Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorii DIICOT cer pedepse mai aspre pentru traficanții de copii din Țăndărei

Procurorii DIICOT cer pedepse mai aspre pentru traficanții de copii din Țăndărei

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitatre Organizată și Terorism (DIICOT) cer judecătorilor Curții de Apel Târgu Mureș schimbarea încadrării juridice a faptelor reținute în cazul traficanților de copii din Țăndărei. Surse judiciare au explicat faptul că anchetatorii solicită reținerea unor forme agravante ale infracțiunilor de «trafic de minori», «spălare de bani» și «constituire a unui grup infracțional», pentru care cei 25 de inculpați ai cauzei au fost cercetați și judecați în primă instanță. La Tribunalul Harghita, acolo unde a debutat procesul, traficanții de minori au fost achitați de către judecători, aceștia invocând un articol din Codul Penal potrivit căruia faptele, deși probate, ar fi fost comise de alte persoane. Sentința dată de magistrații harghiteni a atras atenția Inspecției Judiciare din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii care a deschis o anchetă în acest caz.

Traficanții de minori, din nou în fața instanței De 11 luni, magistrații Curții de Apel Târgu Mureș judecă dosarul traficanților de minori din Țăndărei. În toată această perioadă de timp, judecătorii au administrat probatoriul pus la dispoziție de procurorii Infracțiunilor de Criminalitatre Organizată și Terorism (DIICOT) și i-au audiat pe in­culpați. Anchetatorii cer însă magistraților din Mureș să schimbe încadrarea juridică a faptelor comise de cei 25 de inculpați. Prin solicitarea înaintată instanței, procurorii DIICOT solicită reținerea unor forme agravante ale infracțiunilor pe care traficanții de minori sunt acuzați că le-au comis. Este vorba despre «trafic de minori», «spălare de bani» și «constituire a unui grup in­frac­țional», fapte de care judecătorii instanței de fond, Tribunalul Harghita, nu au ținut cont. De exemplu, pentru infracțiunea de «trafic de minori», procurorii DIICOT au solicitat judecătorilor să țină cont de forma sa agravantă, aceea că victimele au fost constrânse să cerșească pe străzi, nu și-au exprimat voința cu privire la a comite astfel de fapte și s-au aflat în imposibilitatea de a se apăra. Totodată, în sentința de fond, pentru infracțiunea privind «constituirea unui grup infracțional organizat», magistrații au reținut forma sa simplă, fără a lua în calcul că fapta a fost comisă în concurs cu alte infracțiuni, precum «spălarea ba­nilor» sau «traficul de minori». O astfel de faptă comisă în concurs cu alte infracțiuni, crește limitele maxime de pedeapsă la 10 ani. Ultimul termen al apelului este pe data de 10 decembrie 2019, ocazie cu care magistrații Curții de Apel Mureș ar putea da sentința definitivă în acest dosar.

Fapte comise de alți infractori Instrumentarea cazului traficanților de minori din Țăndărei a început în urmă cu mai bine de 10 ani, în Marea Britanie, în baza unor sesizări privind cerșetoria practicată pe străzile orașelor din Anglia de copii de entie romă. În 2010, autoritățile brita­nice și cele din România au desfășurat, la Țăndărei, Operațiunea «Golf», ocazie cu care au reușit reținerea, în baza mandatelor de arestare preventivă, a 25 de persoane. Cei în cauză au fost considerați capii rețelei de traficanți de minori, fiind ținuți în arest vreme de 10 luni, apoi eliberați. Invocându-se motive ce țin de buna desfășurare a procesului penal, cauza nu s-a judecat în Ialomița, ci la Tribunalul Harghita. După un proces care a durat 9 ani și care a avut peste 50 de termene, în februarie 2019, magistrații harghiteni au dat o primă sen­tință în acest caz. Astfel, aceștia au decis să-i achite pe toți cei 25 de inculpați pentru faptele de «trafic de minori» și «spă­lare de bani». De asemenea, pentru acu­zațiile privind «constituirea de grup infrac­țional organizat», judecătorii au invocat termenul de prescripție. În motivarea achi­tărilor, magistrații din Harghita au invocat art. 16, lit. C din Noul Cod Penal. Potrivit textului cuprins în lege, faptele reținute au fost comise de către o altă persoană decât cea vizată de acuzațiile organelor de urmărire penală. Achitările primite au ridicat multe semne de întrebare cu privire la modul obiectiv în care a fost judecat acest dosar. Tocmai de aceea Inspecția Judiciară din cadrul Consiliului Superior al Magis­traturii s-a sesizat și a dispus o serie de verificări. Din februarie și până în prezent, reprezentanții Inspecției Judiciare nu au ajuns însă la o concluzie...

