentele reliefate după Turul II al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 24 noiembrie 2019, sunt iluzorii. Social-democrații cunosc acest aspect, liberalii încă sărbătoresc zestrea procentelor înșelătoare. Revenind, luptele pentru Alegerile Locale și, ulterior, cele Parlamentare constituie adevăratele mize pentru social-democrați. Căci, în economia jocului politic, Ialomița contează doar prin prisma rezultatelor la aceste Alegeri. Și li­beralii se pare că încă nu înțeleg acest aspect.

27 Noiembrie 2019, 07:35 (1718 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
răzbunarea e arma foștilor Președinți
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei

Comentariile cititorilor:


atentie! dnul gadea:
(3 Decembrie 2019, 14:14)
Kka, makka, una-i una, alta-i alta. La prezidentiale castigatorul s-a detasat clar inca de la inceput; un presedinte decent, incomparabil cu ceilalti (ilici cu mainile patate de sange si base betivul smenar si combinator, gogu geologu` n-a contat), iar vasilica...pff, pironita in functie de tatucul livache doar pentru ca era total obedienta. Daca rosii desemnau un candidat de profilul si educatia lui geoana (mihaela dragostea mea) poate ca lupta era mai acerba, dar asa.."ne-romanul", "ne-ortodoxul" cum a fost atacat in mod josnic, nu a avut contracandidat. Iar multi primari rosii, chiar cu 4 clase, s-au considerat jigniti de prestatia coanei veo. La urmatoarele alegeri, localele primele, primarii pesedei se vor implica mai mult (adica: vor da mita elect orala, vor ameninta si santaja batranii satelor si asistatii social, pentru ca toti depind de primarie si deci de primar, cu ajutoare diverse, cu pamant, cu cimitir, acte, etc.) Ei si atunci sa te tii, sa vezi implicare, nu ca acum. Acolo e ciolanul, la primar: contracte, firme de casa, sute de hectare de terenuri lucrate de primari, comisioane, partid, angajari pe pile si, influenta pe care o vor avea aceeasi primari si asupra votului la parlamentarele ulterioare. Ei decid senatorii si deputatii, ei se lauda ca au adus voturi partidului. Deci miza este cu totul alta la alegerile din 20-20! Acum a fost fass, presedintele tarii nu are putere, nu da bani in teritoriu, nu face legi, nu guverneaza; e ficus!
Daca desteptii astia care au ajuns acum la guvernare se vor tine de prostii si certuri, aliantze facute si desfacute, cu*ve politice (pleonasm) cum au mai facut in trecut, o sa ne invadeze iar sobolanii rosii pentru inca 30 de ani! si sobolanii rod tot! namibia va scrie pe noi.
gica:
(27 Noiembrie 2019, 15:43)
La locale se voteaza omul si mai putin partidul,desteptilor...
BRISCU:
(27 Noiembrie 2019, 12:28)
Analiza mi se pare corecta.Au fost importante prezidentialele, vor fi foarte importante localele, dar generalele vor fi decisive. Vom vedea!
adi:
(27 Noiembrie 2019, 10:37)
Nu suntem retardati ca sa mai votam psd ! Pare ca romanii s-au trezit . Atat de nocivi au fost conducatorii de la toate nivelele impusi de psd incat cetatenii s-au scarbit definitiv. Hai cu schimbarile alea mai repede la deconcentrate ca vomitam daca ii mai vedem pe scaune!