Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

La aproape 3 ani de la înlocuirea sa din funcție, Tănase Mihalcea revine în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Potrivit unor surse politice, Tănase Mihalcea a fost readus în fruntea instituției chiar de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. «Numirea mea s-a făcut de la Agenție, de la București...» a declarat Tănase Mihalcea în prima lui zi de muncă ca director.

Se întorc ai lor, niciodată ai noștri De joi, 5 decembrie 2019, Tănase Mihalcea s-a întors în fotoliul de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Reamintim că el a fost înlocuit în urmă cu aproape 3 ani de către Marius Ștef. Acesta a părăsit funcția după ce și-a anunțat colegii, prin SMS, că nu mai este director al OCPI Ialomița. Revenind, din postura de director al OCPI Ialomița, Marius Ștef s-a remarcat prin demararea procedurilor de sistematizare cadastrală la nivelul localităților ialomițene, reprezentanții autorităților publice locale declarându-se mulțumite de colaborarea cu OCPI Ialomița pe perioada mandatului lui Marius Ștef. Reîntors în funcție, noul director Tănase Mihalcea nu a putut explica criteriile care au stat la baza numirii sale în funcție. «Vă reamintesc că în 2009 am câștigat un concurs! Acum sunt în prima zi de muncă. Numirea mea s-a făcut de la Agenție, de la București... E tot ce pot să vă spun! Alte comentarii nu am de făcut...» ne-a declarat Tănase Mihalcea.

Hopa-Miticii din politica locală Surse politice confirmă faptul că numirea în funcție a lui Tănase Mihalcea s-a făcut la presiunile deputatului PNL Gheorghe Tinel. Uimitoarea numire a noului director al OCPI Ialomița i-a luat prin surprindere chiar și pe membrii PNL Ialomița. Deranjați de numirile politice comandate de Gheorghe Tinel, mai mulți liberali ialomițeni contestă deja deciziile actualului președinte al PNL Ialomița. Mai mult, se consideră ca viitoarele numiri în funcții publice să se realizeze pe criterii de competență, chiar dacă cei nominalizați nu ar fi înregimentați politic la PNL. Revenind, dincolo de acest conflict intern păstrat departe de ochii opiniei publice, numirea în funcție a lui Tănase Mihalcea reprezintă un semnal negativ transmis la nivelul opiniei publice locale. Resuscitarea unor astfel «personaje» în anumite funcții reprezintă o practică transpartinică și demonstrează că atât PSD, cât și PNL funcționează după aceleași principii reprobabile...

5 Decembrie 2019, 17:10 (5057 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro
Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița
Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Comentariile cititorilor:


