Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

Tinel Gheorghe, deputat PNL

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

O parte dintre măsurile pe care Guvernul PNL le va adopta începând de anul viitor au fost prezentate public de deputatul Tinel Gheor­ghe, în cadrul unei conferințe de presă. În cadrul întâlnirii cu reprezentanții presei locale din Ialomița, desfășurată în urmă cu o săptămână, Tinel Gheorghe a vorbit despre modul în care Guvernul condus de Ludovic Orban va majora salariul minim pe economie, începând cu data de 1 ianuarie 2020. «Co­misia Europeană ne cere din 2015 să fundamentăm salariul minim, dar Guvernele anterioare au omis să ducă la îndeplinire acest demers!» a precizat deputatul PNL.

Măsuri ferme pentru majorarea salariului minim
Potrivit declarațiilor deputatului PNL Tinel Gheorghe, oficialii Guvernului au organizat o dezbatere la care au participat reprezentanți ai patronatelor și sindicatelor. Ca urmare a acestei întâlniri s-a stabilit faptul că, începând cu data de 1 ianuarie 2020, valoarea netă a salariului mimim pe economie să se majoreze cu 83 de lei. Un alt aspect important care a fost discutat la întâlnirea organizată între Guvern, patronate și sindicate, a vizat eliminarea diferențelor dintre salariul minim aferent persoanelor cu studii medii și cel oferit persoanelor cu studii superioare. «Guvernul condus de Ludovic Orban a organizat o întâlnire cu patronatele și sindicatele... Vă pot spune că, într-adevăr, de la 1 ia­nuarie 2020, valoarea netă a sala­riului minim se va majora cu 83 de lei. Nu cu 100 de lei așa cum, fără să aibă un fundament concret, a promis fostul Guvern PSD... Totodată, s-a căzut de comun acord cu patronatele și sindicatele ca diferența dintre salariul minim pentru persoanele cu studii medii și cel cu studii superioare să fie eliminată. Astfel, va exista un singur salariu minim!» a explicat deputatul Tinel Gheorghe, în cadrul conferinței de presă pe care a organizat-o în urmă cu o săptămână. Totodată, acesta a explicat și faptul că Guvernului României i-a fost solicitat de 4 ani de către oficialii de la Bruxelles să fundamenteze noi reglementări privind eliminarea diferențelor de acordare a salariului minim pe economie. «Comisia Europeană ne cere din 2015 să fundamentăm salariul minim pe economie. Deși fundamentul a fost realizat, nimeni nu a realizat aceste criterii de fundamentare. Acum, în urma negocierilor, au fost puse în practică și aceste criterii. Toate au fost trimise către Comisia Europeană, urmând ca oficialii de la Bruxelles să ia act de ele și să-și exprime punctele de vedere!» a mai spus Tinel Gheorghe.

3 Decembrie 2019, 17:10 (2218 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
«Autoritățile știu ce au de făcut!»
«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»
«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»

Comentariile cititorilor:


fund ament:
(12 Decembrie 2019, 10:54)
Nu ma fac parlamentar! Vreau doar sa votez alti parlamentari cinstiti si corecti, total diferiti de toti cei care s-au perindat pe la putere in ultimii 30 de ani, fie ca vorbim de psdisti, pnlisti, pd-pdlisti, udmristi si cel mai rau, de traseistii politici.
Asa cum au facut legile electorale e greu sa ajung curat in parlament; ca sa iti susti financiar caampania trebuie sa te imprumuti de f multi bani, ori de la banca si in mod clar salariul de parlamentar oricat de mare este nu acopera imprumutul, ori "sponsorizari"de la firmele de partid abonate la bani publici, care, odata ajuns parlamentar, te vor inghiesui ca sa le favorizezi facand diverse ilegalitati si intrand de fapt in mafie. Asa ca...ma vad nevoit sa-ti refuz oferta stimabile...parlamentar, probabil deranjat de opinia exprimata.
P.S. "daca taceai, filozof ramaneai". Asteptam o opinie referitoare la salariul minim si la confiscarea averilor, dar, ai preferat sa iti dai arama pe fata
@fund ament:
(11 Decembrie 2019, 15:20)
Ai o solutie: fa-te parlamentar si fa tot ceea ce propui acum altora; plus, confisca averea baronilor apoi aseaza-i pe romani la coada ca sa le imparti banii.  Hai, bafta!
fund ament:
(11 Decembrie 2019, 13:59)
Totul tine de fundament, sau de lipsa lui. De ce 100 lei si nu 83, 73, sau nimic? Pai bre distin sule, nu radeai bre de pesedei ca ne amageau si ne mituiau elect oral cu 100 de lei la fel cum ne momea ceausescu? Voi ati inlocuit suta cu 0,83 din ea si acum va laudati si voi ca dati ceva corect, fundamentat? Dar daca suta tot nu era bine fundamentata, de ce nu 123, sau 1003? Pentru ca aveti aceeasi gargara de politicieni infratiti intre voi, indiferent de partid, claditi pe minciuna si prostirea oamenilor. De coshul minim de consum ai auzit matale? In determinarea salariului minim ar trebui sa tineti cont de el, adica banii necesari unei persoane (si a unei familii medii) pentru a se intretine decent o luna. Nu astia din prezent de supravietuire dupa o zi pe alta. Hrana, costuri cu locuinta, impozite, taxe, utilitati, medicamente, educatie, imbracaminte, transport, etc. Ia aduna-le si vezi cam cat iesim sub zero? Adica ne imprumutam sa supravietuim. Ne trebuiesc niste salarii ca alea ale voastre de jarlamentari ca sa ne crestem copiii, nu +83 lei. Renunta la pensia speciala nemeritata si lasa banii aia sa ajunga macar in sistemul de educatie sau sanatate. La cate rele si nenorociri ati facut voi politicienii care ati spoliat tara ar trebui sa aduceti din buzunarul vostru bani la bugetul public, sa vi se confiste averile, sa prestati fara salariu si fara pensie speciala! Inexplicabil cat de prosti suntem ca va suportam, ati vandut tara si ati saracit populatia si noi acceptam tacit furtul si privilegiile voastre. 83 lei! firmituri aruncate de la masa imbuibatilor. (Da-ne bre din banii confiscati de la udrea, videanu, berceanu, cat si de la baronii pesedei si penelei)
ianos:
(9 Decembrie 2019, 19:50)
Doamne nu mai scapam de asta
Ohm:
(5 Decembrie 2019, 20:31)
Nene Gheorghe cu toti stim ca, cu limbile straine nu le ai, dar cu limbile simple esti expert ! Ce mai faci Tinele, esti bine sanatos ? Pojar, scarlatina ai avut in copilarie ? Operati de hernie, apendicita ai avut ? Usturoi ai mancat ? Mai faci galgara cu piper ? Mai scuipi ciunga pe strada
alin:
(5 Decembrie 2019, 08:49)
Hai cu schimbarile alea domnule Tinel ca dezarmati electoratul si la locale  si parlamentare nu mai pupati vot. Ori faceti schimbare ori ii vopsiti pe hotii astia in galben ca sa va dea si voua din ciolan??!!
Sv:
(4 Decembrie 2019, 10:27)
Sa va fie rușine, mai bine nu-i mai dați! Mizerabil numai pt voi .
Vali:
(4 Decembrie 2019, 08:32)
Mi-ar fi rusine sa anunt o creștere de 80 de lei cand ei încasează mii de euro lunar,dar nu a avut tinel caracter sau rusine vreodată
Cu cat?: