Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Țăndărei investește 5,8 milioane de lei în infrastructură

Orașul Țăndărei investește 5,8 milioane de lei în infrastructură

În urmă cu două luni, autoritățile locale din Țăndărei au semnat un contract în valoare de 5,8 milioane de lei pentru reabilitarea a 5 artere de circulație. Conform datelor oficiale, indicele de degradare al celor 6 străzi depășește 30%. «Este o investiție pe care o așteptăm de foarte mult timp... Suntem bucuroși că, în sfârșit, am reușit să obținem această finanțare!» a decla­rat primarul localității Țăndărei, Nicoleta Toma.

Nu aduce anul ce aduce iarna Autoritățile locale din Țăndărei au semnat un contract de moder­nizare a 6 artere de circulație din oraș. Este vorba despre străzile 1 Decembrie, Căprioarei, Aleea Fabricii, Gării, Spitalului și Ionel Perlea. Lungimea totală a străzilor care vor fi modernizate este de 3,8 kilometri. Conform fișei proiectului «modernizarea străzilor va conduce la dezvoltarea zonei din punct de vedere economic și social și va avea un efect benefic asupra calității vieții locuitorilor orașului». Valoarea investiției este de 5,87 milioane de lei, iar fondurile sunt asigurate prin Fondul de Dezvoltare și Investiții și prin bugetul localității. Conform datelor oficiale, indicele de degra­dare al celor 6 străzi depășește 30%. «Infrastructura existentă este o sursă continuă de poluare a riveranilor și mediului prin ridicarea prafului la trecerea autovehiculelor, precum și o sursă de poluare fonică datorată zgomotului» se mai arată în documentația aferentă proiectului.

Orașul merită mai mult Investițiile în infrastructura rutieră a localității fac parte dintr-un proiect mai amplu de revitalizare a activității economice și sociale demarat de către administrația locală: «Este o investiție pe care o așteptăm de foarte mult timp... Suntem bucuroși că, în sfârșit, am reușit să obținem această finanțare! Ne dorim să transformăm orașul Țăndărei într-un oraș modern, cu un grad de siguranță sporit, astfel încât locuitorii să se simtă protejați și mulțumiți de condițiile de trai existente...» a declarat primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. Pentru a atinge acest obiectiv, în decursul anului 2019, administrația locală din Țăndărei a alocat 11 milioane de lei pentru modernizarea Spitalului Orășenesc Țăndărei și 1,6 milioane de lei pentru dotarea cu materiale didactice a laboratoarelor și moder­nizarea terenurilor de sport din școli. De asemenea, dispensarul din Cartierul Strachina va beneficia de o investiție de 46 mii de euro, cu fonduri asigurate de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale prin Grupul de Acțiune Locală.

24 Decembrie 2019, 09:10 (1409 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei
Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei
Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei

Comentariile cititorilor:


INS PAȘNIC:
(8 Ianuarie 2020, 16:32)
Dar principala strada a Salcâmului pe care când opriți circulația trec atâtea mașini, când  raților aleși vă încumetați să demarați lucrările?
RELU:
(30 Decembrie 2019, 20:13)
Cine verifica infrastructura strazii cu detaliile proiectului.Exsta Inspectoratul in Constructii (tehnic) si Curtea de Conturi financiar.Cand cele trei entitati corespund (Proiect,ISC si CC) ,totul este OK.
Cine sesizeaza ? Restul nu mai conteaza...
Ca primareasa face naveta cu masina (nu are domiciliu in Tandarei ?),este aproape incontrolabil si nesemnificativ !!!
Gigil:
(30 Decembrie 2019, 18:27)
Acum am aflat ca doamana primar face naveta cu masina institutiei. Oare de ce ? nu-i mai place la noi in oras ? asa de bine l pastoreste ?
Inspectoru':
(29 Decembrie 2019, 12:25)
Daca se rataceste careva de la Inspectoratul de Stat in Constructii pe strazile aflate in reabilitare (sanchi!) isi face planul de amenzi pe juma" de an!
Trebuie sa fii prost ca noaptea sa ataci simultan 6 strazi cu lucrari de decopertare, refacere la mare sictir a stratului de piatra compactata  - la inceput de iarna! Macar daca faceau cap-coada o strada, str. Spitalului de exemplu.

@ony - ai mare dreptate cu tot ce spui despre halul in care se deruleaza aceste "lucrari".
sandel:
(29 Decembrie 2019, 04:51)
In oras nu mai petem sa stam de petarde, nu vede , nu aude nimeni ?
ony:
(29 Decembrie 2019, 04:35)
Ati vazut cine asfalteaza la noi in oras ? ce garoi ? ce semnalizare a lucrarilor e facuta ? cei de la politie nu vad ca nu sunt semnalizate lucrarile si ca poti sa mori daca intri pe strada ? frumos doamna primar la slobozia ?
Cetatean:
(28 Decembrie 2019, 20:58)
Cind ai treaba muuult mai importanta in afara de faptu ca dormi pa birou incuie usa de la birou ca nu sti cn intra peste ti e si te vede in pozite nasoala.in rest ce sa zic...esti ca prafu de pe strzi.
BRT:
(27 Decembrie 2019, 05:11)
Va multumesc doamna primar pentru ca faceti naveta cu masina primariei intre Tandarei si Slobozia pe banii nostri. Noi dam cu masinile in gropi si dumneavoastra cheltuiti banu public aiurea. Bine ca faceti strada catre cartieru rau famat.
lica:
(24 Decembrie 2019, 22:28)
Tot la țigani, pe strada lor, sa nu rupă mașinile cu volan pe dreapta. La romani, pe Brăila sau la gara, când o veni balea patiserie primar. Pacat
un om: