Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

Oficial e bine la Slobozia

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

În urmă cu o săptămână, grupurile locale de social media din Slobozia au atras atenția asupra defrișării unei noi suprafețe din perdeaua forestieră care separă orașul Slobozia de DN2A. Conform informațiilor oficiale, firma care execută lucrările de defrișare are autorizație de exploatare a masei lemnoase, emisă legal de Ocolul Silvic Slobozia.

Încă un semnal de alarmă
În urmă cu o săptămână, o parte din perdeaua de protecție forestieră (Pădurea Privighetoarea), care separă DN2A de cartierul din imediata vecinătate a Muzeulul Național al Agriculturii, a fost pusă la pământ. Activitatea din zonă a de­clanșat imediat reacții pe grupurile de socializare locale, generând polemici aprinse. Autoritățile locale au fost acuzate încă o dată că permit de­frișarea zonelor verzi din jurul Sloboziei. Inter­nauții și-au reamintit de o decizie controversată a Consiliului Local Slobozia care a permis tăierea în decursul acestui an a nu mai puțin de 200 de arbori la nivelul Sloboziei. «România=țara în care doar banii contează, în care instituțiile sta­tului sunt aservite politic, iar populației îi este frică să spună adevărul, să ia atitudine. Sau este nepăsătoare, indiferentă. Suntem cu botul pe labe, nu-i așa?» a fost concluzia unuia dintre in­ternauți. Paradoxal, la nivelul instituțiilor publice locale niciunul dintre oficiali nu a putut oferi relații privitoare la această defrișare. Nici repre­zentanții Primăriei, nici cei ai Gărzii de Mediu sau cei ai Agenției pentru Protecția Mediului nu au fost în măsură să ofere informații oficiale.

La fața locului
Vineri, 13 decembrie 2019, la orele prânzului, în zona vizată de sesizările cetățenilor o echipă de muncitori defrișa pădurea. Copacii, tăiați «la ras» erau îndepărtați cu utilaje specia­lizate, aparținând firmei Experience Forest SRL, o firmă înființată în 2014, dar a cărei cifră de afaceri a «explodat» în 2018, când a înregistrat o valoare de 669 mii de lei. În imediata vecinătate a zonei de lucru, în zona nedefrișată, mai mulți copaci pe jumătate rupți sau căzuți la pământ blocau drumul de acces. «Avem auto­rizație de exploatare eliberată de Ocolul Silvic Slobozia... Totul e legal, totul e transparent și poate fi verificat! Iar după ce tăiem, vom planta alți pomi în loc. Sunați la Ocolul Silvic dacă vreți confirmare. Altele sunt problemele aici și nu noi le facem...» ne-a declarat Valentin Ghinea, reprezentantul firmei Experience Forest SRL. Conform datelor oficiale, plopii din perdeaua de protecție forestieră din zonă au o vârstă mai mare de 40 de ani, fapt care impune exploatarea masei lemnoase rezultate și regene­rarea zonei prin împădurire. În pofida eforturilor noastre, reprezentanții Ocolului Silvic Slobozia nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere oficial. Reamintim că o suprafață de peste 1 hectar din aceeași perdea de protecție forestieră din zonă a fost defrișată în decursul anilor trecuți, pentru o investiție «controlată» de consilierul local PMP Nicu Pericli.

31 Decembrie 2019, 08:05 (3972 vizualizări - 25 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(12 Ianuarie 2020, 21:58)
Nu stiu de Lidl, dar Dedeman a construit pe un teren care NU avea regim silvic. Era considerat "vegetatie spontana". Deci nu, nu a plantat nimic Dedeman. Poate o fi plantat la Bacau...
oxigen:
(11 Ianuarie 2020, 13:44)
http://portal.just.ro/98/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=9800000000050770&;id_inst=98

