Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Dacă îți dorești să locuiești într-o casă cu stil, îi poți cere cu încredere sfatul lui Alexandru Păduraru. Are 29 de ani și este cel mai tânăr arhitect al orașului. Deși și-a conturat un alt traseu profesional, a renunțat la toate planurile și a decis că este mai bine să-i ajute pe oameni să descopere casele care li se potrivesc.Văzută prin ochii unui arhitect, Slobozia ar putea deveni, la rândul său, un oraș mult mai bine sistematizat.

Din pasiune pentru construit
În ultimul an de liceu, Alexandru Păduraru era convins că vrea să devină farmacist. S-a pregătit intens pentru admiterea la Facultatea de Farmacie din București, însă și-a dat seama că își dorește alt parcurs profesional. Așa că, fără să mai stea pe gânduri, a decis că vrea să studieze Arhitectura. A urmat un maraton de luni de studiu aprofundat pentru examenul de admitere, la finalul cărora efortul său a fost încununat cu succes. Toate acestea în condițiile în care legăturile sale cu lumea artelor erau ine­xistente, pentru că arhitectul Alexandru Păduraru a studiat discipline reale la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. «Inițial am vrut la Farmacie, dar mi-am dat seama că vreau altceva... Auzisem de la alți colegi că ei se vor duce la Arhitectură, așa că am decis să mă înscriu și eu. Am făcut meditații pentru examenul de admitere, nu am reușit din prima, dar când am dat admitere a doua oară am reușit să intru. M-am bucurat și am decis că este timpul să aprofundez sutdiile. A fost o facultate care chiar mi-a plăcut și mă bucur că am ales-o...» ne mărturisește Alexandru Păduraru.

Despre stiluri în Arhitectură
La 4 ani de la absolvire, Alexandru s-a întors la Slobozia și este cel mai tânăr arhitect al orașului. Întreaga sa activitate este dedicată proiectării interioarelor, fie că este vorba despre restaurante sau spații de locuit. În centrul orașului există un local pe care l-a proiectat de la zero și de care este foarte mândru. Spațiul este generos, bine compartimentat și luminat, astfel încât clienții care-i trec pragul să se simtă ca și când ar fi acasă. La fel ca în multe alte domenii artistice și în Arhitectură există tendințe. În 2019, sti­lurile în materie de interioare mizează foarte mult pe reinterpretarea, într-o ma­nieră cât mai modernă, a formelor clasice. «Eu, personal, nu am dat niciodată atenție prea mare unui stil sau altul... Pă­rerea mea este că se merge foarte mult pe stilul clasic reinterpretat într-o manieră modernă sau pe spații amenajate cât mai curat, futurist și cu multe pete de culoare!» explică arhitectul Alexandru Păduraru. Toate aceste idei se pot îmbina armonios în orice încăpere, însă dorințele trebuie să țină cont și de aspectele financiare. Arhitectul Alexandru Păduraru explică faptul că mulți dintre oamenii care i-au cerut ajutorul pentru a le materializa casa pe care au visat-o au fost nevoiți să renunțe la proiect, pentru că nu au estimat cores­punzător costurile... Tocmai de aceea el recomandă ca, înainte de debutul oricărui proiect, beneficiarii să facă o estimare corectă a costurilor. «Sunt oameni care își doresc multe lucruri pentru interiorul ca­selor în care vor locui, însă pe parcurs renunță la proiect pentru că devine prea scump. Eu tuturor le explic de la bun început care sunt costurile pe care le implică orice lucrare. Este bine că ne dorim lucruri, dar pentru a le materializa trebuie să le adaptăm banilor pe care-i avem disponibili. Totuși, se pot face lucruri frumoase și cu un buget mai limitat... Trebuie doar un strop de atenție și în această direcție!» mai spune arhitectul Alexandru Păduraru.

