Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vietnamezii

Muncitori străini pe canalele de irigații din Ialomița

Vietnamezii

Canalele de irigații din Ialomița sunt reabilitate cu forță de muncă din Vietnam. Ei lucrează încă din vara acestui an, iar lucrările vor fi finalizate în 2020. Firma angajatoare vine din Slatina, se numește SCADT și este «controlată» de Ion Toma, fost parlamentar de Ialomița. Beneficiarul acestor lucrări este Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), iar primele investiții au fost demarate în județele Vaslui, Brăila, Ialomița și Călărași.

În locul nostru, de astă vară În timp ce ialomițenii pleacă la căpșuni în Spania și Italia, forța de muncă străină își face loc pe piața națională. Grație unei investiții de 100 milioane de lei derulată la nivel național, Ialomița are deja primii kilometri de canale de irigații reabilitate. Pe cele 3 șantiere deschise de firma SCADT, controlată de Ion Toma, fost parlamentar de Ialomița, lucrează vietnamezii. La sfârșit de noiembrie, de-a lungul canalelor de irigații din zona comunei Ograda, lucrau o duzină de muncitori. Supravegheați de șefi de echipă români, vietnamezii par să nu simtă vântul aspru al Bărăganului și frigul care rebegește spinările. Muncesc în limba lor, măsurat, fără grabă. Și câștigă în jur de 800 de euro lunar. «Acum sunt bine. Să-i fi văzut astă vară, pe căldurile alea de foc... Cu sapele au tăiat buruiana din canale! Mi-era și mie milă de ei... Dar sunt muncitori, să știți. Și nu se ceartă ca noi, românii. Dacă unul nu mai poate sau vorbește la telefon, acasă, ceilalți îl suplinesc. Și toți fac la fel!» ne spune admirativ unul dintre supraveghetori.

Vietnamezii la noi acasă Vietnamezii sunt cazați la Murgeanca, într-o clădire care ar aparține primarului. Peste vară s-au spălat cum s-a putut, iar acum li s-au creat condiții. Adică au apă curentă, centrală termică și baie. Sătenii s-au obișnuit cu ei și le vând găini și oi. Costel Stan e coleg de muncă cu ei, la firma SCADT și acceptă să vorbească cu noi: «Cumpără carne din sat... Carnea de oaie o mărunțesc și o gătesc în legea lor. Peste vară, prindeau un soi de broască, pui de baltă. Le mănâncă picioarele. Dar nu toți, numai unul... M-au chemat și pe mine la masă, dar am spus că nu mi-e foame...». Când nu-i despart barierele culturale, muncitorii de pe canalele de irigații sunt colegi. Iar pe vietnamezi poți să te bazezi. «Sunt oameni vrednici, iar unii învață repede. Pe unul l-au mutat pe utilaje, că se pricepe la mecanică. Sunt calificați, știu meserie... Iar care nu știe, muncește! Și muncesc, frate, nu ca noi. Sunt echipe care au muncit în Emirate, prin Dubai sau în Rusia, cine știe pe unde. Au unul cu care te mai înțelegi, că numai ăla vorbește engleză...». Vietnamezul care vorbea engleză era cu treburi, așa că ne-am mulțumit cu fotografii. La plecare, am salutat. Iar unul dintre vietnamezi a răspus: «Noroc!». Sau poate așa ni s-a părut nouă, din cauza vântului din pustiul Bărăganului.

Cine este ex-senatorul Ion Toma?
SCADT SA, firma care a obținut cea mai mare parte a contractului de 100 milioane de lei oferit de ANIF, este controlată de Ion Toma, fost senator în trei mandate, în perioada 2004-2016. În intervalul menționat, el a fost înregimentat politic la 3 partide, respectiv PSD, UNPR și apoi la PMP. Ion Toma a fost senator de Ialomița în mandatul 2012-2016, pe listele PSD. La momentul respectiv, Ion Toma avea o avere estimată de 15 milioane de euro. În perioada în care Ion Toma a fost senator, firma SCADT SA a primit aproape 70 de contracte cu statul, în valoare totală de 50 milioane de euro. Lucrările «cu statul» patronate de către Ion Toma în Ialomița nu se reduc la ANIF. În Vestul județului, susțin surse mai bine informate decât noi, firmele controlate de Ion Toma execută de ani buni lucrări pentru primăriile din zonă. Vom reveni!

