Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Politica demografică a președintelui Moraru

Politica demografică a președintelui Moraru

Convins că nemurirea administrativă este strâns legată de numărul de voturi, președintele Victor Moraru își exhibă public strategiile electorale de laborator. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, el s-a autointitulat susținătorul necondiționat al familiilor tinere. Și pentru că are deja o vârstă și nu mai poate face chiar tot, domnia sa a achizi­ționat câteva bannere publi­citare în Slobozia de la înălțimea cărora declară fără să-l fi întrebat nimeni: «Este de datoria mea să susțin familiile tinere!». Teoretic, mesajul face «reclamă» unei inițiative legislative conform căreia familiile tinere primesc un sprijin financiar de 2000 de lei la prima naștere și 2500 de lei la a doua naștere. Lăudabil, nu-i așa!? Numai că această inițiativă a fost aprobată de plenul Consiliului Județean, ca urmare a existenței acestei reglementări legislative la nivel național, iar banii sunt plătiți de contribuabilii județului, nu de către președintele Moraru din salariul său de bugetar. Asta ca să nu mai amintim că sprijinul financiar oferit familiilor la naștere nu compensează lipsa «condi­țiilor europene de viață», pe care Victor Moraru le tot promite ialomițenilor de vreo 4 ani încoace. Prin urmare, ne facem și noi, tot neîntrebați, datoria de a sancționa public acest derapaj administrativ jenant și îl întrebăm public pe președintele Moraru dacă sumele oferite familiilor tinere de la aprobarea acestei inițiative echivalează cu valoarea sumelor cheltuite pentru imaginea sa publică în ultima lună?! Că pentru ultimii 3 ani există deja date oficiale care confirmă că va­loarea cheltuielilor pentru mediatizarea președintelui Moraru depășește 1,5 milioane de lei.

8 Decembrie 2019, 10:55 (1895 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Moraru-omul și opera (VI)
Moraru-omul și opera (IV)

Comentariile cititorilor:


