Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șefa Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, suspectă într-un dosar instrumentat de DIICOT-Structura Centrală

Familia Palantin, din nou în atenția opiniei publice

Șefa Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, suspectă într-un dosar instrumentat de DIICOT-Structura Centrală

Perchezițiile desfășurate de DIICOT-Structura Centrală în dimineața zilei miercuri, 18 decembrie 2019, la sediul Universității Spiru Haret au ajuns și la Slobozia. Anchetatorii au descins la locuința Ginei Palantin, șefa Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia. Oficialii DIICOT au confirmat informația, explicând faptul că în prezent aceasta este audiată la București, având calitatea de suspect în această anchetă.

Verificările sunt în curs Procurorii DIICOT-Structura Centrală au implicat Universitatea Spiru Haret într-un nou scandal privind modul fraudulos în care profesorii ajutau studenții să primească diplome de absolvire. Ancheta procurorilor a ajuns până la Slobozia, unde a fost efectuată o percheziție domiciliară. Vizată de anchetatori a fost șefa Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, Gina Palantin. Aceasta a fost ridicată de mascați și condusă la audieri la sediul din București al DIICOT. Surse judiciare au confirmat faptul că aceasta are calitatea de suspect în cauza procurorilor antimafia și s-ar face vinovată de faptul că ar fi oferit mită profesorilor de la Universitatea Spiru Haret în schimbul diplomei de master. Reamintim că în urmă cu 2 ani și jumătate, Independent a relatat despre faptul că aceasta a fost implicată într-un scandal public care viza  modul în care a fost numită în funcția de șef al Serviciului Administrativ din cadrul Primăriei Slobozia. Gina Palantin a folosit diploma din cauza căreia are acum probleme penale pentru a-și completa vechimea în câmpul muncii. Mai mult, Gina Palantin este unul dintre cei mai influenți activiști pe care Partidul Social Democrat îi are la Slobozia.

Acuzații în familie
Vizat de o anchetă penală este și Sandu Palantin, soțul șefei Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia. Angajat al Serviciului Regim Permise și Înmatriculări Vehicule Ialomița acesta este cercetat într-un dosar ce vizează posibile fapte de corupție. Surse din cadrul instituției au declarat că acesta ar fi semnat un acord de recunoaștere și se pregătește să iasă la pensie.

18 Decembrie 2019, 15:05 (10014 vizualizări - 27 comentarii)

Citiți și:
Gina Palantin, sub control judiciar pentru 60 de zile
superGINA
Primăria Slobozia: Gina Palantin a fost avansată în grad!

Comentariile cititorilor:


