Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Biroul Teritorial DIICOT Slobozia are o nouă conducere

Biroul Teritorial DIICOT Slobozia are o nouă conducere

Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a stabilit numele noului șef al Biroului Teritorial al DIICOT din Slobozia. Este vorba despre procurorul Mihaela Burcea, cea care în trecut a condus biroul similar al DIICOT din județul Călărași. Activitatea acesteia în cadrul DIICOT Călărași s-a axat pe linia combaterii traficului de droguri.

Un nou șef la DIICOT Slobozia Funcția de procuror șef al Biroului Teritorial DIICOT din Slobozia a rămas vacantă după ce fostul șef al instituției, procurorul Dan Alexandru Popa, a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura coope­rarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră. Astfel, acesta a fost nevoit să renunțe la funcția de conducere de la Slobozia, pentru a lucra la Haga în domeniul cooperării judiciare în Uniunea Europeană. De aproximativ o săptămână, Secția de Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a stabilit și numele noului șef al Biroului Teritorial-DIICOT Slobozia. Este vorba despre procurorul Mihaela Burcea, fostă șefă a Biroului Teritorial-DIICOT din județul Călărași. Potrivit informațiilor, activitatea procurorului Mihaela Burcea în cadrul DIICOT Călărași a vizat combaterea faptelor de trafic de droguri. În urma anchetelor pe care le-a coordonat, peste 30 de inculpați au fost trimiși în judecată pentru «trafic de droguri». Ultima anchetă de amploare a DIICOT Călărași pe linia combaterii traficului de droguri s-a desfășurat vara trecută, ocazie cu care șapte persoane au fost reținute pentru vânzarea ilegală de droguri de risc în județele Călărași și Constanța. În aceeași speță, au fost efectuate 24 percheziții domicilare, ocazie cu care au fost ridicate plante de cannabis, dar și sume de bani și bijuterii.

11 Decembrie 2019, 11:10 (3214 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Jaf si pârjol:
(14 Decembrie 2019, 01:03)
Nemaipomenita schimbare!Chiar uimitoare.Bun.Si...? Mu se mai vand droguri in judet? (Str Ialomitei) Nu avem prostituate?(bl. (...), sc. A, etj 3, Apt 14..).Dar e grele sa se intervina....Mai bine schimba denumirea in "ciu-ciu-cot",nu sefii,ca oricum nu se schimba nimic.Mananca toata lumea,cum e vorba... F. si gasca lui de aia nu umbla cu cutite prin BMWuri,ca se tem...Politie justiție si legislatie creata sa reziste la vant si ploaie.Infractorii bre...Hai,pa!
jumuga:
(13 Decembrie 2019, 22:58)
Dna procuror șef va rog verificați notarul din Tandarei care a fost parte la vânzările de case de la romani la țigani, fără o evaluare, fără nimic, multi vânzând casele pe datorii, cămătari făcute de cei doi frați care conduc orașul. Verificați Cum este posibil ca E. sa le facă acte duble la țigani, pașapoartele,  deși aceștia aveau interdicție de a reveni in spațiu shenghen.Va rugam verificați care este relația de infracționalității intre polițiști de la Tandarei si țiganii din oraș cu bani care conduc mașini aduse din Anglia, fără a avea permis de conducere. Este băiatul luibulibasa, nul deranjam, este băiatul lui vicebulibasa, nul deranjam. Arestam un cocalar care a furat o țigară uitată in scrumiera restaurantului patronat de țiganii. BRAVO netione evaluează du comunitate europene.
VIOREL:
(13 Decembrie 2019, 17:52)
Sa se sesizeze DICOT IALOMITA din oficiu  pe baza faptelor penale prezentate de sen IONASCU referitoare la constructia si utilizarea bugetului Primariei Slobozia pa anul 2019 facute la radio Campus astazi 13.12.2019
Rica:
(13 Decembrie 2019, 07:05)
Aoleo,sa pastram cativa infractori pentru perpetuare,ca strange nebunatica asta noua toti penalii si raman doar oameni cinstiti la domiciliu.Nu se va schimba nimic nici cu sefutza asta...prostitutia va aduce X6 in continuare in judet,in Tandarei se vor construi mai mukte locasuri de"inchinaciune",pentru impozitare...
cetatean:
(11 Decembrie 2019, 19:51)
Primul grup anchetat si trimis la inchisoare sa fie, proaspatii pensionari de la prefectura impreuna cu unii sefii de servicii fosti subordonati ai celor doi. Unu sa nu fie scapt doamna procuror.