Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VII)

Moraru-omul și opera (VII)

Periplul nostru prin viața publică a președintelui Victor Moraru continuă. În această săptămână vom reaminti opiniei publice ialomițene care sunt costurile suportate de contribuabili pentru construirea imaginii publice a acestuia. Valoarea estimată a acestora se ridică la 1,5 milioane de lei. Dar, ca orice investiție, există și costuri ascunse, pe care încercăm să le detaliem cât mai bine posibil.

Curat ilegal, coane Morarule! Așa cum precizam încă de săptămâna trecută, președintele Moraru a cheltuit banii contribuabililor pentru ima­ginea sa publică încă de pe vremea când era doar un biet primar de comună, iar apoi de oraș-stațiune. La vremea respectivă, cheltuielile anuale se ridicau la 100-120 de mii de lei și erau mascate sub tipăriturile, pliantele, ziare de campanie și alte mărunțișuri executate în principal de ziarul-fantomă «Patriotul». O dată ajuns la conducerea Consiliului Județean Ialomița, cheltuielile de ima­gine au explodat. Beneficiarii direcți ai banilor publici cheltuiți exclusiv pentru edificarea imaginii prezidențiale a fost presa locală. Fie că vorbim de canale obscure de Youtube deghizate în televiziuni, fie ca vorbim de ziare sau posturi de radio, numitorul comun a fost unul singur: alocarea ilegală de fonduri publice. Solicitat să comenteze în cadrul unei conferințe de presă legalitatea contractelor, Victor Moraru a invocat «cutuma» moștenită de la predecesorul său. Valoarea contractelor încheiate în acești 3 ani de mandat depășește însă de 10 ori valoarea contractelor de mediatizare din mandatul precedent, ajungând la 150 mii de lei anual! La aceste sume, președintele Moraru a adăugat timp de aproape 3 ani cheltuielile legate de susținerea oficiosului Consiliului Județean, «Ialomița Ta», a cărui valoare se ridică la 200000 de lei anual.

Cheltuieli legale opulente Lista cheltuielilor comandate de președintele Moraru este greu de contabilizat. Unele reprezintă cheltuieli evidente, altele sunt cheltuieli care pot fi considerate discutabile. Din punctul nostru de vedere însă, toate sunt încadrabile la «cheltuieli de imagine». Primele care ne vin în minte sunt cele pentru promovarea președintelui Moraru în cadrul Târgului de Turism al României, în perioada 2017-2019. Acestea se ridică la 250000 de lei și au drept unic rezultat interviurile președintelui Moraru în fața standului Ialomiței. La aceste cheltuieli se adaugă evenimentele publice de factura Galei «10 pentru Ialomița», asumarea meritelor pentru cheltuieli sociale, organizarea de evenimente publice (n.red.: de exemplu, Festivalul Culinar «Casa Tudorii»), etc. Urmează cheltuielile care ar putea fi considerate discu­tabile, dacă nu ar fi rezultatul dorinței obsesive a președintelui de a demonstra, în pofida evidenței, că instituția pe care o conduce atrage investiții din fonduri europene sau că el este apărătorul legii și ordinii în Ialomița. Aici am putea în­cadra «consultanța în domeniul achi­zițiilor publice», asigurată în principal de Harrison Consulting&Management SRL București, dar și de alte firme si­milare. Valoarea acestor cheltuieli depășește 200000 de lei anual. Urmează cheltuielile pentru procesele intentate predecesorului său, Silvian Ciupercă, colegilor de muncă, firmelor cu care instituția a avut litigii... Toate din banii publici, toate pentru că «suntem prea săraci ca să cumpărăm ieftin» și toate pentru că ori subalternii sunt «slab pregătiți și incompetenți», ori departamentele cu atribuții similare din cadrul Consiliului Județean «nu au suficientă experiență».

