Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost readus în atenția opiniei publice de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. În cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul săptămânii precedente, acesta a precizat faptul că unitatea medicală are nevoie de un audit din partea Ministerului Sănătății. «Voi avea o întrevedere cu actualul ministru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a explicat parlamentarul Gheorghe Tinel.

Audit ministerial la Spitalul Slobozia
Încă de la preluarea mandatului, în toamna anului 2016, managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a creat numeroase controverse în spațiul public. Aceasta a fost acuzată de comportament abuziv față de subordonați, dar și de cheltuirea nejustificată a fondurilor destinate unității medicale. Tocmai de aceea una dintre temele conferinței de presă organizată de deputatul ialomițean Gheorghe Tinel a vizat situația dezastruoasă în care se află în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acesta a declarat public faptul că unitatea medicală are nevoie de verificări amănunțite din partea reprezen­tan­ților Ministerului Sănătății. Parla­mentarul a explicat faptul că va purta o discuție cu Victor Costache, actualul ministrul al Sănătății. «Mie mi se pare un lucru incredibil ceea ce se întâmplă la spitalul din Slobozia... Cred că managementul doamnei Iancu trebuie analizat printr-o verificare amănunțită, printr-un audit profesional al Ministerului Sănătății! Cred că aceste lucruri se vor petrece în perioada următoare. Suntem cu toții curioși să vedem ce se întâmplă și care ar trebui să fie parcursul în perioada următoare pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia... Este foarte clar faptul că în aceste condiții nu se mai poate continua! Voi avea o întrevedere cu actualul mi­nistru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a precizat, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul liberal Gheorghe Tinel.

Demisia, singura soluție!
Mai mult, parlamentarul a explicat faptul că singura posibilitate pentru ca Spitalul Județean de Urgență Slobozia să poată depăși impasul generat de managementul deficitar al Marianei Iancu o re­prezintă schimbarea acesteia din funcție. De altfel, nu este prima dată când Gheorghe Tinel solicită public Marianei Iancu să renunțe la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. «După părerea mea, s-au adunat prea multe, s-a umplut paharul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, astfel încât doamna Iancu să mai poată rămâne în funcție... Cred că sunt aproape 2 ani de când cer în fie­care conferință de presă demisia sau de­miterea doamnei Iancu!» a mai spus de­putatul Gheorghe Tinel. Până la închiderea ediției, Mariana Iancu nu a putut fi contactată pentru a oferi o reacție cu privire la declarațiile publice făcute de parlamentarul liberal Gheorghe Tinel.

Concurs cu scandal la Spitalul Slobozia Maniera în care la Spitalul Județean de Urgență Slobozia se organizează concursurile pentru ocuparea posturilor vancate atât pentru personalul medical, cât și pentru cel administrativ scoate la iveală numeroase nereguli. Pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat recent un proces prin care unul dintre candidații încriși la concursul pentru promovarea în grad, de la funcția de ecomomist I, la economist IA, acuză administrația unității medicale de faptul că nu a organizat testarea în mod legal. Bărbatul s-a arătat nemulțumit de modul în care a fost testat și a contestat rezultatul pe care l-a obținut. Comisia întrunită să-i analizeze contestația pe care a formulat-o a cosiderat că nu o poate valida. Pe cale de consecință, candidatul nemulțumit cere judecătorilor Tribunalului Ialomița anularea dispoziției prin care i-a fost soluționată contestația, precum și anularea procedurii prin care a fost constituită comisia pentru examenul susținut. De asemenea, acesta solicită și reorganizarea respecti­vei testări la care a participat. Ultimul scandal privind organizarea concusurilor la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost semnalat în vara acestui an. Repre­zentanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-fi­liala Ialomița au cerut anularea concursului desfășurat pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost acuzați că au realizat subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Imediat după ce situația a fost sesizată opiniei publice, reprezentanții unității medicale au anulat con­cursul. Fără să ofere prea multe explicații, aceștia au declarat public faptul că anularea testării a fost generată de «motive obiective»...

30 Decembrie 2019, 07:55 (4702 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei
Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Boom:
(30 Decembrie 2019, 09:52)
Gheorghe Tinel, mai bine verifica primarii traseisti inregimentati stii tu cum de PNL, al carui tartor esti. Bubuie judetul de golaniile facute de ei si acoperite de statul paralel din care ai facut si faci parte, mai padurarule. Ai pus ochii pe duduia manager de la spital, cand voi ati rupt cu furaciunile. Cere un audit la prefectura lui Jiji, vezi cum sunt pe functii de jde ani, cum sau facut angajari pe nepotisme, cere verificarea si activitatea comisiilor, vezi cum au rezistat oe functii de conducere, alti manageri din institutiile prefectului, vezi cum fac parte din comisii, unii manageri, bani Gheorghe impartiti intre ei. Madam Iancu este mica pe langa alte musuroaie de rame.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 01 Apr 2020
193 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii au tras focuri de armă la Fetești: A fost reținut un bărbat care a furat un autoturism!