Seful de la ocolul Silvic din Slobozia are dosar penal exact pentru evaziune fiscala de pe urma taierilor de paduri particulare.Inculpati sint cu el firme care defriseaza ca si aceasta Experince srl. In cine deci sa avem incredere???E lupul paznic la stina si noi ramanem fara paduri.
@olga:
(9 Ianuarie 2020, 15:06)
Ar fi bine sa fie mai mulți, dar o notificare individuală ce putere are ? De altfel, în curând  vom intra îin Hora unirii, fără sa ne mai aducem aminte semnificația acelui '' unde-i unul nu-i putere."'
olga:
(9 Ianuarie 2020, 10:13)
Ar trebui sa scriem o notificare la Agentia pentru Protectia Mediului Slobozia , la Primarie si la Garda de mediu Slobozia sa aflam in ce conditii s-au taiat copacii din padurea Privighetoarea.
Ce parere aveti?
Daca nu ne interesam de loc, timpul trece, se uita fapta , se taie alti copaci .........
curat aer murdar:
(6 Ianuarie 2020, 21:24)
Pe noi ca locuitori ai orasului nu ne intereseaza prea mult daca a plantat lidl sau dedeman desi ma indoiesc foarte tare , noi vedem ca Slobozia nu mai are spatii verzi, toata padurea  de pe margini dispare fiind inlocuita cu hipermarketuri sau statii peco sau hotelul lui pericli.Plus ca in oras s-au taiat in draci stejari si plopi . Inclusiv pentru o parcare nefunctionala in timp ce nu se mai poate respira de gaze de esapament iar de parcat nu ai loc nici pentru bicicleta. Silvicii aia sau sefii lor raspund si ei la comenzi politice , de aia am ajuns in situatia asta. Sa deschideti bine ochii la alegerile de anul asta ca in curand o sa respirati nisip .
aer curat:
(6 Ianuarie 2020, 09:48)
Stiti voi clar faptul ca dedeman sau lidl nu au impadurit o suprafata de 4 ori mai mare decat cea defrisata de ei? parca legea asta spune: ai defrisat 1 hectar de padure si esti obligat sa impaduresti 4 ha limitrof unei paduri a statului. Greu de crezut ca o ditamai firma gen dedeman/lidl sa nu aiba bani sa cumpere 1 ha de pamant pe care sa planteze copaci. Cate mii de metri patrati ocupa lidl sau dedeman 2-3000?
Nu asta este problema, cu o floare nu se face primavara. Solutia ar fi ca primaria sa cumpere cateva hectare de teren limitrofe municipiului si sa le impadureasca, sa creeze o perdea de protectie care sa retina praful vara si viscolul iarna. In partea de nord a orasului (dupa fosta incinta a peco) sunt terenuri de calitate slaba, lunca, ce s-ar preta pentru impadurit; in zona vama deja islazul este al primariei si ar putea crea o perdea si acolo, apoi pe latura de sud intre Raul Dambovita (Ialomita) si dig. Dar primaria nu este interesata decat de investitii paguboase pentru oras.
Cornel - ex angajat OS:
(4 Ianuarie 2020, 18:10)

Dlor sefi ai Parchetului, Politiei, IPJ IL, dece nu va autosesizati in cazuriel foarte cunoscute, gen, constructia magazinelor Lidl , Dedeman si aceasta locatie ,mentionata in acest articol din ziar, sa inregistrati un dosar penal, privind activitatea infractionala a conducerii DS si OS Slobozia, pentru abuz in serviciu, neglijenta si/sau o cointeresarea materiala de grup, in speta constructiile aparute
care au afectat partial si fondul forestier national, atat privat cat si de stat.
Intreb si eu: Nu aveti curajul? Este un efort prea mare? sau ascultati de stapanii judetului?
Oricare dintre motivatii, lasa un gust amar, pentru intregul grup de angajati ai Statului, cu atributiuni in acest domeniu.
Va doresc succes in eventuala implicare a dvs in acest caz cat se poate de real.
@padurar:
(4 Ianuarie 2020, 14:17)
Zicerea cu refularile si frustrarile este o moda specifica semidocțlor, padurar inexistent la propriu si anonim la figurat ce esti !  Chiar ce ești ?
@Gigel:
(4 Ianuarie 2020, 13:15)
Ai scoala psd-ului: "Basescu a vandut flota"! Pai, prim ministru era Vacaroiu iar sef la privatizarea activelor de stat era Musetescu(fie-i tarana usoara), psd-isti cu state vechi si nimic nu misca in guvern fara ei.. Basescu a demonstrat in instanta(si a castigat) ca a vandut 2(doua) nave, iar restul pana la 180, psd-istii.
Un cetățean:
(4 Ianuarie 2020, 10:56)
Ce nevoie avem de aer cand banii sunt cei mai importanți,noi ne certam aici in timp ce aia taie pădurea,e simplu,suntem slabi si conducătorii orașului profita de slăbiciune.
olga:
(3 Ianuarie 2020, 21:00)
Legea 24/2007 privind administrarea spatiilor verzi din intravilanul localitatilor 

