Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Da, candidez!»

Slobozia are primul candidat oficial în cursa pentru Alegerile Locale din 2020

«Da, candidez!»

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Slobozia pentru mandatul 2020-2024, și-a anunțat oficial candidatura. «Da, candidez!» a declarat acesta. Este prima declarație publică a lui Dragoș Soare de la momentul nominalizării sale pentru această poziție, în vara acestui an. Reamintim că Dragoș Soare este consilier județean PNL de două mandate, perioadă în care a identificat și a propus soluții constructive de gestionare a fondurilor publice.

Primul dintre candidați Dragoș Soare și-a anunțat public decizia de a candida pentru funcția de primar la alegerile locale din 2020 la Slobozia. «Da, candidez!» a fost prima sa declarație publică. El susține că a luat această decizie după ce s-a consultat cu familia, prietenii și colegii de partid. «Așa cum am spus încă din vară, candidatura mea nu a fost bătută în cuie... Mi-am dorit chiar să apară altcineva care să poată fi susținut de fi­lială! PNL are o rezervă de cadre bine pregătită, iar în oraș există, cu siguranță, oameni mai buni decât mine care ar putea prelua această funcție... Dar a venit momentul să îmi asum candidatura și să confirm încrederea celor care mă susțin. Și nu sunt puțini, vă asigur. Suntem mulți și toți ne dorim același lucru: un oraș fără PSD, cu re­guli clare și cetățeni tratați corect de către administrație. După mine, primarul este cel aflat la dispoziția cetă­țenilor, iar nu invers, cum s-a întâmplat până acum!» ne-a declarat el.

Punct. Și de la capăt! Anunțul lui Dragoș Soare de a candida obligă filialele locale ale partidelor să nominalizeze, la rându-le, candidați. Potrivit speculațiilor, actualul primar Adrian Mocioniu ar putea primi șansa de a candida pe listele PRO România, partid pe care îl susține din poziția de membru «cu sprijinul politic retras» al PSD. Sau, la fel de bine, ar putea rămâne fără candidatură, în cazul în care PRO România va fi absorbit de PSD. Filiala PSD Ialomița, la rândul ei, are probleme reale în a nominaliza un candidat viabil. Șirul numelor vehiculate este lung, și începe de la ex-primarul Alexandru Stoica și ajunge până la ex-secretarul de stat Alexandru Potor sau deputatul Ștefan Mușoiu. Și în cazul Alianței USR-PLUS 2020 ar exista nominalizări potențiale, câte una de fiecare partid... PMP are la rându-i un posibil candidat, în persoana senatorului Gabi Ionașcu, fost primar în Slobozia. Niciuna dintre filiale nu și-a anunțat însă oficial vreo candidatură.

Cine este Dragoș Soare?
Dragoș Soare este consilier județean PNL. El a fost nominalizat în primăvara anului 2019 pe lista de candidați a partidului pentru Alegerile Europarlamentare. În cele două mandate de consilier județean, el s-a remarcat în spațiul public prin propunerea unor soluții constructive de gestionare corectă și responsabilă a fondurilor publice. Alături de grupul PNL din care face parte, el a militat în Consiliul Județean Ialomița pentru blocarea unora dintre deciziile administrației județene. A luat atitudine public împotriva risipei de fonduri bugetare generate de încerca­rea de achiziție a fostului sediu BCR, împotriva distribuirii discreționare a fondurilor publice, împotriva numirii în funcție a managerului Mariana Iancu, etc. Uneori, intervențiile sale punctuale au blocat abuzuri și ilegalități flagrante. În cele mai multe dintre cazuri, Dragoș Soare a pierdut, într-o luptă politică inegală, în condi­țiile în care grupul PSD-ALDE controlează 2/3 din voturile consilierilor județeni.

10 Decembrie 2019, 16:20 (4797 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»
«Europa înseamnă respect pentru oameni și condiții de viață decente!»
«Primarii PNL sînt vînați politic!»

Comentariile cititorilor:


PSD ist:
(10 Decembrie 2019, 23:25)
Succes! Decat cu asa zisa elita a PSD actual...o adunatura de incapabili: Pavel. Musoiu. Zainea . Mai bine cu acest ...Soare Sper sa fie bun.
Ro:
(10 Decembrie 2019, 19:11)
În sfârșit un om capabil!Succes!
Doamne ajuta!:
(10 Decembrie 2019, 19:02)
Poate scapam de hotii astia aroganti si fuduli care ne jefuiesc si ne umilesc de 30 de ani.
Marcel:
(10 Decembrie 2019, 19:01)
Tot respectul pentru el, eu îl votez, îl cunosc dar era indicat in funcția de presedinte al județului Ialomita. Fără niciun fel de laudă, funcția de primar o să o câștige la pas dar este prea mică pentru el. Nu fac parte din niciun partid politic, nu mă interesează politica dar aș vrea să candideze la funcția de presedinte al consiliului Ialomita. Logica este urmatoarea, nu o să ai niciun proiect blocat de cetățeanul de la Amara. Succes domnul Dragoș.
Doamne ajuta!:
(10 Decembrie 2019, 19:00)
Poate scapam de hotii astia aroganti si fuduli ne jefuiesc si ne umilesc de 30 de ani.