Acțiune rapidă și fermă a polițiștilor ialomițeni, care au folosit armamentul din dotare la Fetești, pentru imobilizarea unui autoturism furat, condus de un bărbat de 26 de ani. Șoferul a fost reținut pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2020, 10:40
(364 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au efectuat percheziții pe raza județelor Călărași și Ialomița, într-un dosar de trafic de droguri de mare risc

Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate din București și Călărași,  împreună cu procurorii DIICOT-BT Călărași, au efectuat 17 percheziții domiciliare pe raza județelor Călărași ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2020, 08:05
(707 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «furt calificat» și «conducere fără permis»

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2020, 15:25
(361 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan pe străzile Sloboziei

Marți, 10 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în flagrant un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2020, 15:20
(467 vizualizări - 1 comentariu)


4

Perieți: Șofer fără permis al unui moped neînmatriculat

Marți, 10 martie a.c., polițiștii slobozeni au oprit, pentru control, un moped care circula pe raza comunei Perieți, al cărui conducător nu utiliza casca de protecție. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2020, 15:15
(456 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 96 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, marți, 10 martie 2020, 96 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2020, 17:35
(793 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Copii folosiți la cerșit

Situație revoltătoare în județul Ialomița. În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ialomițeni, luni, 9 martie 2020, oamenii legii au descoperit doi minori, de 1 și, respectiv, 5 ani, folosiți la ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2020, 17:30
(594 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa la Dridu!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale liniilor de electricitate, RAJA SA Constanța informează clienții din localitatea Dridu cu privire la faptul că miercuri, 11 martie 2020, între orele ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2020, 17:25
(286 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: Conducea beat un scuter

Un tânăr, de 26 de ani, din Fierbinți Târg, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost identificat în trafic în stare de ebrietate și cu permisul de conducere anulat. El a fost oprit luni, 9 martie a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2020, 17:20
(413 vizualizări - 0 comentarii)


9

RAJA Constanța: Măsuri preventive împotriva Covid-19

Societatea RAJA SA Constanța a implementat o serie de măsuri specifice, pentru a limita răspânidrea infecției cu noul Coronavirus. Toate centrele societății au fost dotate cu materiale și soluții dezinfectate ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2020, 17:15
(375 vizualizări - 0 comentarii)


10

Bucu: La volan cu permisul suspendat

Agenții Poliției Rurală Slobozia au oprit pentru control pe raza comunei Bucu un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din București. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2020, 17:10
(393 vizualizări - 0 comentarii)


Toate școlile din Ialomița vor fi închise

Reprezentanții Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență au ajunțat faptul că în perioada 11-22 martie a.c., toate școlile din România, implicit Ialomița, vor fi închise ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 20:15
(480 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Ordin de protecție pentru un bărbat care și-ar fi lovit și amenințat soția și fiica

Polițiștii ialomițeni au emis duminică, 8 martie 2020, un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 47 de ani, din Slobozia, care și-ar fi lovit și amenințat soția și fiica. Astfel, la data ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:55
(370 vizualizări - 0 comentarii)


13

Gârbovi: I-a luat foc casa

Sâmbătă, 7 martie, a.c., în jurul orelor 21,20, ISU Ialomița a intervenit la stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Gârbovi. La locul solicitării s-au deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:45
(319 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ialomița: Arestat pentru «conducere fără permis»

Vineri, 6 martie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:40
(319 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 8 martie a.c., polițiștii din Jilavele au oprit pentru control, pe raza comunei Armășești, un autoturism condus de un bărbat, de 51 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:35
(376 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente violente la Amara și Coșereni

Accidente violente la Amara și Coșereni

Duminică, 8 martie, a.c., în jurul orelor 10,15, s-a produs un accident rutier produs în orașul Amara, în care au fost implicate un autoturism și un autotren. În sprijinul persoanelor implicate în coliziune ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:30
(403 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație

Ialomița: Incendii de vegetație

Sâmbătă, 7 martie, a.c., în jurul orelor 14,55, ISU Ialomița a intervenit la stingerea unui incendiu de vegetație uscată și gunoi, izbucnit pe raza localității Manasia. Pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:15
(257 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Sâmbătă, 7 martie, a.c., în jurul orelor 13,50, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs la Fetești, cu implicarea a două autoturisme. În sprijinul persoanelor implicate în coliziune s-au ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2020, 12:10
(306 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

6 Martie 2020, 18:10


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 106 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, vineri, 6 martie 2020, 106 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 15:20
(637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 9-13 martie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 15:15
(583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează voluntari

Începând de luni, 9 martie 2020, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va începe o nouă etapă a campaniei de recrutare a voluntarilor «Salvator din pasiune». Până ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 13:20
(463 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile din Fetești

Joi, 5 martie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Fetești au oprit pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un bărbat, de 27 de ani, din Dragalina. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 12:25
(343 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Carambol cu 3 vehicule

Joi, 5 martie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia au intervenit la un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări efectuate a reieșit că în timp un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 12:20
(465 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Razie cu percheziții la Slobozia

Razie cu percheziții la Slobozia

Joi, 5 martie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale și creșterea gradului de siguranță a cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 09:40
(498 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare antipseudopestoasă la galinacee

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 09:25
(374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Concubina și-a bătut bărbatul, iar polițiștii au emis un ordin de protecție

Miercuri, 4 martie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unei femei, de 49 de ani, care și-ar fi lovit concubinul în timp ce se aflau la domiciliu. Polițiștii din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 09:20
(357 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Doi șoferi băuți, implicați într-un accident

Doi șoferi din Sfântu Gheorghe, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident de circulație pe raza comunei Malu. Mai mult, unul dintre aceștia avea permisul de conducere ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 08:50
(328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu accident


Ialomița: Trei accidente, trei răniți

Miercuri dimineața, 4 martie a.c., în jurul orei 7,00, s-a produs un accident de circulație în localitatea Movilița soldat cu rănirea unui minor. Din primele verificări efectuate a reieșit faptul că, timp ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2020, 08:40