Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

reprezentativitate

Alegerea primarilor într-un singur tur de scrutin avantajează evident edilul aflat în funcție și, automat, favorizează partidul pe care acesta îl reprezintă. Până la Alegerile Locale din 2008 inclusiv, primarii se alegeau în două tururi de scrutin, Alegerile Locale din 2012 și 2016 consemnând revenirea la alegerea edililor într-un singur tur. USR a depus un proiect de modificare a legislației și reve­nire la sistemul celor două tururi pentru alegerea primari­lor, însă a fost respins zilele trecute. Am făcut aceste refe­riri întrucât, discutând despre alegerea edililor într-un singur tur de scrutin, vorbim despre o reprezentativitate scă­zută a aleșilor, ajungându-se chiar ca anumiți primari să fie aleși (raportat la numărul total al alegătorilor cu drept de vot) cu procente ce nu depășesc 15% din opțiuni. Concret, la Alegerile Locale din 2016, Slobozia a înregistrat o prezență la vot de puțin peste 50%. Adică, din numărul total de votanți, aproximativ 42000, au votat propriu-zis cam 20000. Revenind, candidatul PSD de atunci, Adrian Mocioniu, a câștigat «detașat» alegerile, cu fix 6602 voturi, candidatului PNL, Ioan Martin, revenindu-i alte fix 4211 voturi. Restul de 7 candidați au obținut diferența de apro­ximativ 10000 de voturi... Revenind, raportat la numărul de potențial votanți, scorul obținut de Adrian Mocioniu, prin cele 6600 de voturi înregistrate, reprezintă un procent de 15%! Un grad de reprezentativitate extrem de scăzut chiar și pentru o comunitate relativ mare, precum Slobozia... Mai sus aduceam în discuție diferența de apro­ximativ 10000 de voturi care s-a împărțit între ceilalți 7 candidați la aceeași funcție de primar al municipiului reședință de județ. Disiparea voturilor singurului tur a făcut ca primarul în funcție să fie declarat câștigător în condițiile în care gradul său de reprezentativitate abia a ajuns la 15%! Un al doilea tur ar fi coagulat împărțirea voturilor, putând produce chiar o răsturnare de situație. Gândiți-vă și la co­munitățile rurale mici, unde au existat cel puțin 3 competitori pentru funcția de primar. Aici, cu atât mai mult, prima­rul în funcție a fost avantajat, resursele financiare ale administrației publice locale fiind discreționar la dispoziția sa... Două tururi pentru alegerea primarilor ar fi consolidat de jos în sus firava democrație, contribuind fără drept de apel la majorarea reprezentativității edilului ales. Căci, indiferent de ceea ce alegem, ne dorim a fi reprezentați de cel ales.

7 Decembrie 2019, 13:50 (2973 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


Ea si El:
(16 Decembrie 2019, 09:19)
Legatura cu FRIZERIA o faci daca lecturezi un articol mai vechi, referitor la viciuprimarul din Fierbinti (sau Las Fierbinti).
Sustin alegerile in doua tururi, macar ma impac cu ideea ca un primar idiot nu este ales cu minimul de voturi dupa ce a depasit pragul electoral. Sa ajungi primar ca mocioniu de slobozia cu 15% din totalul populatiei cu drept de vot mi se pare o idiotenie (nu din procentul celor prezenti la vot, care si ala poate fi extrem de mic). Un singur tur intotdeauna va favoriza smecherii din partidul stat; vor fi bagati la inaintare 10 candidati fantoma ca sa imprastie votul, cate 2, 3% procente de fiecare si bineinteles iese marele primar cu 10-15%. Macar in turul 2 va fi o competitie mai stransa! Pe asta se baza stoica (primarul zis si "hai sictir") cand spunea ca psdul poate sa nominalizeze si o gluga de ciocani ca tot va iesi primar. Si, sa nu uitam, tot celebrul primat spunea ca "tinerii sub 30 de ani sunt prosti de impung". Am vazut ce destept a fost el impreuna cu echipa rosie si cu gluga de ciocani actualul primar: oras indatorat pe zeci de ani, groapa inutila si paguboasa, apa nepotabila, infrastructura praf, vegetatie defrisata, oras lasat in paragina. Asa ca, Hai sict*r!
El::
(12 Decembrie 2019, 07:09)
Ce scrie „Ea” mai sus. cam greu de înțeles! Încearcă sărmana să transmită ceva, dar stă foarte rău cu logica! Păi ce legătură este între frizerie și alegerea primarilor în două tururi? A naibi mai este și politica asta...! 
Ea:
(7 Decembrie 2019, 18:01)
Ce vrea USR inseamna ca da de munca de doua ori frizerului, o sa care cu masina de doua ori babele si mosii la sectiile de vot ? Pai asta inseamna ca-si angajaza inca doua cumnate la primarie ? Pai ce facem mai nene ma, mutam la primarie tot familionul ? Bai nauzi pai ce faceti voi USR dati apa de la moara, frizeriei ?