Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor. Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (II)

Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița

Proaspăt reconfirmat în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, Tănase Mihalcea a cheltuit în timpul mandatului trecut fondurile instituției în scopuri personale. Mai exact, acesta a produs o pagubă de peste 21 mii de lei, după ce a folosit mașinile OCPI Ialomița în deplasări care nu aveau legătură cu serviciul. Totul a ieșit la iveală în urma unei verificări interne care a vizat modul în care a fost consumat combustibilul automobilelor din incinta parcului auto al OCPI Ialomița, în perioada 2013-2016. Potrivit unor documente oficiale, reprezentanții instituției au decis întrunirea unei Comisii speciale care să facă respectivele verificări, în baza unei Note interne semnată chiar de Tănase Mihalcea, aflat încă în fruntea instituției la vremea respectivă. Analiza actelor oficiale a durat mai bine de o lună și jumătate, iar la finalul cercetărilor s-a stabilit faptul că multe dintre deplasările directorului Tănase Mihalcea nu se pot justifica în do­cumentele contabile. Așa s-a ajuns la concluzia că acesta a dus prejudicii bugetului instituției, estimate la peste 21 mii de lei. Potrivit Comisiei, între 2013 și 2016, Tănase Mihalcea a parcurs cu autoturismele instituției pe care a condus-o peste 39 mii de kilometri, fără a da socoteală cuiva. Astfel s-a consumat o cantitate de peste 4 mii litri de combustibil. Mai mult, în încercarea de acoperi gaura produsă în bugetul OCPI Ialomița, Tănase Mihalcea a oferit Comisiei ordine de deplasare în care a trecut date inexacte. În respectivele înscrisuri, acesta a specificat faptul că, în aceeași zi și la aceeași oră, s-a deplasat în două destinații diferite. De exemplu, pe data de 22.04.2016, între orele 08,00-12,45, directorul Tănase Mihalcea a precizat faptul că s-a aflat atât la Țăndărei, cât și la Sinești. O situație similară  s-a petrecut două zile mai târziu, mai exact pe 28.04.2016, când între orele 16,15-19,45, Tănase Mihalcea a trecut în ordinul de deplasare faptul că s-a aflat atât la Fetești, cât și la București. Pentru recuperarea prejudiciului, reprezentanții OCPI Ialomița l-au acționat în instanță pe Tănase Mihalcea. Cazul s-a judecat la Tribunalul Ialomița, instanță care l-a obligat pe acesta la plata unei despăgubiri în valoare de 7100 de lei. În motivarea sentinței, judecătorii au explicat faptul că, din documentele transmise de oficialii OCPI Ialomița către instanță, nu se poate estima în mod concret întinderea reală a prejudiciului, cei 21 mii de lei fiind, de fapt, estimați...

13 Decembrie 2019, 09:10 (3227 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare
OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro
Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(16 Decembrie 2019, 15:33)
Actualul ...........om simplu de "tot"( daca intelegeti)...........nici cu fostul nu a fost bine?! si- a angajat "pilele"....
Rușiniiiiiică ! ?!
bety:
(15 Decembrie 2019, 09:58)
Ce zici Tăsică despre asta ,,funcția și poziția socială sun trecătoare, dar omenia are valoare veșnică ,,  Tu ce ai din astea? Om de nimic, demonstrezi zilnic....Apropoo două ore am stat la ușa ta ???
Noi vrem pamint:
(14 Decembrie 2019, 06:37)
La dsp hoata si betonistul au falsificat in doi ani sute de foi de parcurs lasind gauri de zeci de milioane ! La astea se adauga un studiu cu paraindarat de 300 milioane si se pregatesc de altul , tot cu paraindarat de un miliard ! Plus angajari la comanda psd !
Prinde hotul:
(14 Decembrie 2019, 00:55)
In toate institutiile publice masinile sunt utilizate doar pentru scopul dedicat.Nu face nimeni cumparaturi,nu merg odraslele de colo-colo,nu transporta neveste/amante,soferii nu fac piata si carburantul este folosit economic.Să nu cădeți dracu'din leagăn! Daca ar fi monitorizate GPS,am lesina de ras!Costurile de utilizare ale autoturismelor "de stat" ar ajunge la nici 25% vs prezent. Punem pariu?Cum sa nu iti convina?Cheltui 200 milioane si platesti sub jumatatea prejudiciului...Prosti ar fi si altii sa nu procedeze la fel!
Independent:
(13 Decembrie 2019, 23:54)
Asa e DNA...si la ajofm..masinile sunt in proprietatea dir ex... .acolo directorii sunt de neclintit indiferent de vremuri...ei au toate culorile
DNA:
(13 Decembrie 2019, 11:43)
La toate unitatile de stat e la fel. Numai ca unii directori sunt mai smecheri si se acopera cu delegatii stampilate , etc Hai dupa pesedei  sa scapam de ei
Popa:
(13 Decembrie 2019, 11:12)
Cum se exprima un clasic in viata << GOLANEALA >> la O.C.P.I. Ialomita. Sa vedem daca cineva doreste sa faca necesara deratizare in interiorul cuibului. Parchetule pe la subalterni cu state vechi, sa se umble. 7000 lei ceva mic cat negru sub unghie fata de altele mai, mari cu iz de penal, rehte retrocedarile facute pe Legea 18/1991. Multi, multi scheleti ascunsi prin arhiva O.C.P.I. Deratizare si capcane sa fie.
cunoscator:
(13 Decembrie 2019, 11:01)
Cultura de gogosari vecine,cu cheltuiala(de la ocpi) se ține ! Cine cunoaste . . . stie !
OCPI:
(13 Decembrie 2019, 10:43)
Lasa ca nici cu fostul nu imi este rusine.
Firma lui era abonata la toate contractele importante cu institutiile publice.