Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform rezultatelor votului, 10 dintre cei 14 consilieri prezenți au votat pentru înlocuirea acestuia cu Nicolae Țintă (PNL). Decizia, au declarat consilierii care au susținut proiectul de hotărâre, sancționează activitatea deficitară a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai în scurta perioadă în care acesta a ocupat funcția în cauză. În cadrul ședinței, consilierii locali l-ar fi acuzat că sabotează activitatea instituției, că este arogant și că își face campanie electorală pentru alegerile din 2020. De-acum fostul viceprimar Daniel-Ionuț Mihai a fost ales în funcție pe 30 iulie 2019, la «solicitarea» președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Atac la președintele Moraru Decizia Consiliului Local Amara reprezintă o sfidare la adresa autorității politice a lui Victor Moraru. Acesta, în calitate de șef al Organizației PSD Amara, ar fi făcut «presiuni» repetate pentru numirea lui Daniel-Ionuț Mihai în funcție. La momentul respectiv, Daniel-Ionuț Mihai a fost votat de 6 din cei 7 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local Amara, 2 consilieri UNPR și 1 consilier ALDE. Alternativa propusă atunci de către primarul Ion Măiță a fost consilierul PSD Nicolae Voicu... Votul de joi, 28 noiembrie a.c., confirmă pierderea controlului președintelui Victor Moraru asupra consilierilor locali PSD și, implicit, asupra Organizației PSD Amara. Reamintim că Daniel-Ionuț Mihai este fratele administratorului public al județului, Larisa Elena Mihai, și «alesul» lui Victor Moraru drept candidat al PSD pentru Primăria Amara în 2020.

29 Noiembrie 2019, 16:10 (4219 vizualizări - 27 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Ialomita:
(3 Decembrie 2019, 15:30)
"Moraru a facut multe pt judet." Dezvolta putin propozitia asta, da niste exemple!
Andrei:
(2 Decembrie 2019, 22:21)
Ionuț Mihai a deranjat fiindcă este tânăr, are inițiativa, este implicat, iar oamenii au început sa aibă încredere în el. Era normal sa i se ia capul, fiindcă a avut"tupeu". Dar, oamenii au ochi sa vadă și urechi sa audă ..
Ialomita:
(2 Decembrie 2019, 16:03)
Doamna Amalia nu dori raul.este legea nescrisa a firii.asa ca .......fi buna ca nu strica.Moraru a facut multe pentru judet.uitate in urma ce a facut ciuperca si ce face el.asa ca doar sa reflectam ca ne dam seama foarte usor.
Amalia:
(2 Decembrie 2019, 09:28)
Victoras, ti ai luat-o mamica, si stai ca iti cade scaunul cit mai repede. Vai ce rau imi pare ca erai in ditamai receptia ca de altfel veneai si dizolvai tu consiliul local, cumnatul tau nu vroia sa dea cheile ca era de primaria lui masa. vai ce tam-tam pentru maimutoiul de Mihai.Deja va luati talpasita impreuna cu familia de PSD. 
@Din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 14:24)
Realitatea a fost un pic altfel: desi in 2008 erau semne clare ale unei crize economice mondiale, guvernul Tariceanu, sustinut de psd, n-a luat nicio masura. A trebuit sa se descurce guvernul Boc care a taiat, ce-i drept salariile dar numai ale bugetarilor carora le-a redus si numarul cu vreo 300 de mii. Apoi a alcatuit un calendar al retrocedarilor sumelor taiate, lucru de care psd-stii nu mai amintesc. Costul a fost politic iar psd-ul a urlat pana la epuizare lozinca" pdl a taiat salariile" si asa au revenit la putere. Tara era scoasa din criza, numai buna de muls de catre mafiotii psd care au refacut numarul bugetarilor, ba l-au si intrecut la cate neamuri, amante, prieteni si trepadusi aveau..Si Dragnea ne-a pus capac cu ciuma lui rosie  plina de analfabeti, incompetenti si aroganti. Iar asta s-a vazut la vot cat i-a inversunat pe romani.
tot din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 14:06)
toată lumea se gândește numai la propriul portofel..PSD a cheltuit banii publici, foarte multi, inutil pentru tara...util pentru ei..nu avem autostrăzi,șosele,nu avem singuranță, nu avem administrație care sa lucreze cu adevărat pentru cetățean..nu avem sistem de sănătate pus la punct...nu mai avem educație..ce avem? puțin bun simț și e lesne de observat ce avem...și mai ales ce suntem...