Peste 7 kg de aur, restituite inculpaților
Pe lângă achitare, cei 25 de traficanți de minori au beneficiat de clemență din partea instanței și în ceea ce privește bunurile mobile și imobile pe care pro­curorii DIICOT au pus sechestru. Totodată, s-a dispus returnarea a unei cantități de peste 7 kilograme de aur, ridicat în urma perche­zițiilor desfășurate în aprilie 2010. Mai mult, judecătorii Tribunalului Harghita au dispus și returnarea următoarelor sume de bani: 22 mii de euro, 93 mii de lei și 17 mii lire sterline. Toate acestea, în condițiile în care prejudiciul estimat în acest dosar depășește suma de 100 mi­lioane de lire sterline.

9 Decembrie 2019, 07:50 (4561 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați definitiv!
Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați de judecători
Dosarul traficanților de copii din Țăndărei, «pregătit» pentru eliberare

Comentariile cititorilor:


Marius:
(11 Decembrie 2019, 06:57)
Se stia despre activitatea infractionala de multi ani dar Tandareiul trebuia sa voteze si masinaria de vot psdista functiona perfect cu ajurorul magraonilor imbogatiti prin traficul de copii sau invalizi.Cu ajutoarele date de M.,sa vezi cum merg astia din casa in casa la tiganii saraci si se da ordin sa ramana copilele gravide. Cum sa se condamne in Romania traficantii de copii cu justitia in manile psdului?La puscarie merge cine nu este ascultator si nu cotizeaza sau hotii marunti cu furturi de 20 milioane,nu se intelege ratiunea solutiilor date de instante.Furati,ucideti,treficati,totul sa fie pe bani multi,sa se cotizeze la ciuma rosie.
Vali:
(10 Decembrie 2019, 11:31)
Legea nu mai faceti in roamnia care sa furat ata avere atâta pământ bani ati găsit pe astea de la Tandarei care nu sant vorbe adevărate ce Spune-ți va Jucați cu ei de 10 ani si acuma le ati găsit vinovații faceti legea in parlament ca ati gustat țara Nostra santem de rasu lumii
Tinel bombonel:
(9 Decembrie 2019, 21:02)
Bai romanilor, nu va luați de romii mei, ei sunt votanți mei, am un pact cu Leonida, scot limpezit toate cazurile fără crima de la politie. Ei voteza cu sorerele răsare si eu fac curat după ei. Ce atacuri la sinesti, ce accidente programate la Tandarei, nu exista nimic sa mora mama.Sunt copii mei crescuți in pădure pe când mă aflam padurari cu flinta in spate. Acum fiind purtător de cuvânt la televiziuni, la induc la indienii mei normalitatea. Voi faceți ce știți, Tinel va apară,unul este bulibasa in PNL ialomita. Nu reușesc sale dau afară pe gigi, fost brutar la Urziceni, electrician, dar sper sa vina iar poleiului ăla mare care sa rupă firele ca anul trecut si sa rămână urziceni în bezna inca o săptămână. Atunci am motiv de plângere penală, mă ajută guli fostul coleg al codrutei, si toți machedonii ca sa fie bine. Aferim.
Anonimus:
(9 Decembrie 2019, 20:06)
Cel mai corupt oraș,la scoli note puse pe cadouri,politia sta spre iesirea orasului si opreste diar țaranușii din satele invecinate in timp ce romii fac ce vor pe sosele si poliția se face ca nu-i vede,in primarie fufe- love si falsuri cu spalare de bani dar totul e frumos,procurorii dorm si ei..Să va fie de bine hahalerelor!
Guta:
(9 Decembrie 2019, 18:34)
Hai cu pnl.ul ca desfiinteaza sectia care instrumenteaza infractiunilor din justitie ! Va da pnl. de va juleste desteptilor ! O sa traiti bine si o sa mancati ce a taiat ciomu. Va iese prin pile, desteptaciunea, aha. Scarba imi este
PNL ist :
(9 Decembrie 2019, 17:04)
Sunt bine mersi acesti oameni, cu palate , cu masini de lux, cu arme, cu bani , de atatia ani. Sfideaza in cel mai crunt mod posibil, etaleaza niste averi impresionante. Si ce?! Politia nimic.... mai rau , seara in oras cei de la circulatie, opresc masini ( mai putin astea ale romilor). Institutii ale statului paralizate , fara viitor si fara viziune. Da pensiile babane, ohoooo , trebuie sa le aiba, ca merita, nuuu????
PSD ist:
(9 Decembrie 2019, 13:27)
E fara urmari...termenele se mai prescriu si ele.
Un simplu cetatean:
(9 Decembrie 2019, 09:06)
Pacat de copii aceia , se pare ca magistratilor si judecatorilor nu le pasa decat de copii lor. Ar trebuii trimisi la racoare judecatorii care au dat decizie in favoarea infractorilor. Clar e ceva la mijloc.