Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Mai mulți părinți și profesori ai Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești reclamă, printr-un Memoriu, atitudinea iresponsabilă a directorului instituției de învățământ, Manole Diancof. În replică la acuzațiile aduse, atât reprezentanții autorităților locale, cât și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că faptele sesizate nu se confirmă. «Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră!» susține Adrian Vasile, edilul din Andrășești.

«Pentru el educația copiilor nu contează!» După aproximativ 8 ani în care Școala Gimnazială «Ștefan Copoiu» din Andrășești este condusă de învățătorul Manole Diancof, o grupă de părinți și profesori au decis să redacteze un Memoriu în care să-și arate nemulțu­mirea față de modul în care acesta conduce școala. Potrivit documentului oficial, transmis pe adresa redacției ziarului nostru, inițiatorii Memoriului scot în evidență indiferența cu care directorul Manole Diancof ar trata nevoile elevilor și cadrelor didactice din cadrul Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești . «(...) pentru el educația copiilor nu contează niciodată, dar nici faptul că face două, maxim trei ore pe zi doar cu rezolvat de fișe scoase de pe internet, nici măcar verificate dacă sunt accesibile copiilor. (...) În Consiliul de Administrație al școlii se comportă ca pe propria moșie: a îndepărtat membrii care chiar au vrut binele școlii și tot anul 2018 -2019 a manipulat Consiliul cum a vrut el, pentru a-și atinge scopurile. (...) Nu a participat niciodată la un examen pentru ocuparea postului de director de școală, totdeauna a fost numit cu delegație. Nu ar avea nimeni nimic cu lipsa studiilor, dar incompetența, iresponsabilitatea, indolența, lipsa de interes pentru bunul mers al școlii nu pot fi acceptate. De proastele rezultate de la clasă, acum are o scuză, este degrevat de ore. Dar până acum? (...) Nu este interesat de securitatea copiilor. Copiii, în timpul orelor, sunt văzuți când pe stradă, când la magazin, când pe terenul de sport...» se arată în Memoriul redactat de părinții și profesorii din Andrășești.

Autoritățile infirmă acuzațiile Reprezentanții autorităților locale din Andrășești au însă o cu totul altă părere atunci când vine vorba despre activitatea directorului Manole Diancof. Aceștia consideră faptul că este implicat în pri­vința actului didactic și a făcut suficiente eforturi pentru a susține școala din localitate. «Domnul director este un manager bun și colaborăm foarte bine cu dumnealui! Este implicat în ceea ce privește susținerea activității școlii... Tot ceea ce se spune negativ despre dânsul nu este adevărat! Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră...» a declarat Adrian Vasile, primarul locali­tății Andrășești. Edilul a explicat faptul că în spatele Memoriului s-ar ascunde interesele unor cadre didactice pensio­nare, cărora membrii Consiliului de Administrație al unității de învățământ au refuzat să le valideze dosarele pentru a-și desfășura activitatea în acest an școlar. «Din câte cunosc, sunt niște foste educatoare care îi poartă sâmbetele... Dar a fost decizia școlii să nu le mai prelungească activitatea, o dată ce s-au pensionat!» a mai spus primarul Adrian Vasile. O opinie similară despre activitatea directorului Manole Diancof au și oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. «Nu știu ca domnul director al școlii din Andrășești să fi creat probleme vreodată... Eu știu că este un om serios și implicat!» a explicat Luminița Barcari, proaspăt revenită în fruntea Învățământului ialomițean. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, directorul Manole Diancof a explicat faptul că acuzațiile care îi sunt aduse sunt nefondate. «În cei 8 ani de când am preluat această funcție nu am comis niciun abuz! Consider că tot ceea ce se spune despre mine în legătură cu activitatea întreprinsă la școală este nefondat și neadevărat! Nu sunt omul care să facă astfel de lucruri. Alți oameni au probleme și nu pot înțelege asta...» ne-a declarat Manole Diancof, directorul Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești.

29 Noiembrie 2019, 13:50 (1343 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


,, Speranța de mai bine pt And:
(30 Noiembrie 2019, 12:53)
,, Niște foste educatoare,, spune în articol dl primar A. V. Îl întreb, cum se poate exprima astfel? Aceste,, niște foste educatoare,, au o pregătire profesională, h competență, grade didactice, o vechime de peste 40 de ani în învățământ. Dl primar ce pregătire are? În niciun caz în domeniu... Deci, total depășit. Mai mult, este parvenit în Andrasesti. Nu are cunoștință despre activitatea acestor,, niște foste educatoare,, nici despre,, grozava,, activ. didactică a directorului Diancof, ținut în funcție de ce?? Nu a susținut examen, nu are studiile necesare. Să fie chemat la examen, se va prezenta? Sigur Nu. Activitatea la clasă? Dezastru. Insp. Școlar poate verifica documentele școlii, iar d-na inspector general, din respect pt funcția ce o deține și pt liniștea celor ce au scris memoriul, fie își retrage susținerea, fie justifică,, nu a făcut probleme,, Cui? Inspectoratului? Nu, dar persoanelor ce s au sesizat, Da. Mă întreb, până când se va mai promova incompetența în funcții de conducere?! D-le Diancof, o demisie de onoare, ce ziceți???
Fam. M. cand?:
(30 Noiembrie 2019, 11:44)
Asta e pistol cu apa prin comparatie cu L.&G.M. de la Fierbinti. Toata lumea stie ca M. iau spaga Si conditioneaza actul de invatamant. Si la Fierbinti Este foarte scazut gradul de promovabilitate. Cu toate acestea, M.G. Este mentinut cu obstinatie in functia de director, spre desavarsirea indonitocirii definitive a elevilor scolii Fierbinti. (...)
Un analist:
(30 Noiembrie 2019, 11:05)
Dl.director o fi muncitor si bun coleg, dar este si o țață masculină.Pe el nu se vede.Este avid dupa funcție.
Ion din Andrasesti:
(29 Noiembrie 2019, 22:28)
Acuzele nu sunt temeinice. Dl. Diancof e un om asezat.muncitor si bun coleg.
Nicu ala Micu:
(29 Noiembrie 2019, 16:57)
Pai da.. Este bine condusa școală.. Și este susținută de ISJ.. Ca de merge bine.. doar 3 copii din 10 iau peste 5 la evaluarea de la clasa a viiia. Ce mai.. Au speriat vestul.