Facebook, noua obsesie prezidențială
Obsesia pentru imagine a președintelui Moraru nu se oprește aici. După ce a cochetat în primele luni ale mandatului cu rapoartele publice lunare, gestionate de către consilieri personali, Victor Moraru a descoperit serviciile de publicitate Google și Facebook. Din păcate, nu știm care este valoarea acestor servicii, dar beneficiem din plin de rezultatele ei. Iar pentru acest tip de publicitate e nevoie, firesc, de imagini de calitate. Prin urmare, încununarea acestui exces administrativ o reprezintă achiziția de aparatură foto în valoare de 80000 de lei pentru fotografiile prezidențiale. Achizițiile sunt în curs, iar banii nu reprezintă o pro­blemă. Adăugați la aceste cheltuieli plata consilierilor personali (n.red.: schema de personal permite acum angajarea a 6 consilieri personali), cu salarii cuprinse între 7500 și 9500 de lei, achizițiile de autoturisme din ultimii ani, cota de carburant, etc. Și veți avea o imagine palidă a unui buget megalomanic, destinat cu precădere construirii unei imagini prezidențiale perfecte, de președinte omnipotent, omniscient și omniprezent în viețile ialomițenilor. Veți spune că suntem invidioși pentru că nu am primit și noi câteva firimituri din acest cozonac public... Ei, bine, suntem, pentru că un ziar se susține cu bani, nu cu idei. Dar ne revenim de fiecare dată când identificăm în spațiul public articolele indecente plătite din banii publici de președintele Moraru. Pentru că, într-adevăr, hârtia și spațiul virtual suportă orice. Dar cititorii nu! Iar cititorii din Ialomița sunt infinit mai inteligenți decât noi.

8 Decembrie 2019, 12:10 (1396 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)
Moraru-omul și opera (IV)

Comentariile cititorilor:


anti-sistem:
(11 Decembrie 2019, 10:57)
16771 de euro aparatura foto pentru fotografiile presedintelui CJ? (80000/4,77 lei). Aparatul este din aur masiv, sau l-a cumparat cu fotograf cu tot?  Am innebunit cu totii sau doar unii? De banii aia finantai trotuare prin vreun catun desfundat, sau crezi ca ne-a scos viorica vasilica din noroaie? In banii astia probabil ca ai comandat si tablouri cu domnia ta, asa cum avea cel mai iubit fiu al poporului prin toate scolile si institutiile publice, recte ceausescu. Boss, revino cu picioarele pe pamant, atat cat mai ai din mandatul asta dezastruos si mai scoate mana din buzunarul nostru public, rezuma-te la retelele de socializare si la "prietenii" virtuali pe care ii ai, dar fara sa-ti platesti publicitatea personala din bani publici. Ar fi trebuit sa faci multe in judetul asta la costuri decente, normale, nu umflate aiurea, iar atunci aveai o imagine foarte buna in randul populatiei; cu parcarea ce se mai aude, sau cu mega afacerea cu aeroportul alexeni, dar cu asocierea cu slobozia si potabilizarea apei?  Si ceausescu ne infometa, ne cenzura, ne tinea in frig si ne reprima prin intermediul politicii de stat pcr si al securitatii, iar in tot timpul asta aparea peste tot prin mijloacele de imagine ale vremii si poza in cel mai iubit fiu al poporului. Nu ii calca pe urme; unii mai destepti decat noi spun ca istoria se repeta.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 09 Apr 2020
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Cocora: Conducea în stare de ebrietate și fără permis

Polițiștii Secției Rurale Grivița au depistat în data de 8 aprilie a.c. un bărbat de 56 de ani care conducea pe raza localității Cocora, în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,90 mg/l alcool ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 14:00
(87 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 81

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 81. Totodată ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 13:50
(95 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,54%-rata șomajului

La sfârșitul lunii februarie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4243 șomeri (din care 1851 femei), rata șomajului fiind de 4,54%, cu 1,02% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 10:05
(79 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

RISO SCOTTI DANUBIO SRL angajează
-ambalator manual-3 persoane
-electromecanic -1 persoana

Cerință specială: să locuiască în Slobozia
Persoana de contact: Mihai Nedelcu,
tel. 0729/167.293

8 Aprilie 2020, 13:50


4

Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 79

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 79. Totodată ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:25
(238 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Percheziții la locuințele unor hoți

Polițiștii din Urziceni au efectuat marți, 7 aprilie 2020, două percheziții domiciliare pe raza orașului. Oamenii legii au descins la locuințele a doi bărbați, suspecți de spargerea sediului unei firme ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:20
(135 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: S-a urcat beat la volan și a provocat un accident rutier

Un bărbat de 52 de ani din București este cercetat penal pentru «conducere în stare de ebrietate» și «vătămare corporală din culpă». În seara zilei de 7 aprilie 2020, în timp ce venea de la București către ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:15
(83 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de 57 mii de lei aplicate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au organizat marți, 7 aprilie 2020, o acțiune de verificare a modului în care se respectă măsurile legale impuse pe perioada stării de urgență. Cu această ocazie au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:10
(112 vizualizări - 0 comentarii)


8

AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Foreței de Muncă Ialomița oferă 147 de noi locuri de muncă persoanelor aflate în căutarea unui serviciu. Cele mai multe dintre oferte sunt destinate șomerilor calificați ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:05
(120 vizualizări - 0 comentarii)


9

Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 persoane, confirmate cu COVID-19

Potrivit Instituției Prefectului Ialomița, la data de 7 aprilie 2020, conform raportului operativ al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 428  persoane se află în carantină. De asemenea, alte 1 ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 16:40
(261 vizualizări - 1 comentariu)


10

Axintele: Reținut pentru că și-a amenințat soția

Un bărbat de 50 de ani din localitatea Axintele a fost reținut luni, 6 aprilie 2020, după ce a mers la locuința concubinei sale și a amenințat-o. Femeia în vârstă de 49 de ani a sunat la 112 și a cerut ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 15:45
(82 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul cazurilor de COVID-19, în creștere în județul Ialomița

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița se constată o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19. Astfel, dacă luni, 6 aplie 2020, erau înregistrate 63 de cazuri, marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 13:05
(219 vizualizări - 0 comentarii)


12

RAJA SA Constanța răspunde provocărilor COVID-19

A trecut aproape o lună de când societatea noastră a impus primele măsuri de prevenire și de limitare a diseminării virusului SARS-CoV-2, atât pentru angajații RAJA SA Constanța cât și pentru comunitate ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 12:55
(112 vizualizări - 0 comentarii)


13

Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 63 de cazuri de infecție COVID-19

Numărul cazurilor de infecție COVID-19 este în creștere la nivelul județului Ialomița. Potrivit estimărilor oficiale ale Grupului de Comunicare Strategică, în Ialomița există 63 de cazuri confirmate pozitiv ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:15
(291 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, descoperit la Armășești

Lucrările agricole de primăvară scot la iveală elemente de muniție neexplodată. Astfel, un cetățean din comuna Armășești ce executa în cursul dimineții de luni, 6 aprilie a.c., săpături pe un teren de pe ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:10
(123 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Bătrân de 88 de ani, carbonizat în propria casă

În cursul nopții de duminică spre luni, 5/6 aprilie a.c., un incendiu a curmat viața unui bărbat de 88 de ani, din Roșiori. Alarma s-a dat în jurul orelor 21,30, când casa bătrânului a fost cuprinsă de ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:05
(110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Firmă din Fetești, controlată de polițiști după ce ar fi vândut măști neconforme

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au sancționat cu amendă în valoare de 5000 de lei un operator economic din Fetești care comercializa măști de protecție și mănuși ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:35
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii emise de polițiști la Slobozia și Axintele

Sâmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, de 45 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată de concubinul său, un bărbat de 46 de ani. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:30
(119 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, pe raza comunei Bărbulești, un tânăr de 22 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:25
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 56 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 56 de persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 13:10
(296 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

În cadrul unor acțiuni de amploare desfășurate sâmbătă, 4 aprilie a.c., între orele 14,00-22,00, pe raza orașului Țăndărei și a municipiului Slobozia, au fost constituite 20 de dispozitive de ordine și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 11:15
(1137 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Incendiu la o fermă de animale. Un bărbat a ars de viu!

Un incendiu puternic a curpins în seara zilei de sâmbătă, 4 aprilie 2020, o fermă de animale din localitatea Amara. Pompierii Detașamentului Slobozia s-au luptat mai bine de 3 ore să stingă flăcările. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2020, 23:15
(471 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 45 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 45 de persoane ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 13:10
(447 vizualizări - 3 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Intervenții ale pompierilor ialomițeni

La nivelul județului, pompierii militari ialomițeni au acționat pentru gestionarea a 13 intervenții destinate protecției comunității, din care 8 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență. Astfel ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 11:05
(176 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Detalii despre șomajul tehnic

Pentru a facilita accesul în ceea ce privește depunerea documentelor de către agenții economici care vor beneficia de prevederile art. XI din OUG nr. 30/2020, pentru modificarea și completarea unor acte ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 10:40
(232 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 37 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 37 de persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:10
(411 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-ar fi lovit concubina

Polițiștii ialomițeni au emis miercuri, 1 aprilie .a.c., un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 34 de ani, din comuna Ograda, care și-ar fi lovit concubina. Poliția Municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:05
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan fără permis și amendați pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Joi, 2 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de bărbat de 48 de ani din orașul Amara. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 12:40
(339 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Miercuri, 1 aprilie, a.c., în jurul orelor 13,10, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Drăgoești. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 10:20
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit. Dacă în perioada 11-20 martie 2020 retragerile de numerar, de la BNR, ale instituțiilor de credit, ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 13:40