Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii care se reîntorc la școală

Viitorul începe azi

Elevii care se reîntorc la școală

bonus: opinii de dascăl

Se spune despre liceenii de azi că sunt dezinteresați, fără o țintă în viață și fără modele de urmat. Nimic mai fals! O demonstrează doi dintre elevii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia care au acceptat să se lase intervievați de reporterii ziarului nostru... Ion Cristian Ionel continuă liceul după profesională, iar Geanin Marian Pantilie s-a întors la școală renunțând la anturajul său de adolescent rebel. Au fost de acord să vorbească în numele generației pe care o reprezintă și susțin că «școala este un rău necesar...».

Elevi care simt responsabilitatea vieții Ion Cristian Ionel este clasa a XII-a și s-a întors la liceu după ce a absolvit școala profesională. Nu i-a cerut nimeni, nu i-a impus-o cineva. Are o voce clară, ieșită din pubertate, și nu-și ferește ochii atunci când vorbește, semn că a trecut demult de vârsta timidității. E senin, responsabil, iar dirigintele îl recomandă drept unul dintre cei mai responsabili elevi din clasă. Ne spune povestea lui în cuvinte puține, care ascund o viață plină de responsabilități: «Lucrez ca bucătar, la Restaurantul Select. Iar dimineața vin la școală... Am fost pasionat de mic de bucătărie, mereu o ajutam pe mama la gătit... Iar când am să termin școala am să plec cu fratele meu geamăn în Spania!». Cristian nu e doar un elev responsabil, e și unul care gândește în numele generației lui: «Cred că toți cei care alegem să ne întoarcem la școală o facem pentru că știm că e nevoie de ea. Timp să muncesc o să am toată viața. Dar am vrut să mai învăț câte ceva. Niciodată nu poți spune că ai învățat prea mult... Sau, din contră, prea puțin... Uite, de exemplu, mie îmi place Geografia. Și știu că nu voi rămâne în Spania! Visul meu e să ajung în America și să fiu bucătar acolo...».

Rebel cu o cauză Cristian e doar unul dintr-o sută... Dintr-o mie, din zeci de mii de elevi de liceu asemeni lui. O confirmă Geanin Marian Pantilie, alături de care a acceptat ideea de a-și reprezenta generația și colegii din Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu». Marian e mai degrabă firav, dar are o fire vulcanică pe care o stăpânește cu greu. Și o poveste pe măsură. A lăsat școala cu ceva vreme în urmă, din cauza anturajului... Iar într-o bună zi a înțeles că trebuie să se întoarcă. «Eu cred într-o școală ca în America, unde poți alege orele la care participi și ce materii vrei să înveți! Și cred că într-o bună zi așa va fi și la noi... Până atunci, e bună școala de orice fel, zic eu. Nu pentru ceea ce se predă, sunt informații multe și inutile... Ci pentru profesori și ceea ce încearcă ei să îți ofere dincolo de materia pe care o predau. Unii dintre ei, nu toți...». Marian și-ar fi dorit să fie profesor, dar a ratat șansa de a intra la Liceul Pedagogic. Apoi viața l-a luat pe sus și l-a adus până aici, deșteptându-l: «Aș fi vrut să fiu profesor ca să îi pot ajuta pe ceilalți! Cred că asta e menirea unui cadru didactic, asta trebuie să facă el. Să ajute copiii și să-i îndrume către viața pe care o doresc. O viață a lor, nu una trăită în interiorul unui sistem care îți cere să renunți mereu la tine și la ce vrei tu!».

opinii de dascăl
Simona Orășeanu este profesor de Limba Franceză și diriginte. Crede că «generația pe care o reprezintă Ionel și Marian e una care trăiește la voia întâmplării...». Și se străduiește să elimine această variabilă din viețile elevilor ei. «Majoritatea elevilor noștri sunt ambițioși și responsabili! Dar nu toți se pot descurca singuri, nu toți pot învinge „voia întâmplării“. Mulți dintre ei trăiesc acasă ade­vărate drame, mulți provin din familii monoparen­tale sau sunt crescuți de bunici, pentru că au pă­rinții plecați din țară. Rolul nostru este să le ordo­năm acest haos și să-i ajutăm să găsească o soluție. Și, în același timp, să îi învățăm carte!» ne explică. Paradoxal, elevii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» au o rată de integrare socială mai mare decât cea a colegilor lor din liceele tehnologice. Nu o spunem noi, o confirmă Mihaela Ionescu, directorul acestei instituții de învățământ: «Sunt mai adaptați, funcționează mai bine în condiții de stres și sunt mai motivați în atingerea scopurilor educaționale pe care și le propun. E o realitate, iar noi suntem mândri că ne reprezintă!».

4 Decembrie 2019, 07:50 (1511 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Elevi executați silit pentru neplata taxelor școlare
Viitorii meseriași formați la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» Slobozia
«Tehnicienii în gastronomie» de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Comentariile cititorilor:


Un om:
(5 Decembrie 2019, 17:02)
Marian, cred că poți să ajungi profesor, dacă îți dorești cu adevărat.Luptă pentru visul tău! Succes! Ești tânăr! Ai tot viitorul în față!
eu:
(4 Decembrie 2019, 13:26)
Profesorii de la liceul de chimie merită toată stima și respectul comunității, la fel cum merită toți profesorii care lucreză în școli tehnologice.. Să muncești cu astfel de copii este mai presus decât  lucrul cu olimpicii. Faptul că ai motivat și ajutat un copil să învețe o meserie și să nu abandoneze școala, cântărește, în opini mea, mult mai mult decât un rezultat la o olimpiadă. Poate va veni o zi când munca acestor dascăli va fi apreciată și la nivel mai înalt. Pe la CJ, ori Pref. citește cineva ziarul vostru?