Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (VI)

-intermezzo-

Moraru-omul și opera (VI)

Preocuparea președintelui pentru imaginea sa pu­blică este una obsesivă. Primele pusee s-au ma­nifestat cu mult înainte de 2016, când își comanda din banii Primăriei ba pliante, ba ziare de campanie, ba apariții discrete în presa locală... Însă manifestarea plenară a acestei obsesii a fost posibilă abia după accederea sa în funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Și a atins apogeul recent, când domnia sa și-a comandat un interviu într-o revistă națională de administrație, la contrapartidă cu achiziția a 200 de exemplare în care apare pe prima pagină. Însă nu asupra acestui interviu presărat cu platitudini monumentale vrem să atragem atenția azi... Nu! Azi dedicăm rubrica de fapt apariției unei noi ediții a oficiosului «Ialomița Ta». Apărută înainte de Alegerile Prezidențiale, publicația și-a dublat eforturile de mediatizare a imaginii președintelui Victor Moraru. Cât despre editorial, acesta face, ca de obicei, deliciul cititorilor. Dar să nu ne grăbim să anticipăm...

De două ori pe pagină
Oficiosul Consiliului Județean este tipărit lunar în 20000 de exemplare. Costurile lunare ale publicației se ridică la peste 10 mii de lei. Luna aceasta, de dra­gul Alegerilor Prezidențiale, redactorii publicației «Ialomița Ta» s-au întrecut pe sine. Și, dacă în anii precedenți, președintele apărea, în medie, în 4 din cele 8 pagini ale acestei fițuici administrative, fie într-o fotografie, fie într-un text, de data aceasta s-a reușit imposibilul. La o sumară răsfoire am descoperit că imaginea președintelui Moraru apare în 6 din cele 8 pagini, iar în 4 dintre acestea sunt publicate câte două fotografii prezidențiale! Inutil să precizăm că la fel stă situația și în cazul textelor, președintele având puncte de vedere și opinii în toate articolele care însoțesc imaginile sale. Remarcabilă în context este apariția rubricii «Poșta redacției», în care, evident, președintele răspunde personal cititorilor la trei întrebări referitoare la infra­structura rutieră a județului. Doamna C.B, de exemplu, i se răspunde gospodărește «ce se va întâmpla cu porțiunea de drum Orezu-Piersica-Bordușelu din DJ201 care are probleme?». Vă sfătuim să răsfoiți publicația, pentru că abundă de astfel de mostre de umor involuntar! Doamne, mare e grădina Președintelui!

Noi fracturi de logică
Însă bomboana de pe coliva publicației o reprezintă editorialul semnat de președinte. Exprimat în limbajul prezidențial cu care ne-a obișnuit de câteva luni, editorialul încearcă să justifice faptul că președintele a decis arbitrar să cheltuiască 1,7 milioane de lei pentru echipa de fotbal «Unirea ’04 Slobozia». Textul este construit in crescendo, paragraf cu paragraf, atinge un punct de ambitus administrativ maxim în fraza «(...) le-am spus fotbaliștilor că îngrijorările legate de bani le preiau eu (...)» și se prăbușește nemilos, într-o fractură logică deschisă, atunci când încearcă să ne împărtășească viziunea sa despre sport: «M-am angajat să asigur finanțarea nu numai pentru echipa de seniori, pentru că o investiție nu are rost fără viitor, iar viitorul în cazul clubului de fotbal din Slobozia este reprezentat de grupele de copii și juniori, astfel că în bugetul alocat au fost cuprinse sumele necesare și pentru activitatea acestora din urmă». Nu încercați să recitiți, nu veți înțelege nimic. În fond, acesta e farmecul fracturilor logice ale președintelui Moraru. Iar dacă adăugați la ele falsa modestie, folosirea cu obstinație a pronumelui personal «eu» și apetența pentru cheltuirea irațională a fondurilor publice, aveți proiecția clară a unui președinte omnipotent și omniscient care veghează asupra unui bine public imaterial. Curat spital de nebuni, pe onoarea noastră!

Sunt pe Facebook, deci exist! În context, merită remarcată și preocuparea președintelui pentru Facebook. De la postările siropoase cu trandafiri înfloriți și cafele aburinde, la pozele cu icoane care plâng și, mai departe, la postări cu caracter oficial, președintele e în tot și în toate. Iar comentariile lui confirmă convingerea noastră că se crede un fel de axis mundi, alfa și omega administrației județene și salvator profesionist al Ialomiței. Iată, la întâmplare, unul dintre miile de comentarii ale sale: «Am făcut poze și când drumurile erau impracticabile! Ai dreptate! Trebuiau făcute cu mulți ani în urmă! Eu am venit și vreau să le fac! Nu este bine?!».