10 Decembrie 2019, 12:25 (2951 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@cetatean:
(12 Decembrie 2019, 11:38)
Cum ziceam, nici un asistat social nu se da jos din pat pt salariu minim pe economie iar la carciuma cand este intrebat-ce bei azi?,  raspunde- alocatia copiiilor, sau ajutorul de asistat, pensia lu'tata etc....
cetatean:
(12 Decembrie 2019, 09:34)
pt. Guguta.....ai dreptate ?! cine sa se duca la privat cu minim pe economie?! la TV se spune ca sunt mii de locuri si oamenii nu se duc sa munceasca? pai cu 1100 lei cum sa traiesti ?! patronii vor numai ei sa traiasca bine ? daca au o masina doresc 2...daca au o vila mai doresc una....salariatul sluga ?1 de fapt...acum sunt saraci si vatafi ?!
@viet nam iedule:
(11 Decembrie 2019, 15:10)
Esti in eroare: statul nu plateste salarii decat bugetarilor romani. In Romania a aparut aceasta falsa problema (in voga cu ceva ani in urma, in vest): vin strainii sa ne ia locurile de munca. Sunt multi romani care azi nu se dau jos din pat, sau nu se dau scosi din carciuma daca nu castiga 'jde mii de euro. Sa fie sanatosi!
Carmen:
(11 Decembrie 2019, 13:29)
Își mai cumpăra popescu o mașină
viet nam iezi:
(11 Decembrie 2019, 13:09)
Sa ne lamureasca si pe noi cineva in tema, salariile vietnamezilor sunt platite de antreprenorul roman din banii luati pe lucrare (pesedistul abonat la contracte cu statul) sau direct de statul roman, prin cine stie ce artificii, programe? Ca atunci inseamna ca patronul are un profit urias (neplatind salarii si taxe aferente, CAS, pensie, somaj, etc). Super afacere pentru super baron. Nu ai cum sa-l concurezi la o astfel de licitatie, tu ca patron neafiliat politic, ce trebuie sa-ti platesti corect angajatii. Piata muncii este libera, ok, dar un muncitor roman este platit de acest angajator roman tot cu 800 euro/luna? (800 euro net sau brut?) Cred ca statul ar fi trebuit sa se ocupe mai mult de muncitorul roman (nu cred ca absolut toti ramasi in tara sunt betivi, puturosi si asistati social). Sunt totusi bani publici care finanteaza investitii importante pentru agricultura; imbogatim patroni lacomi cu carnet de partid si hranim vietnamezi? Tot respectul pentru vietnamezi daca sunt mai harnici decat romanii, dar, totusi, putem fi mai atenti cu banii publici astfel incat sa ramana in tara asta saraca si sa plateasca si munca, nu numai nemunca! Se laudau pesedistii ca aduc romanii din diaspora sa munceasca in tara, pai asa ii stimuleaza? Aduceti mai politrucilor un roman care se chinuie pe 1500 euro in Spania, oferiti-i o munca platita cu 800-1000 euro pe luna si atunci sigur va ramane aici alaturi de copiii lui.
Antonio :
(11 Decembrie 2019, 07:58)
Salariile strainilor sunt platite de Statul Romania....nu de toma !
Guguta:
(10 Decembrie 2019, 19:54)
La orezari le da 4000 lei / luna plus casa si caldura. La român 1800 lei / luna si isi platesc singuri cazarea si chiria
un ialomitean:
(10 Decembrie 2019, 17:59)
Fonduri europene aprobate cu atita larghete au fost manusa oamenilor politici cu functii (deputati,senatori).Ce a facut pentru ialomitenii care au votat reprezentantii in parlament?Citi ialomiteni lucreaza la firmele sale si le ofera 800euro pe luna?Nu vor sa munceasca ialomitenii la firma sa cu oferta de 800euro pe luna?Nu cred.A dat anunt ca angajeaza inclusiv muncitori ne calificati?Pai, daca se ducea unul sa-l angajeze,ii spunea ca nu-i bun,invocind diverse motive.
BRISCU:
(10 Decembrie 2019, 15:39)
....Cand  am  inceput sa citesc ,era cat  pe-aci  sa  spun : ,,Uite,  dom'le, un  articol bun!'' !