Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Primăria Slobozia se pre­gătește intens pentru Săr­bătorile de Iarnă. Bugetul pentru evenimentele dedicate Cră­ciunului și Anului Nou este estimat la 236 mii de lei. Banii vor fi cheltuiți pentru achiziția de ghirlande luminoase, dar și pentru artiștii care vor concerta la Slobozia în cadrul tradiționalului eveniment denumit «Serbările Iernii».

Sărbătorile vin și la Slobozia
Febra pregătirilor pentru Sărbătorile de Iarnă i-a atins și pe aleșii locali ai municipiului Slobozia. Astfel, încă din prima jumătate a acestei luni, aceștia au luat decizia de a pregăti orașul pentru Crăciun și Anul Nou, prin mon­tarea instalațiilor de iluminat. Timp de câteva zile, muncitorii din cadrul Direcției de Administrare a Dome­niului Public au lucrat intens pentru a pregăti orașul de Sărbători. Pe bulevardele mari ale orașului, Unirii, Matei Basarab sau Cosminului, au fost montate deja primele luminițe de Crăciun. Și anul acesta municipalitatea a decis să împodobească arterele principale folosind aceleași luminițe, achiziționate în urmă cu 11 ani, în timpul mandatului fostului primar Gabi Ionașcu. Totuși, reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public susțin că în Slobozia vor fi instalate și alte ghirlande luminoase. Bugetul estimat pentru achiziția noilor luminițe este de 130 mii de lei. «Am decis că mai trebuie să cumpărăm noi luminițe pentru Crăciun... S-a mers pe ideea închirierii, dar deocamdată, pentru că nu s-a luat o decizie în acest sens, am decis să le cumpărăm și asta vom face! Mai este timp suficient până când le vom monta...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Municipiului Slobozia. Luminițele vor fi aprinse în tot orașul după data de 1 decembrie 2019.

Smiley va cânta la «Serbările Iernii»
Pe lângă banii alocați pentru achiziția ghirlandelor luminoase, Primăria Slobozia, prin Direcția de Educație, Cultură și Tineret, va cheltui alte 129 mii de lei pentru organizarea tradiționalelor spectacole dedicate Sărbătorilor de Iarnă. Cei mai puțini bani, 4000 de lei, vor merge către co­lindătorii care vor urca pe scena Casei de Cultură Municipale, în cadrul evenimentului «Tradiții, colinde și obiceiuri de Sărbătorile de Iarnă». Alte 10 mii de lei vor fi oferiți pentru Festivalul Național de Colinde «Sub rază de soare». Potrivit informațiilor oferite, pentru artiștii care vor urca pe scena din Piața Revoluției în cadrul «Serbărilor Iernii», municipalitatea are un buget de 100 mii de lei. Anul acesta, la Slobozia, vor concerta Smiley și Edward Sanda. Smiley vine la Slobozia pe data de 27 decembrie, în timp ce Edward Sanda va întreține atmosfera în noaptea de Revelion. Smiley este și cel mai scump artist, pentru concertul său Primăria Slobozia cheltuind mai bine de jumătate din bugetul stabilit pentru «Serbările Iernii». Artistul va încasa 58 mii de lei. Pentru prestația sa din noaptea de Revelion, Edward Sanda va primi aproximativ 20 mii de lei. De asemenea, alți 15 mii de lei vor fi cheltuiți pentru tradiționalul foc de artificii din noaptea dintre ani.

1 Decembrie 2019, 08:55 (2252 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Luminițele de Crăciun costă 300 mii de lei

Comentariile cititorilor:


vaidenoi:
(5 Decembrie 2019, 08:14)
Spălați trotuarele(cu detergent, cu apă sup presiune), s-au îmbâcsit și sunt infecte, adunați gunoaiele sau obligați-i pe cei care le fac să respecte curățenia, după ce o faceți . Străzi, Școli, Curățenie, reamenajjare, restaurare..........nu luminițe kitsch-oase peste jeg!
recomandare pentru primar:
(3 Decembrie 2019, 12:42)
Constatam dle primar ca imediat gasesti bani pentru chiolhanuri. Ok, poate gresesc eu, deoarece vad ca exista cel putin un cetatean care isi doreste astfel de manifestari in oras pentru petrecerea timpului liber. Foarte bine, este si dreptul acestuia de a avea astfel de pretentii. Dar nu pot sa nu constat faptul ca Slobozia este un oras ruinat, indatorat, "casa" se darama pe noi la propriu, iar noi (adica prin dumneata dle primar) inchizi usa la sandrama si arunci cu banii nostri pe petreceri, odata la Sarbatorile Sloboziei si apoi la Sarbatorile de Revelion, ocazie cu care mai spiciuiesti ceva ca sa iti indulcesti imaginea, chipurile. Baiat tanar fiind, familiarizat cu tehnologia presupun, creaza te rog o platforma online in care fiecare cetatean sa-si spuna parerea cu privire la cheltuirea banilor publici (adica ai lor, nu ai dta din conturile personale/buzunar). Poate vei avea surpriza sa constati ca un procent de 90% dintre cetateni va dori repararea prostiilor facute de partidul (partidele) din care faci parte, va cere stoparea degradarii orasului (sa-ti amintesc de apa, groapa, spatii verzi, animale abandonate peste tot, calitatea aerului, oras indatorat pentru prostii inutile pe zeci de ani?); nu cred ca un om normal la cap, gospodar, se distreaza, aruncand bruma de bani pe care o mai are, in detrimentul repararii "casei" care cade pe noi toti (astia care nu am avut unde sa fugim din cauza deciziilor voastre proaste luate de la revolutie si pana in prezent. Deci consulta cetatenii, nu numai consilierii manevrati de partidele politice. Esti/sunteti in slujba cetatenilor care v-au ales, (majoritatea nu v-au ales daca te uiti la procentul scos din cadrul celor prezenti la vot) nu sunteti stapanii lor sa faceti ceea ce vreti. #Referendum! (chiar si online). P.S. puteai sa fii un exemplu pe domeniul d-ta profesional: organizai un adapost de animale decent, sterilizai animalele fara stapan si prin ONG-uri de profil le promovai pentru adoptie eventual externa; in felul
marius:
(2 Decembrie 2019, 15:31)
Noile luminite care incep din partea centrala  si continua spre centrul cultural, sunt simpatice. Despre cele vechi, din dreptul mb-urilor precum si despre brad, acelasi ca in anul trecut, prefer sa ma abtin.
Cat despre evenimentele din decembrie, din slobozia, nu pot spune ca sunt calitative sau macar comparabile cu cele din alte resedinte municipii de judet, dar..e bine ca se fac, intr-un oras repetent la capitolul petrecerea timpului liber.
Ana:
(2 Decembrie 2019, 11:55)
Mai bine duce ti utilitatile in cartierul de la Slobozia Noua unde nu au nici apa, nici energie electrica, de strazi nu mai vorbim, nici macar nu se stie unde estre strada.....
Vali:
(1 Decembrie 2019, 20:19)
Mai bine Aruncați 3 masini de piatra pe penes Curcanu sa ne scoate-ti din noroi,lăsați prostiile,vine 2020 si avem noroiul pana la genunchi ib Reședința de județ.Invit pe domnii de la independent luni ka o vizita pe teren,iese un articol frumos.