Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

UPU-SMURD Ialomița îl sprijină pe dr Raed Arafat

În contextul eventual al încercării de demitere

UPU-SMURD Ialomița îl sprijină pe dr Raed Arafat

Printr-un comunicat de presă, UPU-SMURD Ialomița, prin medicul șef Anca Telehuz, se alătură celorlalte entități de profil care susțin activitatea doctorului Raed Arafat, coordonator al Departamentului pentru Situații de Urgență în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. «În calitate de profesioniști, care reprezintă principalele servicii medicale de urgență din România (Unități pentru Primirea Urgențelor, SMURD și Servicii Publice de Ambulanță), în contextul situației create de afirmațiile referitoare la posibila demitere a domnului dr Raed Arafat și riscurile care pot deriva de aici, tragem un semnal de alarmă» se arată în deschiderea comunicatului de presă. De asemenea, același comunicat aduce în discuție «amenințările constante la adresa sistemului de urgență, care au început să apară încă din perioada 2011-2012», dr Raed Arafat fiind principalul vizat. «Amploarea acestor amenințări, mai mult sau mai puțin mascate, a ajuns la o domensiune inimaginabilă și la forme de manifestare care ne demonstrează, pe de o parte, că este un fenomen concertat, realizat pe mai multe căi, pe de altă parte faptul că cei care orchestrează aceste atacuri nu au nici măcar cunoștințe de bază despre funcționarea a ceea ce încearcă să distrugă» mai precizează comunicatul de presă. «Dar, adevărul este că nici nu înțelegem ce i se reproșează. Care sunt acele lucruri, acțiuni sau non-acțiuni de care se face vinovat și cine sunt cei care i le impută lui Raed Arafat? Unde a greșit dr Raed Arafat la tragediile din Apuseni, Siutghiol, Colectiv sau Caracal?» accentuează comunicatul de presă punctul de vedere al semnatarilor. Mai mult, reprezentanții semnatari ai comunicatului, șefi de Unități pentru Primirea Urgențelor, SMURD sau Servicii Publice de Ambulanță, amenință chiar cu acțiuni de protest în cazul demiterii coordonatorului Departamentului pentru Situații de Urgență, dr Raed Arafat.

11 Decembrie 2019, 14:35 (2960 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Flory :
(7 Ianuarie 2020, 20:53)
De acord. Jos Arafat! In curand, vom plati solicitarea la salvare, pompieri, SMURD., cu toate contributiile CASS sau CAS. Toate cele bune!!!!!
Vasile:
(16 Decembrie 2019, 23:41)
Raed Arafat ar trebui sa fie judecat pentru ca multi din acei tineri au murit datorita lipsei de tratament, lipsei de etica, de profesionalism. Malpraxis intr-un sistem bonlav de corupt. Ce asteptari sa ai de la spitalul in care 70% din diagnostice sunt gresite. Intrii cu o problema si iesi cu alta. Le e frica coruptiilor ca vor trebui sa isi asume raspundere, ca nu cumva sa faca puscarie,daca mor oameni nevinovati. Sa le fie rusine sustinatorilor lui Arafat de copii aia care au murit din cauza lui, din cauza deciziilor de c.cat, si a orgoliilor prostesti, a coruptiei. Coruptia si prostia ucid.
vox:
(13 Decembrie 2019, 18:09)
Cu atatia analfabeti functionali ,copii ,adulti si batrani usor manipulabili nu-i de mirare.
#jilava.:
(13 Decembrie 2019, 15:34)
M-ai convins colectiv..jos arahat
Geo:
(13 Decembrie 2019, 07:01)
Greseala lui R Arafats a manifestat continuu posteveniment.Ce a modificat dupa Colectiv in procedurile cu arsii grav?Nimic.Dar dupa Apuseni? Cu gratie-acelasi comportament.Nu a schimbat nimic dupa gafele prezentate de mass media.Mai mult,sunt clar lucruri nestiute si nescrise,ascunse in continuare,ei le numesc "secretizate".Asa ca:a gresit - sa plece!Pe la noi,prin UPU Slobozia se trateaza tot cu aceleasi figuri acre,cu timpii de triere stabiliti de pile/relatii? Va pot cumpara astia dotari extraterestre,vo in UPU aveti probleme mari de etica si comportament.Adaugand lipsa de profesionalism!
colectiv:
(12 Decembrie 2019, 10:19)
Nu contesta nimeni meritele personajului Arafat, dar... in tragedia de la Colectiv au murit totusi 65 de tineri, foarte multi dintre ei ca urmare a tratamentului deficitar si microbilor din spitalele noastre. Exista marturii cutremuratoare ale victimelor si familiilor acestora cu privire la tratamentul empiric din spitalele romanesti. Iar in timpul ala, marele salvator al sistemului de urgenta impreuna cu jegurile care aveau functii de conducere in sistemul de sanatate - ministrul sanatatii prietenul lui puie monta, sefii de la smurd (igsu), spitale, etc, declarau senini ca este totul sub control si nu este cazul sa-i trimita in strainatate, astfel condamnandu-i la moarte lenta si chinuitoare pe foarte multi arsi. In mod sigur in spitalele din tarile civilizate ar fi fost vindecati multi. Tovarasii aia de atunci: puie monta, banicioiu, arahat asta, nu ii au pe constiinta cumva? dorm bine noptile stiind ce au facut? Au procedat la fel ca autoritatile sovietice cand s-au confruntat cu catastrofe, au ascuns mizeria sub pres, au declarat sus si tare ca totul este sub control desi stiau ca nu este de loc asa. Orgoliul lor de a nu arata lumii prostia si nepriceperea lor! Iar pentru acest orgoliu multi au platit cu viata, altii au ramas mutilati pe viata. Este incalificabil sa iti arati sustinerea pentru astfel de oameni! Cu atat mai mult cu cat respectivele dosuri de cadre medicale din poza ar trebui sa faca tot posibilul sa salveze vieti si nu sa procedeze ca politicienii de mai sus: oameni muribunzi in bratele lor si ei au refuzat sa-i salveze! Act criminal si cinic in acelasi timp. Nicio fapta buna nu compenseaza moartea unui om, dar moartea a 65?
greseala:
(12 Decembrie 2019, 09:17)
Cand calci in rahat lasi urme; iar d-l Arafat a calcat in psd..
Ambu Lanțul :
(12 Decembrie 2019, 06:51)
Bluze cu "alaturi de poporul roman si apropiatii mei" nu aveti?Va facem cadou tricouri gata inscriptionate si cu "daca iau spaga,da-mi peste bot". Nu vreti?Am vrea sa dati banii inapoi fiecarui internat,fiecarui om ce va intinde bani pentru injectie/tratament sau favoruri. V-ar sta foarte bine cu mesajul:"Ne ajung salariile!"
Cristi:
(11 Decembrie 2019, 15:40)
Sunt de acord ! Luati-l la Ministerul Sănătății !