Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

La aproape 3 ani de la înlocuirea sa din funcție, Tănase Mihalcea revine în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Potrivit unor surse politice, Tănase Mihalcea a fost readus în fruntea instituției chiar de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. «Numirea mea s-a făcut de la Agenție, de la București...» a declarat Tănase Mihalcea în prima lui zi de muncă ca director.

Se întorc ai lor, niciodată ai noștri De joi, 5 decembrie 2019, Tănase Mihalcea s-a întors în fotoliul de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Reamintim că el a fost înlocuit în urmă cu aproape 3 ani de către Marius Ștef. Acesta a părăsit funcția după ce și-a anunțat colegii, prin SMS, că nu mai este director al OCPI Ialomița. Revenind, din postura de director al OCPI Ialomița, Marius Ștef s-a remarcat prin demararea procedurilor de sistematizare cadastrală la nivelul localităților ialomițene, reprezentanții autorităților publice locale declarându-se mulțumite de colaborarea cu OCPI Ialomița pe perioada mandatului lui Marius Ștef. Reîntors în funcție, noul director Tănase Mihalcea nu a putut explica criteriile care au stat la baza numirii sale în funcție. «Vă reamintesc că în 2009 am câștigat un concurs! Acum sunt în prima zi de muncă. Numirea mea s-a făcut de la Agenție, de la București... E tot ce pot să vă spun! Alte comentarii nu am de făcut...» ne-a declarat Tănase Mihalcea.

Hopa-Miticii din politica locală Surse politice confirmă faptul că numirea în funcție a lui Tănase Mihalcea s-a făcut la presiunile deputatului PNL Gheorghe Tinel. Uimitoarea numire a noului director al OCPI Ialomița i-a luat prin surprindere chiar și pe membrii PNL Ialomița. Deranjați de numirile politice comandate de Gheorghe Tinel, mai mulți liberali ialomițeni contestă deja deciziile actualului președinte al PNL Ialomița. Mai mult, se consideră ca viitoarele numiri în funcții publice să se realizeze pe criterii de competență, chiar dacă cei nominalizați nu ar fi înregimentați politic la PNL. Revenind, dincolo de acest conflict intern păstrat departe de ochii opiniei publice, numirea în funcție a lui Tănase Mihalcea reprezintă un semnal negativ transmis la nivelul opiniei publice locale. Resuscitarea unor astfel «personaje» în anumite funcții reprezintă o practică transpartinică și demonstrează că atât PSD, cât și PNL funcționează după aceleași principii reprobabile...

5 Decembrie 2019, 17:10 (5622 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare
OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro
Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița
Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Comentariile cititorilor:


Bubu:
(6 Decembrie 2019, 19:15)
@Bubule cravata mea este din pile naturala si o am din nastere. Daca vrei ti-o dau s-o cureti de pete.
@Bubu:
(6 Decembrie 2019, 08:59)
Alo, Bubule, arata-ne cravatele tale si-ti spunem de unde le-ai luat tu..
votant:
(6 Decembrie 2019, 08:24)
au promis ca elimina incompetentii, lenesii si pilele! ce fac de fapt? aduc pilele lor....pleaca ai nostri, vin ai nostri, noi .....
Geo:
(6 Decembrie 2019, 08:18)
In ce perioada a mai fost angajat al acestei institutii ? Cred ca a fost angajat la fara frecventa acest domn . Din cate auzeam venea pe la ora 15 si pleca la 14 . Mari merite are pentru bunul mers al institutiei . Cel mai bun jurist care l-a avut OCPI-ul . Confunda sporul de proiecte cu sporul de handicap . Bine ca l-a ajutat lipitorul de afise din Cazanesti sa ajunga director .
Bubu:
(6 Decembrie 2019, 01:10)
Alo, Tănase de la ce polițist mort ai furat cravata  x ai cumpatat-o de la second-hand  
Trrh:
(5 Decembrie 2019, 21:47)
La cate ilegalitati si falsuri au fost facute la cat de corupta este unitatea sus numita era nevoie de un cineva numit cioclu pardon director care sa stearga urmele sa mature gunoiul si sa-l ascunda bine. Cei de la centru stiu bine cum stau faptele, chiar ei au ascuns Ministerului fapte grave petrecute inauntrul si in afara ocpi Ialomita. Multi mecanici smecheri fosti si actuali au participat la sute de retrocedari ilegale de terenuri, intravilane si extravilane. Nu va trece prin minte ce suveici au functionat. Diicotul, Dnaul, Siij in mare parte stiu cum functionau si functioneaza cozile de topor. Au fost si sunt bine informati, au mirosit cu siguranta, ceva mai mul putregai. Stiti ce inseamna un boom cu sirene si girofaruri ? Hai sai vedem coana mare, de un metru si un pic, cat de mare este frica
Tinel bombonel:
(5 Decembrie 2019, 21:36)
Este omul meu care prezintă încredere, matura curtea, face ce spun eu si nu pune întrebări inutile. Fac o echipa de soc, bancari la învățământ, băiatul meu de casa la cadastru si spre luminos La prefectura. Echipa fantastica care va face județul acesta un rai sperat de sfântul sinod. Amin.
Sonia:
(5 Decembrie 2019, 21:23)
E de bun augur demarajul .Hai cu toate deconcentratele ca e jale. Daca reusim sa curatam institutiile de capusele rosii,judetul va incepe sa respire deconectat de la aparate!
Valerică:
(5 Decembrie 2019, 21:15)
A inceput rePeDeLizarea judetului. Sa nu o uitam pe merinoasa de la învățământ, ce acoperă mulți prosti "de nădejde" din acest județ. Drepți, am spus!
USR:
(5 Decembrie 2019, 21:14)
Bravo dragi si stimati PNL-isti, bravo. Parca trebuia sa trecem la alta etapa, asta a votat lumea. Cu oameni noi, cu alta abordare, nu din astia care au mai fost de 7 ori in aceiasi functie. Vai de capu vostru, o sa fiti taxati la urmatoarele alegeri.
ion2:
(5 Decembrie 2019, 20:57)
Poate ne spune actualul director cum s-a folosit de masinile institutiei si ce a hotarat instanta . Ce om corect wstw TASE . Ce de pile a folosit sa ramana asa . Trebuia trimis in penal de mult .
ion2:
(5 Decembrie 2019, 20:22)
Ce a facut acest nimeni in cei 10 ani de cand zice ca a luat acel concurs cu un proiect de management plagiat de la judetul IASI , Mai stiu cate unii ceva . Sa nu se apuce sa spuna cum l-a ajutat Cazacu sa castige locul 2 concurand singur . Asta e concursul castigat acum 10 ani .
Placute suedeze:
(5 Decembrie 2019, 19:59)
Ce vorbiti de marioneta, Marius Stef ca era director acolo / ca o piesa de mobilier, Ocpi ialomita este dinamitat la greu de Țâțitu si Gheorghita ei sunt cu muma neagra murdara. Multe carti vor scrie acolo. Multe perechi de ciorapi o sa spele acolo, cu toate ca inca mai sunt acoperiti de unul cu parul carunt. Sa vdem de ce se apuca, noul venit, alege compunerile la ministerul public sau va pune pe tava viermii paraziti ? Zic sa avem rabdare putin timp pana se incing plitele. De noul director Tanase Mihalcea sa vedem ce alege, zbarna sau tava cu viermisori ? Sa vedem ce scriu ziarele locale ?