jale pe vale:
(11 Decembrie 2019, 11:15)
In afara de tupeu fantastic, ton ridicat, aroganta, toate pe fondul sprijinului politic acordat individului, este ceva de el? Pana acum, in mandatele anterioare nu a dovedit nimic bun, dimpotriva. Tot numarul doi (T G) a condus institutia ca pe mosia proprie si macar daca ar fi pregatiti profesional (ambii), dar erorile pe la mai toate localitatile dovedesc contrariul. Bai politiciani pnl, sau mai bine spus pdl-basisti, jos labele de pe institutii ca ne minteati ca nu faceti la fel ca psdul, ca veti pune oameni competenti si nu pe baza de carnet de partid (numiti cu girul partidului). Sunt o gramada de oameni tineri super pregatiti pe cadastru si supravietuiesc in firme private cu salarii de nimic; organizati concurs pe bune cu cerinte tehnice de cadastru si atunci sa vedeti daca omul vostru de la partid (oricare partid) trece de nota 2! Chiar va faceti ca nu vedeti ca votul oamenilor in general a insemnat ca vrem alti politicieni curati, cinstiti, care sa creze conditii ca afara? Oamenii astia politici de 2 lei, membrii astia de partid obedienti pe care ii numiti voi politic peste tot, astia va vor face imaginea praf si vor decide votul la alegerile viitoare. Se pare ca si voi pnl-pdl veti avea soarta si trendul psd.
Gall:
(10 Decembrie 2019, 07:36)
Nu va duce capul ! Intrati pe Gogăl si documentati-va, asa i sa gasiti care este adevaratul conducator al OCPI Ialomita. Vedeti ce functii a avut si ce mai are pe la comisiile din prefectura. Ata este un simplu vatrai de scos cenusa din soba, o unealta minora. Institutia numita OCPI Ialomita are ascuns in interiorul ei de peste 20 ani, hatrele corupte care au participat la furtul si ilegalitatile facute de primari cu terenurile, retrocedate cetatenilor prin comisiile de fond funciar. Cazacu, Ciuperca, Petre brutarul electrician. Acolo sa intre DIICOT si DNA ca sa desfaca problema numirilor la ocpi. O rotire de cadre pentru acoperirea si ascunderea faptelor. Lantul vicios este imens de mare.
Gheo:
(9 Decembrie 2019, 22:19)
Pacat de munca depusa
Gheo:
(9 Decembrie 2019, 22:18)
Cu astfel de profesionisti veti castiga sigur alegerile viitoare Da-ti gir incompetentei
Autorizatul:
(7 Decembrie 2019, 22:54)
Daca a facut dreptul la Academia de Poliție . Poate anchetează activitatea instituției. În rest de bine .
#Alegator:
(7 Decembrie 2019, 22:44)
Nu are nici o legatura cu aceasta meserie . Parca a picat de pe alta planeta . Este sustinut politic si doar atat . Restul vorbe-n vant . El vrea dar nu poate saracul . Nu poti vorbi aceeasi limba cu cei ce se pricep . MULTE SUCCESURI domnule director .
body:
(7 Decembrie 2019, 22:12)
Cum sa aiba acest directoras firma de cadastru ? Nu stie sa se uite pe un plan , daramite sa-l intocmesca ! I-ar obosi mintea sa faca asa ceva . I-ar trebui vreo cateva luni de concediu (probabil medical ca tot a avut destul in ultimii ani) sa se odihneasca . A realizat ceva vreodata la vreo firma ?
Un Om:
(7 Decembrie 2019, 14:23)
Bun sau rau ... asta macar nu are firma de cadastru!Dar...pentru unii cu interese, este mai bun un "mafiot" sustinut de Ciuma Rosie, care a masurat miile de hectare ale Consiliului Judetean Ialomita!Mai stiu si altii cate ceva!.....
Taranu:
(7 Decembrie 2019, 01:51)
Bă să știți că Tănase acu vreo 3 ani nu permitea escrocilor din interior să-și facă de cap și nici banditului  Ț să facă golanii. Acum acolo este șerpărie, atelier de corupție. Nu cred că stă mult  din cauza statului in stat condus de un bășinos T., in brațele de P. și din cauza infracționalității care este acolo. Numai DIICOT centrala mai poate, poate numai dacă ar vrea și își bagă coada Satana de la prefectura cu șantaj.Vedem cum se impune și pe cine are in spate la București.... Multa, multa infracționalitate in haznaua asta, nici nu va imaginați câtă Hora de mare este, acolo.
ion2:
(6 Decembrie 2019, 23:26)
Sa nu cumva sa se apuce sa vorbeasca cei din OCPI . Doamne fereste sa fie intrebati de activitatea acestui indidid 1 Poate cineva vrea sa stie !
Autorizatul:
(6 Decembrie 2019, 23:12)
Tase te pricepi la cadastru cum mă pricep eu la coada vacii . Mai bine lasa-ne mai băiatul că nu e de tine . Si cel ce te susține sa-si vada de mandatul lui de deputat . Iar viitorul de afișe de la Cazanesti să fie sănătos .
#Alegator:
(6 Decembrie 2019, 23:00)
Capu sus Tasele . Si tine-te bine de el . Sa nu ti-l rupa palaria ca este cam mare (nu capul ci palaria) . Capu-i mic si mintea sta lejera . Mult succes . Fara alte semne de exclamare ca nu prea cred . Ai mai dovedit in cei 10 ani de cand  ``performezi`prin aceasta institutie . Doamne fereste sa nu se ajunga ca inainte cu cativa ani  !n rest de bine . 
#Alegator:
(6 Decembrie 2019, 22:50)
Felicitari pentru numire . Asa veti castiga toate alegerile pe urmatorii 100 de ani . Urmeaza hegemonia PNL . Domnule deputat sunteti genial . Tineti-o tot asa . Veti castiga tot in acest judet . Ma mir cum de mai sunteti presedintele organizatiei judetene PNL . Trebuia sa fiti maturat de mult . Alaturi de acest nou numit directoras .
body:
(6 Decembrie 2019, 22:09)
Bineinteles ca nu vei avea prea multe comentarii de facut . Inchide-ti usa de la birou sa nu te deranjeje cineva ca nu ai raspuns la nici o problema . De gasit solutii nici atat . Faci umbra pamantului degeaba . .
body:
(6 Decembrie 2019, 22:05)
Un parvenit care nu stie cum a ajuns in aceata institutie , nu prea stie ce se petrece pe la acest oficiu . A fost propulsat politic si se tine cu ghearele pline de noroiul de la Gura Ialomitei de functii de conducere . Nu este capabil sa aduca plusvaloare pe oriunde ar calca .