Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierul local Nicu Pericli, acuzat că a bătut un angajat

A câta oară?

Consilierul local Nicu Pericli, acuzat că a bătut un angajat

Controversatul consilier local al Sloboziei, Nicu Pericli, este în centrului unui nou scandal public. Acesta este acuzat de un fost angajat că l-ar fi bătut în plină stradă, după ce omul a cerut salariul restant. Totodată, un alt fost angajat l-a acționat în instanță pentru neplata veniturilor salariale. În replică, Nicu Pericli a refuzat să recunoască faptul că și-ar fi lovit angajatul, precizând că bărbatul i-ar fi furat piese de la autobuzele pe care trebuia să le repare. Cazul se află acum în anchetă la Poliția Municipiului Slobozia și Inspecto­ratul Teritorial de Muncă Ialomița.

Lovit cu pumnii și picioarele
Vreme de 6 ani, Florian Dobre a lucrat ca mecanic la firma de transport a consilierului local Nicu Pericli. În urmă cu o săptămână, acesta a constatat că a primit la salariu cu 200 de lei mai puțin... Fără să mai stea pe gânduri, acesta și-a sunat șeful și i-a cerut explicații. După câteva minute s-au întâlnit, iar discuția pe care au purtat-o s-a transformat într-un adevărat scandal. Bărbatul spune că șeful său și-ar fi ieșit din fire și a început să-l lovească cu pumnii și cu picioarele. «Mi-a tras un pumn în față și am căzut din mașină! Apoi a venit după mine și m-a lovit cu picioarele... Am reușit să mă ridic, să fug și am căzut pe stradă. Am avut noroc pentru că m-a găsit o femeie și a sunat la 112. Datorită acelei doamne am ajuns la spital!» povestește bărbatul, îngrozit. În prezent, omul a renunțat la locul de muncă și caută să-și facă dreptate. A mers la Poliția Slobozia unde a depus o plângere penală, apoi s-a adresat și Inspectoratului Teritorial de Muncă. «Eu sper ca autoritățile să ia o măsură, că nu se mai poate așa ceva! Omul acesta are un comportament ieșit din comun...» mai spune Florian Dobre. În replică la acuzațiile aduse, Nicu Pericli neagă faptul că și-ar fi bătut angajatul. Mai mult, susține că bărbatul avea obiceiul de a fura piese de la autobuzele pe care le repara. «Nu știu cine l-a bătut pe acest om... Da, îl cunosc pe domnul Dobre, a lucrat la firma mea de unde a furat piese de mai multe ori! Am mers și eu la Poliție și am depus o plângere!» a explicat consilierul local Nicu Pericli.

Proces la Judecătoria Slobozia
Atitudinea reprobabilă pe care o are față de angajați i-a adus lui Nicu Pericli și acțiuni în instanță. Constantin Moroșanu a lucrat pentru firma Nick Touring vreme de 11 ani ca șofer, însă după ce s-a pensionat omul a decis să-și dea fostul patron în judecată. Bărbatul este revoltat de faptul că nu și-a primit salariul corespunzător orelor de muncă prestate și, mai mult decât atât, nu i-a fost respectat concediul de odihnă. «Eu lucram în fiecare zi câte 14 ore, dar eram plătit doar pentru 8! Mai mult, eu n-am știut cât am lucrat la firma asta ce-i acela concediu de odihnă... De fiecare dată când îmi ceream drepturile, patronul făcea scandal!» susține Constantin Moroșanu. Procesul se află deschis pe rolul Jude­cătoriei Slobozia.

10 Decembrie 2019, 08:05 (2653 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


curiosul:
(12 Decembrie 2019, 23:55)
 Hotaraste asta destinele orasului si  el nu poate sa administreze 4-5 autobuze ,3 maxi taxi,traiasca Gabi Ionascu senatorul de Ialomita.
Flory :
(12 Decembrie 2019, 21:52)
Si,tot Eminescu spunea:" Grecotei cu nas subtire,\Bulgaroi cu ceafa groasa". Va las pe voi sa ganditi, sa aveti curajul sa analizati si sa comentati. Am ales!!!!!!!!! Toate bune!
Flory :
(12 Decembrie 2019, 21:15)
Eminescu avea dreptate!!!! Epigonii....
gogu:
(12 Decembrie 2019, 13:07)
Daca un individ ca asta reprezinta si trebuie sa lucreze la banastarea cetatenilor acestui oras eu zic sa ne mutam repede si fara retineri...
PERICLEPENAL:
(11 Decembrie 2019, 13:32)
Pai oare cum s-au uscat padurea aceea de langa ART OIL pe care o detine penalul asta ?! cum oare a dobandit penalul acesta locul acela, si cine i-a dat voie sa defriseze padurea?! Presa este la fel de penala ca si infractorul asta. Puneti mana si cercetati cum a obtinut terenul si cum a disparut padurea! Amin.
slobozean:
(10 Decembrie 2019, 15:55)
Asta e practica firmelor sale ,patru la numar,raman ultimile salarii neplatite la toti salariati care pleaca,bani de concediu si concediu lipsa, concedii medicale bagate la plata la cas neplatite angajatilor,se crede mosier toti angajatii slugi  fara drepturi.
@cetatean:
(10 Decembrie 2019, 15:27)
ai dreptate ,,cetatean,, daca gandesti dupa cum scrii, clar ca nici patronul nu te poate plati ,poate ca esti frumos ca in rest.....
CETATEAN:
(10 Decembrie 2019, 12:11)
Majoritatea patronilor sunt reticenti  cand este vorba de salariu sau bonuri de masa.Daca au ei ce conteaza .Noi in ochii lor , oricat muncim suntem niste <<puturosi >> si plangaciosi.
Sile:
(10 Decembrie 2019, 11:10)
Mai avea puțin și ai trecea trenu prin hotel.a facut hotel la 5 m de calea ferată. Încercați voi oameni de rand asa ceva sa vedem daca reușiți.asta cu 2 palme date credeți că mai contează ptr el cand ia arvunit pe toți?
Sofer:
(10 Decembrie 2019, 10:59)
Prost este ala care se duce sa muncească pentru un asemenea specimen, fără angajați este un zero faliment scrie pe capu lui
cetatean:
(10 Decembrie 2019, 10:36)
Consilier local ............. asemenea persoane ne conduc orasul.........de aia merg bine tara asta?! Inculti, neprofesionisti,,,,,ect...ect..... 
Slobozean:
(10 Decembrie 2019, 10:30)
Trebuie retrasa functia de consilier,suspendat,anchetat si cazat in camera cu Dincă. La câte fapte a comis ar trebui sa nu dețină functii publice!