Din Amara :
(30 Noiembrie 2019, 12:19)
Asa este, Dumnezeu le așează pe toate. Oamenii vor schimbare, schimbarea pe care și-au dorit-o și atunci când au votat PDL, un partid care, în loc sa ofere un trai mai bun oamenilor, le-a tăiat salariile cu 25%. Au trăit mai bine oamenii care aveau credite la bănci și care s-au trezit deodată cu salariile ciopartite. Despre ce jocuri meschine vorbim aici?? Hai sa fim serioși, ca fiecare partid are greșelile lui, dar, sa nu uitam cât de greu am dus-o cu toții, în acele vremuri. Probabil ca oamenii își doresc sa experimenteze aceleași perioade,de sunt atât de înverșunați împotriva PSD..
amarean :
(30 Noiembrie 2019, 10:41)
dumnezeu le va aseza pe toate ,,,veti vedea ca toti care lau fortat pe fostul viceprimar care a fost 12 ani si sa dedicat total orasului toti cei catre fortau demisia lui pt incopetentul de mihai ionut care aduna frunze din piscina ialomitavor plati nu aveau loc de el sasi faca manevrele 
un om simplu:
(30 Noiembrie 2019, 10:07)
PSD nu mai este un partid..este doar un grup de interese meschine, materiale, strict personale..votanții lui își doresc aceleași interese...sabotându-și propria țară...cum își educă, oare, copii acesti oameni?...tati, hai să mai furăm puțin...hai sa ne mai batem puțin joc de cei care nu sunt cu noi..hai sa mai fim puțin aroganți??..oribil...refuz sa cred acest lucru...
Consilieri PSD:
(30 Noiembrie 2019, 10:05)
Normal ca au fost și consilieri PSD care au votat mișelește, doar, datorita lui Maita au un loc călduț, pe bani mulți și treaba ioc. Se calcă pe picioare între ei, la cati șefi a pus Maita in Amara!
Eu:
(30 Noiembrie 2019, 07:18)
Domnule Amarean uitate te rog la declaratiile facute de domnul primar in campanie chiar si la iesirea din sectia de votare si apoi sa ma contrazici.iar dupa ce o sa vizionezi declaratiile acestui domn Maita sa imi spui de caracterul acestuia si de coloana lui ca om la o anumita varsta.?!? Totusi sunt curios ce va face la anu?!?
Necunoscut:
(30 Noiembrie 2019, 01:33)
Interesant este ca a fost votul împotriva a fost dat și de 3 consilieri PSD. Poate le-au crescut niște OO pe acolo și in sfârșit (probabil) se ia o decizie corecta pentru Amara. Poate “nepotismele” caracteristice PSD-ului vor lua sfârșit .
Amarean :
(29 Noiembrie 2019, 23:33)
Ce funcție i-a dat măi d-le "Eu"? A adus moraru funcții de la (...) de la Traianu. Daca oamenii nu il vroiau nu-l votau pe actualul primar.asa ca mai gândește cand afirmi ceva.
Unul din Amara:
(29 Noiembrie 2019, 23:09)
Dacă nu era preocupat de munca, de ce era tot timpul pe străzi și printre oameni? Dacă altul era scopul lui, de ce își arata interesul fata de problemele semnalate de oameni? Se vedea de departe interesul omului în a face treaba, nu sa umble toată ziua, precum dl Maita, care nu prea cunoaște drumul spre primărie.
@Pt PSD:
(29 Noiembrie 2019, 23:05)
Buna ziua ciuma rosie. Cum te simți? Ești bine? Pare ca nu pare. Hai cu PSD-ul la ghena de gunoi.