Imaginea unui oraș...
Dincolo de problemele administrative pe care le are, Slobozia nu excelează din punct de vedere arhitectonic. Practic, toate clă­dirile din oraș lasă impresia unui loc blocat într-un timp greu de definit, pentru care nu mai există speranțe. Și, totuși, ar­hi­tectul Alexandru Păduraru este de părere că Slobozia își poate îmbunătăți imaginea din punct de vedere arhitecto­nic. Evident, este nevoie de implicarea autorităților care trebuie să aplice măsuri ferme în ceea ce privește Regulamentul de Urbanism al orașului. «Este nevoie să se aducă modificări în Regulamentul de Urbanism în sensul creionării unor noi condiții privind încadrarea în anumiți parametrii cromatici sau volumetrici pentru imobile...» susține Alexandru Păduraru. Iar la toate acestea se adaugă idei despre străzi mult mai bine sistematizate și iluminate corespunzător, în care să existe mai mult spațiu verde, dar și mobilier urban proiectat și adaptat co­respunzător.

30 Noiembrie 2019, 14:55 (2397 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Maria:
(4 Decembrie 2019, 19:35)
Bravo, Alexandru!
Pacat ca tinerii talentati si cu dorinta de a face ceva bun in tara lor nu au loc de mediocrii ajunsi in functie pe cumetreala politica. Sunt sefi in institutii toti lingaii de partid si toate pamatufele amante,fine, cumetre...
profanul:
(3 Decembrie 2019, 13:07)
Felicitari tanarului arhitect! Dar... nu inteleg articolul. Daca il promoveaza pe respectivul...ok, o clipa am crezut insa ca a fost angajat in mod corect si transparent la Primaria Slobozia si - fiind un profesionist - avem si noi speranta ca va implementa solutii bune pentru dezvoltarea/ extinderea orasului. Pana acum am avut stalpi de iluminat in mijlocul trotuarelor, balcoane si butique-uri extinse intre blocuri pe infimul spatiu verde, autorizatii de construire date aiurea si ilegal (apropo, parcarea subterana a avut autorizatie data de stoica&comp?), strazi trasate stramb si, de departe bomboana de pe coliva Sloboziei, betze puse in roatele tuturor investitorilor mari care au vrut sa deschida ceva si in oraselul nostru amarat. Dupa lupte seculare abia au reusit market-urile mari sa razbeasca aici, in ciuda opozitiei manifestata de primarie si urbanism, protejand astfel interesele unor "oameni de bine" din urbe. Altfel, domnul arhitect este doar o alternativa pe o piata existenta, un simplu privat. Daca este bun pe meserie si crede ca poate schimba ceva in bine, sa devina persoana publica zic, sa ajunga arhitect-sef al orasului, sau manager public, poate chiar primar; dar ce sa vezi? Ca sa "razbesti" trebe carnet de partid, neaparat rosu!
Mara:
(2 Decembrie 2019, 20:33)
Mai aveti un arhitect tânăr foarte, foarte bun si talentat în zona. Am avut un proiect cu el, proiectul a fost si executat, imobilul e dat în funcțiune. A lucrat singur tot proiectul imobilului si design-ul interior. E creativ, serios, pedant aproape obsesiv de atent la fiecare detaliu, diferit ca abordare arhitecturală si solutii tehnice. E altceva, o altă perspectivă, e oxigen pentru o zona ca a noastra căzută în rutina si blazare. Nu-i fac reclama, nu cred ca are nevoie, dar ii scriu numele Emanuel Vâlcea. Bravo ! Si bravo tinerilor profesionisti care aleg sa dăruiască ceva din învățătura lor locurilor în care au crescut.
Lemn de foc:
(2 Decembrie 2019, 07:32)
Cum sa nu fie plantati? De a lungul caii ferate s-au plantat sute de puieti gata uscati,cu cost a impaduririi a 50 ha.Ati uitat ca si in noua piata a Revolutiei au existat? Gazon gata uscat,puieti buni de pus pe foc...Stie administratia ce face. Costuri... Costuri... Costuri...
Vali:
(30 Noiembrie 2019, 22:27)
Care spatiu verde?in cartierul tineretului nici pomi nu plantează administrația,nu au luat asta in plan.lu Rosca ii place sa ii taie nu sa planteze.