Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Deputatul PNL Gheorghe Tinel: «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!»

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Schimbarea prefectului și subprefectului de Ialomița rămâne principala preocuparea a PNL Ialomița. Declarația îi aparține deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!» a mai declarat acesta.

Protocol cu ALDE Protocoalele încheiate de PNL cu PMP și ALDE sabotează decizia deputatului PNL Gheorghe Tinel de a schimba din funcții prefectul și subprefectul județului Ialomița. Potrivit acestor protocoale, PMP și-a adjudecat funcția de subprefect, propunându-l pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia, iar ALDE pe cea de prefect, partidul lui Tăriceanu susținându-l în continuare pe actualul prefect, Gigi Petre. Situația de fapt blochează încercările PNL Ialomița de a impune oameni din rezerva locală de cadre în aceste funcții. Reamintim că, în ultimii 2 ani, deputatul liberal Gheorghe Tinel a făcut în mod repetat declarații belicoase la adresa actualului prefect, acuzându-l de incompetență și servilism politic.

Tinel nu se lasă Deputatul Gheorghe Tinel declară public că schimbarea prefectului și subprefectului de Ialomița rămâne principala preocuparea al PNL Ialomița: «Da, există un protocol politic parafat în Biroul Național Permanent, dar el nu spune că trebuie să păstrezi prefectul de Ialomița... ALDE are suficiente funcții în ministere, la nivel de secretari de stat sau în instituțiile centrale! Dacă vicepreședintele Consiliului Județean, Ionel Gae, își dădea demisia, înțelegeam... Dar în Ialomița ALDE nu e în Opoziție, conduce alături de PSD! Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD! Trebuie să ieșim din butaforia asta, altfel electoratul nu va mai înțelege nimic!».

28 Noiembrie 2019, 11:40 (3885 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»
«Luptăm pentru o Românie normală!»
Schimbarea prefectului și subprefectului, prioritate pentru deputatul PNL Gheorghe Tinel

Comentariile cititorilor:


