Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

OMG!

OMG!

bonus: Neacșu joacă la două capete

O, ce veste minunată! Înainte Crăciun toți expirații politicii locale, toți reșapații, toți dinozaurii politici, toți pigmeii politici, ipochimeni care nu-și mai găsesc locul nici pe Dreapta nici pe Stânga... În sfârșit, toți cei rămași pe dinafara politicii de mahala a Ialomiței s-au reunit la un soi de Adunare Generală a PRO România, fili­ala Ialomița. În fruntea tuturor, după cum puteți vedea și în fotografia alăturată, mesianic, a strălucit Luceafărul politicii ialomițene, singurul produs de export al județului, nimeni altul decât Marian Neacșu. Nu consemnăm ce a spus, că hârtia are și ea limitele ei. Dar îi oferim gratuit primarului Adrian Mocioniu, prezent și el în sală, o idee salvatoare. Pentru a da o utilitate «gropii lui Stoica», propu­nem să deschidă acolo un muzeu al statuilor vivante. Parcă îl și vedem... Un lung șir de socluri de granit, mititele, (n.red.: că fără ușă va trebui să le coboare pe casa liftului) pe care să se așeze, vorba lui Eminescu, toți patriotii Fanarului politic din Ialomița. Iar în mijloc, înconjurat de aura PRO România, să troneze giuvaerul Neacșu, așa, cum îl vedeți, la concurență cu Iisus-ul de pe muntele Corcovado. În felul acesta, credem noi, fiecare dintre politicienii locali și-ar găsi rostul, iar slobozenii ar putea decide prin referendum dacă să mai facă ieșire la «groapa lui Stoica» au ba...

Neacșu joacă la două capete
Lăsând soluțiile minune la o parte, suntem în măsură să oferim și o serie de informații «la cald» de la ședința CEx al PSD de săptămâna trecută. După ce Marcel Ciolacu a anunțat pe sticla televizoarelor că taie vițeii cei grași pentru fiii rătăcitori ai partidului, el a avansat propunerea rechemării la vatră a lui Marian Neacșu. Propunerea, întâmpinată cu ostilitate licențioasă de către Olguța Vasilescu, a fost preluată cu grație de către Gabriela Firea care a susținut că îi poate oferi lui Marian Neacșu și cheile biroului de secretar general al organizației pe care o prezidează și un loc pe listele parlamentare... la Ialomița! La acest moment, spun martorii auditivi și oculari, senatorul Marian Pavel, vicepreședinte la Centru și încă președinte la PSD Ialomița, a ieșit de sub hipnoză și și-a amintit că Ialomița mai are pentru Alegerile Parlamentare de anul viitor electorat fix cat să asigure două locuri în Parlament. Adică al lui și al lui Ștefan Mușoiu! Sprijinit de triumviratul Olguța-Manda-Stănescu, el i-a cerut Gabrielei Firea să-i facă lui Neacșu buletin de București și loc pe listele ei, dacă îl vrea în Parlament. Decizia a fost amânată pentru viitorul CEx, dar semnalul de alarmă e deja tras, iar concluzia este clară: ca de fiecare dată, Marian Neacșu joacă la două capete. Și, în timp ce face figurație politică în PRO România, el și-a asigurat deja un loc cald în PSD, că doar nu degeaba a vânat Marian Ciolacu pe veșnicele plaiuri de vânătoare ale Ialomiței înainte ca Omar Hayssam să ajungă urmărit general... Hai, la bună vedere și să sperăm că primarul Adrian Mocioniu ne va asculta sfatul. Ne vedem la Alegerile Locale, că ele sunt primele la rând!

17 Decembrie 2019, 16:50 (2737 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Marian Neacșu decide viitorul politic al județului
Ex-prefectul Gigi Petre s-a înscris în PRO România

Comentariile cititorilor:


#@haiduc:
(23 Decembrie 2019, 10:08)
Că sunt fosti politisti, nu ar fi mare problema. Marea problema e ca sunt fosti politisti SPAGARI, care au fost inchisi in 2011 pentru luare de mita si care au primit cu suspendare dupa ce au facut acord de recunoastere! Ei bine, astia viseaza sa ne conduca!
Ei:
(18 Decembrie 2019, 15:01)
Un puscarias! Cum dumnezeu mai are tupeu penalul, condamnatul asta. Care este tampitul ala care sa alega sa fie condus de infractor?
@haiduc:
(18 Decembrie 2019, 13:08)
Acest partid nu are nimic de oferit. Toti cei care il populeaza sunt rebuturi politice si fosti politisti. Nu va uitati la ei ca la niste salvatori ci ca la niste animale de prada care cauta vânatul. Vânatul suntem noi si vietile noastre. Chiar nu pot face un pas in spate ? Ce mai poate sa ofere Neacsu, a fost executantul lui Dragnea ani de zile, iar acum parca e altul, de unde ? Aceleasi metehne are, aceleasi combinatii vrea sa faca. Nu cand era el mare si tare s-au semnat toate contractele Primariei cu reabilitarea Pietei si executia garajului subteran ? Nu el a negociat cu Florian Walter? Sau a uitat?