Tepes:
(21 Decembrie 2019, 17:26)
Marian Pavel si toată gașca pesedista , blestemul județului si mai ales a comunei Gheorghe Lazăr !
Camelia O:
(20 Decembrie 2019, 23:52)
Dar de proiectul cu ruperea Parcului Ialomița dinspre M.Basarab prin stanga Casei Armatei pentru a se face șosea de acces la noul mall marca Oyl de pe variantă, nu vorbește nimeni? Nu mai exista Legea Parcurilor in vigoare? Afisul cu proiect pt a se putea depune contestații a aparut pe lângă Casa Armatei la o săpt după expirarea termenului. Intersecția deja aglomerată din zona Winston/Cliseru-Conte-Ialomita cum va arăta când se va construi noul drum prin parc către mall? Verificați si aici cum s-au obtinut autorizatiile
Geo:
(20 Decembrie 2019, 21:21)
Eu zic sa isi dea demisia ea si neamurile angajate pe pile ca altfel nu intrau.eu zic sa revina la functia care a consacrato AGENT DE SECURITATE(PAZNIC).
@muncitor:
(20 Decembrie 2019, 16:03)
Cu adevarat familie de intelectuali, palantinii aceștia. Cred că ar foarte corect ca verificările să vizeze și modul în care au fost angajați sau au dat concurs pe post. Nu se poate ca toată familia să se situeze în zona penală. Rușine să le fie!
muncitor:
(20 Decembrie 2019, 15:33)
In celeas conditii a obtinut si fisul lui Gina diploma de absolvent de drept si a vrut sa il puna sef de serviciu la impozite si taxe .
@Tatoi:
(20 Decembrie 2019, 11:09)
Bine Tatoi, se pare că esti bine informat. Surse de încredere din primărie confirmă de ceva timp că este o mare problemă cu autorizările pentru Dedeman, atât din punct de vedere urbanistic, dar mai ales al modului de racordare la DN 1. Anterior au mai încercat și alții, dar fără succes, chiar dacă beneficiau de ceva sprijin. Idem și cu racordarea la DN 1 (pe varianta) a complexului comercial (în stadiu incipient) orchestrat de OYL.
Se pare că urbanistul șef a fost ''convins'' că totul este ''perfect legal''. Primărelul știe cum.
Leila:
(20 Decembrie 2019, 08:08)
Ginuta nu stie ca soarele mai si apune ? Pardon , comparatia nu e tocmai demna de Ginuta. Cand crezi ca tu tai si spanzuri adu-ti aminte de dumnezeu. Incompetenta la grad ridicat in primaria Slobozia. Mii de paduchiosi se bat cu pumnul in piept ca au calificari..in multe domenii o slavesc pe Ginuta, si se uita de sus la bietii colegi care muncesc pe branci sa aiba si ei salariu decent ca deh , nu au calificari cumparate, deci au salariu mai mic. Hai Ginuta, ia-ti gasca care te slaveste in primarie , neamurile si "prietenii" si taiooooo ca e groasa rau.
TATOI:
(19 Decembrie 2019, 22:07)
Apropo de urbanism, zice ca DEDEMANUL este capat de linie, de la el se trage...
Vali:
(19 Decembrie 2019, 21:53)
Palantinii din primărie sunt panicați. Cam toți au făcut pe la Spiru Haret și acum dau cu presupusul dacă le vine rândul sau au scăpat. E nebunie mare, se lasă cu jale.
@Ciripanu:
(19 Decembrie 2019, 21:31)
La fel, cică este o urbanistă, cu nume de floare, care a început să sughițe la greu când a auzit că va fi chemată la instanță să dea cu jurămintele că nu a furat din paginile de prin certificatele de urbanism. Tot umblă pe la Rudi, ba pe la Mani (de când cu numirea soției în funcția temporară), poate și-o rezolvă cu instanța de judecată. Dar gurile rele spun că niscaiva judecători de pe la tribunalul urbei s-au cam ofticat de când cu documentele trunchiate trimise de primărel și acoliți, și nu preau de gând s-o lase așa. Până și secretarul primăriei cică e panicat la greu și nu prea mai răspunde la telefoane.
@Ciripanu:
(19 Decembrie 2019, 21:30)
La urbanism e groasă fraților, mai ales că unul dintre juriștii de ''top'' a fost promovat la prefectură și cam are de gând să verse cam tot ce știa despre nasoliile cu autorizări și certificări în ale urbanismului. Mai ales că nu se avea la suflet cu urbanistul șef, ținând cont că frecventau biblioteci diferite și aveau pasiuni artistice contondente.
Justițiarul:
(19 Decembrie 2019, 20:22)
Mișto! O probă în plus în procesele civile. ;)
Ciripanu:
(19 Decembrie 2019, 20:14)
Apropos de primarie, din ce se aude urmeaza băieții și mai ales fufele de la Urbanism
Vali:
(19 Decembrie 2019, 20:01)
Cu tot respectul pentru alți funcționari din MAI, dar cred că persoane mai încrezute și arogante ca la acest Serviciu de Înmatriculări nu cred că există în județul Ialomița. Respectivii se cred niște zeități și pretind respectul nostru necondiționat, dar majoritatea sunt extrem de slabi din punct de vedere profesional. Iar lui Vânt nu-i ajungi cu prăjina la nas, de când a ajuns șef. Cel puțin fostul șef, era corupt, dar cel puțin era sociabil și discuta cu oricine, fără ifose și pretenții de persoana intelectuală.
Vant:
(19 Decembrie 2019, 16:25)
Cum este posibil să închei acord de recunoaștere a vinovăției, să recunoști că ai luat șpagă, din postura de comisar șef în MAI. Cum a fost posibil că acest individ să-și desfășoare activitatea fără să-l vadă șefii lui? Șefii lui pățesc ceva?