Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

Lupte libere, CS Amara

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

La finele săptămânii precedente, Hanul Drumețului din București a găzduit Gala Laureaților Federației Române de Lupte. Pe lângă conducerea Federației, la eveniment au mai participat mi­nistrul Sportului, Ionuț Stroe, și șeful COSR, Mihai Covaliu. Printre laureați s-a aflat și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan, care a avut în 2019 un parcurs de excepție. Însoțită de antrenorul Marian Moraru, Nicoleta a primit, în sfârșit, recunoașterea faptului că este una dintre marile speranțe ale sportului românesc. Și pentru că vorbeam de palmares, să amintim că pentru Nicoleta anul 2019 a însemnat titlul balcanic la cadeți, argintul european U15, o participare la Campionatul Mondial, plus două titluri naționale la cadeți și U15 și o cupă a României. Un palmares bogat pentru o sportivă care abia a împlinit 15 ani, dar deja a lăsat în urmă multe luptătoare mai mari decât ea. Nicoleta Băjan este portdrapelul CS Amara, club a cărui Secție de Lupte s-a distins prin mult mai multe performanțe. Vom aminti aici titlul balcanic obținut de Denisa Negoiță și argintul la aceeași competiție, cucerit de Steluța Subțirică. O multitudine de titluri naționale bifate atât în sală, cât și pe plajă completează vitri­nele cu trofee a Secției conduse de Marian Moraru. Grație acestor succese, echipa CS Amara a terminat de 5 ori pe podium în clasamentul pe medalii al campionatelor naționale: două locul 1, două locul 2 și un loc 3.

28 Decembrie 2019, 09:25 (1944 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Marian Moraru, povești de luptător
Încă o ploaie de medalii
Rezultate excelente la Reghin

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(30 Decembrie 2019, 12:07)
D le moraru criteriile de premiere sunt de vreo 4 ani, asta mi a spus o dl crutu ar fi trebuit sa le știți și nu am njci o legătură cu statisticile, am reacționat la atacul d voastră virulent la adresa unui bun profesor care a scos campioni la juniori și seniori, ex Dragomir și teodosiu, omul asta nepriceput cum susțineți a făcut 3 ani la rind proiecte eligibile cu, cons, județean pentru copii ceilalți profesori unde erați cred ca sunteți un pic frustrați de ce nu vin de la alte sporturi sa conteste de sărbători oamenii ar trebui sa fie un pic mai buni nu sa creare demisii un an nou fericit
Marian Moraru :
(30 Decembrie 2019, 09:16)
Domnule Vasile dacă așa vă cheamă eu nu am contestat valoarea Domnului Crutu de antrenor eu contest activitatea de Director al DJST Ialomița dar văd că Dumneavoastra cunoașteți cum sa stabilit Clasamentul ceea ce mă deranjează pentru că antrenorii din județ nu mai știu criteriile pentru că în fiecare an sau schimbat dar eu stiu că în sport nu se schimbă regulamentul în timpul concursului. Dumneavoastra am observat că sunteți și profesor de sport și lucrați și la statistica dacă nu este important decât locul 1 de ce mai trebuie să facem clasamentul primii 10 și nu am comentat clasamentul pentru că nu știu criteriile și rezultatele celorlalți sportivi dar vă promit că o să le aflu și abia atunci o să am o parere publică.
@Vasile:
(29 Decembrie 2019, 20:41)
Carnea de porc si gramatica sunt cele mai grele pentru tine !
AMARA-i fruntea !:
(29 Decembrie 2019, 13:56)
Amara a dat de-a lungul timpului sportivi de mare valoare, dupa Tudorita Chidu care a fost o mare campioana si apogelul l-a atins la Olimipada de la Barcelona din 1992, apoi au mai fost sportivi cu bune performante in atletism, box, scrima si arte martiale.
Acum datorita muncii si daruirii domnului profesor Marian Moraru la Amara s-a format un important si valoros club de lupte libere cu rezultate majore pe plan national dar si international.
Felicitari tuturor celor implicati in aceasta munca si la cat mai multe titluri si medalii sportivilor din Amara !
Vasile:
(29 Decembrie 2019, 13:45)
La stabilirea clasamentului se i au în calcul medaliile sportivilor de la 16 ani, cadeți, juniori nu la copii d le moraru și tine timinte lumea i și aduce aminte doar de locul 1 restul sunt pentru statistici și credeți ma nu aveți valoarea d lui crutu nici măcar 10 la suta și niciperformantele lui apropo știți ca Dragomir junior fiind Lea ca cu lotul României în Canada despre ce vorbim, sărbători fericite
Amarean:
(28 Decembrie 2019, 10:09)
Felicitări, Marian Moraru! Ești un exemplu de ambiție, devotament și perseverenta! Ai făcut minuni cu acești copii! Amara este mândră de voi!
Valentin NICHITA:
(28 Decembrie 2019, 10:07)
Felicitări Marian Moraru!!!!!