normal:
(11 Decembrie 2019, 13:34)
Un guvern normal la cap ar proceda asa: Ar incuraja familiile normale sa procreeze, prin familie normala s-ar intelege unul sau doi parinti care muncesc sau cauta un loc de munca (nu asistati social de-o viata), cu un mediu social linistit, fara scandaluri, betzii, batai, fapte antisociale, furturi, cersetorie, camatarie, trafic de persoane. Oameni sanatosi, compatibili, care sa dea nastere la copii sanatosi; de ce sa procreezi un copil daca riscurile sunt majore sa fie handicapat fizic/mental, de ce sa-l condamni din start la o viata suferinda, de foame si lipsuri, fara un acoperis deasupra capului. Ce viitor va avea un astfel de copil? Pai sunt mari sanse sa fie tot un asistat social, sau hot, in general va copia si mosteni "calitatile din familia in care s-a nascut, sau va ajunge in grija statului pana la majorat, dupa care ne va da noua in cap pe strada! Asta incurajam? pe toti la gramada? Cifrele demografice nu va spun ca rromii s-au inmultit excesiv? Tinerii rromi lucreaza cinstit undeva, au invatat prin scoli, s-au instruit, educat astfel incat sa nu mai fie niste pericole sociale? Desigur, sunt si exceptii, felicitari celor cativa care nu sunt ca semenii lor, dar marea majoritate sunt extrem de rai.
Daca vrem sa avem o generatie normala cred ca trebuie sa investim in educatia copiilor (bani de rechizite, mancare si haine, tehnologie si sport) numai daca frecventeaza scoala. Nu sa platim 2500 lei de nastere, ca aia sunt banii lu tasu de bautura ca i s-a nascut al 10lea copil pe care il trimite la cersit si talharit. Ajutorul de nastere sa fie simbolic gen trusou pentru nou nascut.
...:
(10 Decembrie 2019, 17:00)
Problema este ca umplem tara de plozii nimanui pe banii aia...
Gigel :
(10 Decembrie 2019, 07:14)
Avem scadere demografica morarule?Vezi bre de ce au pkecat romanii dupa 98..99 din tara? Ca a duduit economia,ca FSNul si PSDul s a ocupat de bunastarea nationala,ca nu s au vandut companiile de energie,ca psd ul a dat bani spre sanatate si educatie,ca romanii isi doreau cate 3 copii dar viata indestulata nu i a lasat.Totul a fost ok si cu creditul in fr elvetieni,s au intemeiat familii puternice in perioada,aveau de toate. V ati ingrijit de familia romaneasca tanara morarule,nu gluma.Avem locuri de munca bine plătite,barbatii lucreaza in mine,fabrici,avem scoli de formare profesionala,uzine si abatoare ce functioneaza perfect.Ce a oferit iliescu,nastase si restul hotilor poporului sa avem crestere demografica?? Acces la videochat? Muktumim "va" n gura de mizerabili !
Un familist:
(9 Decembrie 2019, 11:10)
POATE LE DA ȘI EXEMPLUL DOMNIEI SALE ÎN MATERIE DE FAMILIE !
puradelu`:
(9 Decembrie 2019, 10:48)
Haoleo mancatias imaginea ta de heuropean. Da bani sa sa face puradei multi sa mananca si gura lor. Tato are 13 ani si mamo are 12 ani, mai face 9 frati la banii astia bre bashtane. Apoi te reprezentam noi in Europa, la portofele si cersit ca sa iti facem imaginea lu matale de ieuropean, mancatias. Noi suntem viitoru lu heuropa si lu rromania, hinvesteste in noi barosane, ca noi iti ciordim pensia lu mata aia speciala da imparat.
Brav popor istoric! :
(9 Decembrie 2019, 00:32)
Bă morarule,bravo mă!Peste 19 ani sigur veri avea alegatori.Normal,din familii nevoiase,sarace,tot mai sarace,ca vor pune botul la mizeria indusa de tine si psd.Educa băi mizerabilule generatiile existente si apoi indeamna la facut copii.Ce faci tu acum? Incurajezi copilele de 18 ani sa nasca,si poate nu ar fi pacat daca nu ar ramane gravide cele sanatoase mintal si fizic.Vei umple Bora,Scoala 13 si UGIRA de plozi bolnavi ca altceva nu se va intampla.Ce sa nasca o fata de 18 ani,ce fumeaza de la 13 si bea alcool de la 14 ani??Asta e partidul ciumei rosii-nenorociri mai mari decat comunismul!Ceausecu a umplut puscariile cu nevinovati-ciuma rosie umple cimitirele de 30 ani!
Locatar:
(8 Decembrie 2019, 18:14)
Stimata redactie, de ce nu devoalați și măgăriile care se petrec în primărie cu concursul urbanistului șef și sub oblăduirea vajnicului primar MA? Se emit certificate de urbanism fără respectarea rigorilor legale, dar cu sponsorizarea unor fundații de partid.
Recent, într-un dosar civil, urbanistul șef și primarul cel voinic și-au permis să transmită instanței de judecată documente de urbanism incomplete, în speranța că poate judecătorul nu se prinde.
Dar se pare că judecătorul este puțin mai versat decât cei doi și și-a dat seama de măgărie.
Interesant este că respectivele documente au fost certificate prin ștampilă și semnătură de cei doi oficiali superpregătiți.
Interesantă care va fi reacția instanței, șinând cont că asta seamănă a inducere în eroare, dacă nu vorbim chiar de declarații false.
Alo!:
(8 Decembrie 2019, 15:07)
Tov. Moraru, e de datoria matale sa-ti platesti din venitul propriu publicitatea. Daca exista o lege atunci ea se va aplica si fara sa fim avertizati despre cat de grijuliu esti cu familiile tinere .
plătitor de taxe:
(8 Decembrie 2019, 13:07)
ceea ce face acest...individ...este o insultă la adresa bunului simt și a inteligenței...ne crede niște amărâți pe care vrea sa i prosteasca cu câțiva lei pentru a avea copii..nici macar...el își dorește doar sa mai stea puțin în funcție...el și altele...pe banii nostri...ai celor ce muncesc.