Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Matematicienii Liceului Tehnologic «A.I. Cuza»

Viitorul începe azi

Matematicienii Liceului Tehnologic «A.I. Cuza»

Adrian Irimia Nicolae și Andrei Florin Tudorie sunt olimpici la Mate­matică în cadrul Liceului Tehnologic «A.I. Cuza». Dar nu vor deveni niciodată matematicieni. Unul își dorește să fie fermier, iar celălalt designer 3D pentru aeronave... Sunt vocea unei generații despre care nu știm decât clișeele obișnuite: nu învață, nu au modele, nu sunt buni de nimic, sunt elevii unui liceu slab. Adrian și Andrei ridică din umeri, nepăsători. Ei știu că adevărul e altul...

Olimpici la Matematică Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» e celebru pentru TEHNOCUZ, echipajul care a luat un premiu național pentru construirea unui robot industrial didactic. Și atât. Liceul nu este unul de top, elevii nu sunt toți olimpici... Adrian Irimia Nicolae și Andrei Florin Tudorie sunt. «Pentru că au mintea ascuțită și le place, nu pentru că le trebuie! Ei sunt la o clasă de economic...» spune surâzând profesoara lor de Matematică, Claudia Băcanu. Zâmbesc și ei... Dar din alte motive, numai de ei știute. Adrian îm­plinește în luna ianuarie 18 ani și e un vulcan în formare. Are o voce puternică, umeri cât pentru doi și o siguranță rară la vârsta asta. Andrei e înalt ca un lujer și convins că viitorul e doar al lui. «Noi am avut norocul să înțelegem Mate­matica din clasă! Nu trebuie să depunem efort acasă. Am nimerit profesorul care să ne explice pe înțelesul nostru... Nu cu toți colegii se întâmplă asta. Dar cu noi s-a întâmplat!» ne explică la unison.

Visuri de adolescenți Deși pare neverosimil, Adrian și Andrei știu deja ce vor face în viață. Adrian va deveni un fermier cu studii economice aprofundate, iar Andrei va deveni designer 3D pentru aeronave la o multinațională. Nu știe exact la care... Dar știe că e dispus să accepte orice compromis pentru visul lui: «Sunt convins că și acolo e la fel ca oriunde în altă parte și că peste tot există șefi incompetenți. Dar eu asta vreau și voi reuși! Nu mi se pare util să mă plâng de ce se întâmplă în jurul meu. Trebuie să reușesc și să fac ce mi-am propus. Sco­pul meu este să ajung în vârful ierarhiei și să devin cel mai bun. Dacă există oameni care au reușit, atunci pot și eu!». Adrian îl aprobă pe Andrei. Dar nu-l va urma. El vrea să devină propriul lui stăpân. Să aibă o fermă, să crească animale, să trăiască liber: «Din punctul meu de vedere, agricultura reprezintă viitorul! De-aia am și venit la profilul ăsta. Ca să învăț cum să gestionez banii...».

Școala generațiilor viitoare Când nu sunt ocupați cu visele proprii, Adrian și Andrei visează împreună cu colegii lor. La o altfel de școală. O școală în care să nu existe ore obligatorii, materii inutile precum Religia, rigiditate didactică, profesori dezinteresați. «Eu sunt genul practic. Mi-aș dori ore care să ne pregătească pentru integrarea în societate, nu materii seci. Vreau să am educație economică, să înțeleg cum funcționează administrația... Aici există ceva materii practice, dar tot teorie învățăm!» ne explică Andrei. Adrian este diferit. Crede în meloterapie școlară, în valoarea liceelor fără renume, dar care pregătesc generații de elevi infinit mai competitivi și se declară fan al liceului la care învață: «Mă bucur că nu m-am lăsat influențat de părinți și că am venit aici. După 4 ani, pot spune fără să greșesc că este liceul pe care mi l-am dorit. Și că este cel mai bun liceu la care aș fi putut să ajung. Și ne oferă o specializare, o meserie...».