@Raspuns @gae:
(12 Decembrie 2019, 11:22)
"Datorita" il folosesti in constructii pozitive (nu pe santier bos, ci in constructia frazei), iar "Din cauza" in constructii negative... "Este codaș datorita administrației anterioare ," din cauza - trebuia sa scrii si sa mai pui si virgula imediat dupa ultimul cuvant (fara spatiu). Din cauza celor neinstruiti suficient, care au votat administratia rosie de 30 de ani suntem noi in codasi, atat in tara, cat si in lume. Oare nu stii ca Ialomita sta rau la mai toti indicatorii? economie, finante, investitii, nivel de trai, etc.
Ma vad nevoit sa-ti dau dreptate asupra unui aspect: ai asociat foarte bine cuvintele partid si rebut, cu mentiunea ca sintagma asta le cam defineste pe toate partidele care au guvernat Romania din `89 si pana in prezent, cap de lista fiind psdul asta rosu (fsn, fdsn, psdr, pdsr, psd), apoi si celelalte care au racolat traseisti si s-au asociat in toate combinatiile posibile si imposibile.
Daca esti fan al D-lui Gae (sau membru ALDE) si consideri ca a administrat bine, ia-l acasa si pune-l la treaba pe domeniul lui de expertiza, bineinteles platindu-l din buzunar. Noi, restul lumii consideram ca nu a "administrat" in favoarea noastra si deci nu merita a fi platit din bani publici. Cat despre prestatia partidului si a lui Tariceanu lipiti de psd...imi este greu sa comentez ceva decent in spatiul public.
Raspuns @gae:
(2 Decembrie 2019, 12:44)
La ce este jud. Ialomita codaș? Si de ce ? Este codaș datorita administrației anterioare , administrația de fata eu spun că este una foarte bună în comparație cu celelalte ! E foarte simplu sa facem opozitie sa evidenția lucrurile prost făcute! Si app asta înseamnă PNL, sa arătăm cu degetul . In jur. Ialomita PNL este un rebut de partid fara nici un fel de valoare!
@Gae ramane..:
(2 Decembrie 2019, 09:24)
"Ati avut noroc cu serviciile de ati castigat ." Si ce anume au facut 'serviciile'? Au impiedicat psd-alde sa fraudeze masiv? Daca da, atunci 'serviciile' si-au facut datoria si nimic mai mult. In rest, tov Gae a "luptat" pt judet, alaturi de alde-psd, pana am ajuns in ultimile 5 judete pe tara, codase la toate capitolele. Asa ca, ajunge!
Gae rămâne pe pozitii:
(1 Decembrie 2019, 21:17)
Ionel Gae este omul care merita sa fie pe funcția asta si lupta pentru județ. Omul asta munceste zi de zi si se implica. De ce ii ceri tu Tinele demisia? In ce calitate ?In calitate de presedinte al PNL ialomita? La locale o sa luati 10% ati avut noroc cu serviciile de ati castigat la prezidențiale!
@gogu de la borduri:
(30 Noiembrie 2019, 23:17)
Gogule, singurul 'mort decedat' din postarea ta este limba romana..
gogu de la borduri:
(30 Noiembrie 2019, 20:48)
Pentru Flori. Tinel bomboanele a arvunit si primit tescheaua de spre luminat pentru funtia de prefect. Acum, jocurile de glezne rasolite pe care le face este o Figurație de competenta,eu insist dar nu pot. O sa fie ca la cimitir, nu avem mort decedat, dar avem un mort care vrea săi ia locul. 
ajunge:
(30 Noiembrie 2019, 16:56)
Hai cu prefectul si p-orma cu directorii , sefii, sefuletii care s-au insurubat bine la deconcentrate si le trateaza ca pe propriile sereleuri. Altfel ati luat guvernarea degeaba la centru daca in teritoriu tot ciumatii rosii fac legea si continua cu hotiile si cu abuzurile. 
CETACEAN:
(30 Noiembrie 2019, 15:29)
Rusine  ALDE pentru aceasta propunere .
@Rares:
(29 Noiembrie 2019, 12:04)
 Te-ai uitat in oglinda si ai constatat precum Veorica: "orice om e teama sa fie sarac, incapabil, disperat".Deocamdata la lada de gunoi a istoriei (multi si la Jilava) sunt dragii tai psd isti. Sa fii sanatos la trup si sa te faci bine si la minte!
Rareș :
(29 Noiembrie 2019, 08:15)
Ce va agitati mai săracilor?e de înțeles disperarea flamanzilor din PNL, cum au ajuns la guvernare au împrumutat intr-o singura zi 300 mil €, nu va tine mult guvernarea cu incapabili ăștia, așa ca mai potoliți-va cu schimbatul asta de funcții ca nu aveți pregătire pt așa ceva.asa cum transmitea și Rareș Bogdan: treceti in lada de gunoi a istoriei PNL istilor!!!
Flori:
(29 Noiembrie 2019, 07:57)
Gogule de la borduri sa intelegem ca padurarul din Podul Turcului a inceput cu stangul. Au inlocuit ultimile litere dupa placute suedeze din psd in pnl. Etate ba si noi credeam ca padurarul este mare smardoi la Bucuresti, acum vedem ca de fapt este smardoi improvizat. Mai nauzi, da si cand instalatia electricianului se va scurtcircuita, sa vezi atunci cum ard toate firele. Hai dal dreacu ca nici Mercedesul nu mai e ce a fost, au cazut ei Ceausescu,Sadam,Gadafi si nu cade o siguranta parlita veche si ponosita. Ce Taricenu sau Gigi sunt tutancamoni. Chiar nu cred ca electricianul este asa de destept, eu cred ca altele sunt dedesupturile si increngatura familiei penale, se asteapta momentul. Nici Tinel nu este chiar asa de..... cum il cred multi.
Un cetățean :
(29 Noiembrie 2019, 06:54)
De ce ,este pe viața? Să plece,chiar nu înțelege că a fi pe funcție nu înseamnă a te cuibarii acolo fără să ți pese de oamenii de rând ai acestui oraș . Ne-am săturat să fim ignorați și batjocoriti de așa ziși politicieni cu interese ascunse doar ptr.ei,parcă ar fi la mă-sa acasă nu in instituții publice.
Nicu:
(28 Noiembrie 2019, 22:18)
Cred ca este foarte apreciat la centru’ domnul tinel daca au decis , desigur fara sa l intrebe , sa dea cele 2 posturi PREA Mult Visate ( Prefect si Subprefect ) catre Alde si PMP...ironia sortii...sau nu..
gogu de la borduri:
(28 Noiembrie 2019, 22:06)
Gigi electrician este mai deștept decât Tinel bomboanele, are tot sistemul cuplat la 380 V. Cine se atinge de el, va fi electrocutat, va scoate din sertare flux de curent continuu si alternativ care va anihila total mascarada lui Tinel bomboanele. Atenție mare, si un curent continuu de 12 v poate omora un cretin infumurat care fiind calare pe un măgar de ocazie, crede că a câștigat județul.
rabdare:
(28 Noiembrie 2019, 21:51)
Vor fi schimbati toti prefectii si subprefectii numiti sau sustinuti de psd. Azi a plecat primul lot de 5 prefecti:Alba, Arad, Harghita, Salaj, Suceava..