Art. 9

(1)Persoanele juridice care concesionează terenuri pentru construcția și amplasarea în spațiile verzi a obiectivelor pentru activități socioculturale sunt obligate să obțină avizele, acordurile și autorizațiile prevăzute de legislația în vigoare. Locul de amplasare a obiectivelor, suprafața terenurilor și condițiile de desfășurare a activității ulterioare se determină în baza unor proiecte de specialitate, de amenajare a teritoriului și urbanism, avizate și aprobate conform legii, cu obligativitatea ca suprafețele cumulate ale acestor construcții să nu ocupe mai mult de 10% din suprafața spațiului verde respectiv.

(2)Construcțiile și amenajările de orice tip, altele decât cele specificate la alin. (1), sunt interzise.
Gigel:
(3 Ianuarie 2020, 17:03)
Alo, domnu' Padurar, singurul lucru te intereseaza daca este "legal"? Si Basescu a vandut flota, tot "legal". Daca este moral, nu te intereseaza? Daca este daunator, nu te intereseaza? Daca este cu rea vointa, nu te intereseaza? Chiar era nevoie de o taiere asa drastica? Nu se putea face in etape? Chiar asa, ca padurar, cate hectare ai plantat la Slobozia in viata ta?
Răduță Aurelian-Constantin:
(3 Ianuarie 2020, 14:35)
Cei de la conducerea Ocolul-ui Silvic Slobozia, Eperience Forest SRL, Primăria Locală și Nicu Pericle ( PMP ), trebuiesc închiși pentru aceste fapte, fără discuții! Cum să tai pădure, fără aprobare? Pe bune!? Așa am ajuns? Trebuie în 2020 să se i-a măsuri urgente. Că despre primărie, trebuiesc înlocuiți deoarece aceștia nu au ce căuta la conducerea primăriei, dacă aceștia nu sunt în slujba cetățeanului. Referitor la acest aspect, mare atenție ce vă voi spune! AM FOST LA PRIMARUL NOSTRU ADRIAN MOCIONIU PENTRU A CERE APROBARE LA SPAȚIU ȘI SĂ NE FACĂ ȘI NOUĂ NIȘTE OBSTACOLE ȘI UN MINI SKATE PARK. I-AM SPUS ACEST LUCRU, DREPT RĂSPUNS AM PRIMIT CĂ NU ACCESEZ EU 200 DE MII DE EURO PENTRU TINE ȘI ÎNCĂ 2, 3 INȘI CARE VĂ DAȚI PESTE CAP. Când ai vrut să devi primar al acestui municipiu, ai spus că vei fii în slujba cetățeanului, acum ce faci DL. Adrian Mocioniu!? Nu mai ești în slujba cetățeanului? Eu am să i-au măsuri împotriva voastră. Să nu credeți că poporul al acestui oraș doarme. Vă spun din start! LA MULȚI ANI DL. Adrian Mocioniu, dar vă asigur că nu o să mai luați și cel de al doilea mandat. Veți fii detronat pentru cea ce a-ți făcut. Vă salut și cu respect! PACE!!! 
Proprietate publica:
(2 Ianuarie 2020, 21:23)
@ padurarule, padurea este proprietate publica a statului administrata de Romsilva (cu exceptiile de rigoare  - daca ai curiozitati ai si unde sa te lamuresti ) ; baga un ochi prin legislatie, ca iesi nestiutor la pensie! 

http://www.rosilva.ro/articole/paduri_private__p_213.htm

rododendron:
(2 Ianuarie 2020, 17:01)
     Suntem convinsi de această specializare si ultraspecializare girată de Spiru Haret. Acum aruncați pisica în curtea Direcției Silvice. Oare Direcția Silvică a avut un cuvânt de spus când s-au decimat arborii din centrul orașului pentru a fi înlocuiți de pavele și ...rododendroni? Vreau să văd ,,plantațiile,, de rododendroni.
      Cât despre cum se gestionează arborii din oraș - este din altă fabulă. Cei mai frumoși arbori au fost rași iute, cu aprobări, ștampile, toată birocrația.  In schimb, cioturi de corcoduți și pini uscați așteaptă cu anii marcarea și înlocuirea. Intre timp, se fură panseluțele și crizantemele plantate de DADP, iar puietul de mesteacăn se usucă, căci nu are cine-l uda.