«Suntem propriul nostru model!» Le cerem să creioneze un profil al generației pe care o reprezintă. Ezită. Sunt conștienți de responsabilitatea acestui demers. Și mândri că sunt tineri. «Nu suntem ceea ce se spune despre noi... Suntem tineri care au vise și își stabilesc obiective. Fiecare în felul lui. Auzim mereu clișeele pe care le-ați trecut în revistă la început. Dar de ce am avea nevoie de un model? Unde scrie că trebuie să îl avem?! De ce să nu fim propriile noastre modele? De ce să nu fim ceea ce nu-i vedem pe alții fiind? Suntem o generație care schimbă lumea major! Avem o gândire liberă, fără standarde prefabricate. Suntem un cor de voci în care fiecare contează. Nu trebuie să existe una care să ne dirijeze... Și nu suntem obligați să facem compromisurile pe care le-au făcut părinții noștri! Este evident că ele există. Dar credem că putem reuși și fără să le facem!».

7 Decembrie 2019, 10:10 (2406 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Robotul «CUZA» vrea să ajungă în America
TEHROCUZ
EXCLUSIV: Eleve de clasa a XII-a, «hărțuite» de profesorul de Matematică

Comentariile cititorilor:


@Copii prea buni:
(17 Decembrie 2019, 14:50)
Pot sa-ti spun unde nu se duc copiii prea buni. Nu ajung primari (cand avem vreun astfel de candidat nu-l votam, votam pesedisti care isi bat joc de noi), nu ajung sa conduca institutii publice importante, pentru ca acolo nu e nevoie de ei, acolo trebuie numiti oameni incapabili, santajabili si devotati partidului. De exemplu, manager la spital...adunat de la gunoaie, la propriu si la figurat. Cum sa pui in functii de conducere un tanar capabil, profesionist, cinstit? Pai pentru partid cine sa mai fure?
Asa ca, tinerii premianti, cand au terminat scoala romaneasca pleaca in lumea larga, pleaca acolo unde sunt primiti cu bratele deschise, unde sunt motivati financiar si profesional, in occident; medici de succes, ingineri, constructori, manageri, informaticieni, cercetatori.
Am tot auzit prostia asta: "au facut scoala platita de noi romanii, trebuie sa ramana in tara"! Ca sa faca ce? Sa vanda ziare la toneta, vanzator de fastfood, sa-l umileasca un sef pus politic sau vreun primar cu 8 clase? Sa-i strige marea managera de spital (via gunoi) unui medic: Ba prostule!, Fa proasto! si sa le vorbeasca precum tiganii la usa cortului? Plecati deci copii destepti in tari destepte care sa va merite; noi restul ramanem aici prosti si prostiti, pentru ca nu vrem sa evoluam. P.S. cate voturi a obtinut in 2016 la functia de primar candidatul Vlad Costea - tanar pregatit, si cate a obtinut mocioniu - tanar nepregatit, dar sustinut de partid?
Loredana :
(11 Decembrie 2019, 23:30)
Bravo!
Copii prea buni:
(8 Decembrie 2019, 10:42)
De zece ani citesc si laud performante ale elevilor premianti din scolile ialomitene.Ce nu inteleg, este unde se duc,cand se duc,vorba cuiva.Ce devin acesti performeri la maturitate?Ori isi atribuie diplome si titluri apoi fiind adulti se inchid intr o carapace?Le doresc sa isi implineasca dorinta si sa ajunga ce isi propun,fermier sau desemator 3D.Dar sa ajunga!
Vlad:
(7 Decembrie 2019, 17:25)
Succes!
Slobozean pana la capat......:
(7 Decembrie 2019, 11:23)
Bravo!!!! Mult succes amandurora. Sper sa vad cat mai multe astfel de reportaje ce prezinta si scoate in evidenta munca tinerilor din ziua de azi. Respect.