2 Decembrie 2019, 14:50 (2030 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (IV)

Comentariile cititorilor:


A:
(5 Decembrie 2019, 17:08)
A conduce nu este egal cu a calarii ,dar se potriveste la nenea asta!
Alegator cu Kap:
(3 Decembrie 2019, 18:14)
Cand nu esti in stare de nimic, platesti din bani publici minciuni si promisiuni desarte. Votul cu Kap va lamuri mare parte din gogomaniile-puscariaso-pontice!
Gogu:
(3 Decembrie 2019, 16:29)
Neacsu era prezent in primul rând in calitate de (...)
I.L.Caragiale:
(3 Decembrie 2019, 15:23)
"Telegrame": Situatia devenit insuportabila. Oras stare asediu. Panica domnmeste cetateni. Se duce dracului giudetul.
Pupincu*ismn Sictir, Dictatura:
(3 Decembrie 2019, 11:43)
Cultul personalitatii ridicat la rang de Lege (nu de arta), pentru ca este abject. Sa nu faci nimic bun pentru cetateni, nimic important, ba dimpotriva, sa minti in legatura cu proiecte realizabile, cu finantarea pe fonduri UE a mizeriei de groapa de la Slobozia, iar intre timp sa dai din banii populatiei cu nemiluita pe la biserici si pe la fitzuici "no name" si televiziuni de casa numai pentru imaginea personala este intolerabil! Dar, culmea, mamaliga romaneasca tolereaza orice. Si cine sa-si faca auzita vocea critica? un ziar(cam singurul), 5, 6 comentatori online? Opozitia este anemica (dnul Goe al carui partid a rupt-o cu psdul este de fapt un yes men local), batranii satelor si pensionarii stau umili cu capul plecat, indoctrinati de comunism si ii pupa mana unei veorici la ordinul ex-primarului stoica, zi si "hai sictir", tinerii sunt plecati din tara prin departari in cautarea unui trai decent, conationalii infloresc si acapareaza toata tara dupa furturile si faradelegile facute in strainatate, asistatii social supravietuiesc bine-merci "fara servici" ca-i ia cu frezoane, etc. Iar tatucul asta (nu stiu de ce il tot aseman cu zdragnea) pozeaza pe banii nostri in salvatorul ieuropean, fara sa faca nimic (bun pt. cetateni).
In legatura cu firmele parazite de drumuri si hopuri infiintate arbitrar de consiliul judetean, il intreaba cineva? In afara de cheltuirea banilor publici cu salarii, logistica, etc. firma asta a produs ceva pentru buget? a asfaltat la preturi corecte, decente vreo ulitza cat de mica din vreun catun cufundat in noroi? NU! Pai atunci asta este imaginea ta reala bre intaiule conducator al giudetului: #NIMIC! Undeva intr-o celula sta singur un alt #nimic si e pacat sa ramana singur, abandonat.
Prostie,Scârbă,, Distrugere:
(3 Decembrie 2019, 06:55)
Niciodata tara nu a avut atatia lideri politici inculti.Ne am intors la"daca voi nu ma vreti,eu va vreau"sau "stiu ca doare si e rau dar te mai bat putin".Urlau ziarele de Ceausescu-"cizmarul",analfabeta-dar despre mizeria risie"ciuma rosie"lipita de tarisoara,ce sa scriem?Avea comunismul sistemul"pile,relatii,cunostinte"?Pardon! Poftiti in institutiile conduse de leprele ciumei rosii.Cum? Spital administrat de o vanzatoare? Nici pe timp de razboi nu era asa ceva!A pierit revista"Urzica"dar avea material pentru 10 ani datorita incapabililor psdisti.
@haiduc:
(2 Decembrie 2019, 23:24)
Ce ziceti de porecla Guzganul Rozaliu ? I se potriveste tovarasului ?
Ce naiba sa mai fie de zis ? 

E de valoarea lui Cuza cel putin, un mare reformator ialomitean. Presimt ca nu o sa scapam de el multa vreme de acum inainte. Vai de capul nostru. Votati fratii mei si altceva.....
 
giovani:
(2 Decembrie 2019, 22:15)
DJ 203 F ai venit in 2016 si nu l-ai facut nici astazi 02.12.2019.veni ,vidi,vici asa se masoara performanta in administratie neavenitule,pentru ca altfel nu le faci tu le rezolva TIMPUL.
Nairam Uscaen:
(2 Decembrie 2019, 17:22)
Nu va suparati, imi spune si mie cineva in ce calitate era prezent d-l Marian Neacsu in primul rand la parada de 1 Decembrie de la Slobozia?