Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Gheorghe Babagianu, scos de la naftalină

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Prefectura Ialomița are, începând cu sfârșitul anului 2019, un nou șef de cabinet. Este vorba despre Georghe Babagianu, fost subprefect al județului în anul 2009. Surse din cadrul instituției confirmă faptul că angajarea acestuia s-a făcut la insistențele deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea.

Și PNL are dinozauri
Unul dintre cei mai controversați oameni politici din Ialomița, Gheorghe Babagianu, a reintrat în circuitul administrativ. El ocupă, începând cu finele lunii decembrie 2019, funcția de șef de cabinet în cadrul Prefecturii Ialomița. Solicita să ofere un punct de vedere privind revenirea sa în viața publică, Gheorghe Babagianu a declarat lapidar: «Cine v-a anunțat despre numire sa în funcție să vă dea și declarații!». Revenirea lui Gheorghe Babagianu pe scena administrativă, confirmă surse din cadrul instituției, este rezultatul presiunilor exercitate de deputatul PNL Gheorghe Tinel. Reamintim că aceasta este a doua intervenție arbitrară a deputatului, după Tănase Mihalcea, reînscăunat în decembrie 2019 în fruntea Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea. Gheorghe Babagianu a fost consilier local la Urziceni, din partea Partidului Democrat Liberal, președinte al organizației municipale PD-L, ocupând funcția de viceprimar al municipiului Urziceni între anii 2002 si 2004. La alegerile locale din vara anului 2008, a candidat pentru a obține fotoliul de primar, însă, în al doilea tur de scrutin, a pierdut în fața contracandidatului sau, actualul primar liberal Constantin Sava. Reamintim că Gheorghe Babagianu este una dintre cele mai controversate figuri politice ale acelei perioade, de numele său fiind legate numeroase scandaluri publice. De asemenea, el a fost și vicepreședinte al Asociației Sportive Fotbal Club «Unirea Urziceni», calitate în care a fost tras la răspundere de către Fisc pentru debite de 2,9 milioane de lei.

6 Ianuarie 2020, 16:05 (5609 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


pentru ala cu substratu'...:
(7 Ianuarie 2020, 23:36)
Nu-i desuu, ca-i la vedere. Camataru' e pus ca sa "ajute" cu bani candidatii PSD (nu te mira! Stiu ce zic!) ca sa iasa primari PSD (de unde e Tinel, de fapt, ducandu-i de nas pe idiotii PNL de la Centru) iar, in schimbul "ajutorului", primarii "ajutati" cu bani de camatar isi iau alt mandat si ii asigura inca un mandat de deputat Lui Tinel. Camatarul se alege cu dobanzile, iar Tinel cu inca un mandat. Ca idiotii PNL de la Centru nu au priceput ca lumea a votat datorita primarilir putini pe care ii are PNL, ca pe libidinosul de Tinel nu l-ar vota nici o musca beata.
Cetetean Ma:
(7 Ianuarie 2020, 20:21)
Mai &ion falcosul de tinel toata viata lui cu asta sa ocupat, a racolat traseisti si traseiste, curve politice, are in sange, este meseria lui. Din 2016 a inceput sa adune si pe curvele politice, primarii aia cercetati penal. Falcosul silvicultor se tine de promisiuni ca are limba ca a sarpelui, o parte intra in urechea comisarului sef de politie, cealalta parte in timpanul procurorului. Acu ca ai luat teapa cu votul, altadata beleste ochi si urechile ca astia isi schimba izmenele, dar ciocolata ramane pe turul lor. Ce este asa de greu de vazut ca de 20 ani se schimba golani intre ei, mizeria sta ascunsa sub pres si cand mai adie vantul prostiei iese odata la cativa ani. Ma ce sa zic, pute de prostie, pana la desteptare.
Ion:
(7 Ianuarie 2020, 18:05)
Am votat pnl dar sunt dezamagit de ce se intampla. Vrem oameni curati, seriosi nu curve politice! Dnule Tinel aveti grija. Ialomita a schimbat culoarea politica cu greu iar d.stra se pare ca nu va este prea la indemana sa ramaneti unde v.am asezat noi.
Mioara:
(7 Ianuarie 2020, 14:59)
Padurarul o sa inlocuiasca incet, incet toate, castronele vechi din tabla coclita cu strachini de pamant galben. Ma astept sa puna in functii si ceva fosti jucatori de barbut cu multe dosare penale albite de procurori ca tot schimba garzile. Taietorule de plopi prin primariile alea de ai prieteni nu iti bagi nasul, sa schimbi babele grasele nasoale cu ceva prospatura cu siretele intre buci ?
Tanti Tony:
(7 Ianuarie 2020, 13:16)
ANUNȚ Din grijă pentru cei cămătăriți cu termene stabilite la dată și oră exacte , prefectura și PNL Ialomița vin în sprijinul cetățenilor prin înființarea biroului de colectare a dobânzii datorate lui Gigică arpagic. Angajații acestui serviciu prin numire vor fi Tăsel și Dănutz din Urziceni care vor presta în teren și în afara programului.Seful de cabinet al prefectului cu consultarea dep. Tinel le va adapta fișa postului de la caz la caz. Datornicii vor fi întâmpinați cu mesajul "ghiniviniș!"
Presa locală :
(7 Ianuarie 2020, 12:19)
Intrebati-l pe nea Gigi dacă a făcut puscarie în anii 90. Dacă e afirmativ, cât a stat la pârnaie și pentru ce? Sau a fost doar arestat preventiv? La Urziceni se știe...
Tăsel:
(7 Ianuarie 2020, 12:01)
Nea Gigi unde se plătește dobânda la dobândă, la prefectură sau la royal ?Întreb că ai program de 8 ore/zi și nu vreau să treacă termenul... că sunt penalități
Cara Machedon:
(7 Ianuarie 2020, 11:16)
Noi si confratii noștri din Barbulesti si cartierul Posta Urziceni ii zicem dțidți camataru.e fratili nostru chiar daca ne-a dat la ProTV cu Tinel. Acum ca a ajuns la prefectura speram sa nu ne faca iar concurenta neloiala ca nu mai aceptam!
Slobozia.:
(7 Ianuarie 2020, 09:56)
Alt Escroc Mafiot!! Jos Mafia cu Epoleți!!!
Tomata:
(7 Ianuarie 2020, 09:51)
Prefectura Ialomita cat si toti directori din institutiile subordonate trebuie curatate de viermii si ramele din comisii, subcomisii, departamente, care au facut prapad si care sunt pe functii de jde ani. La puscarie cu ei.
Vai PNL:
(7 Ianuarie 2020, 09:41)
Care o fi miza reala a acestei mișcări, ca doar nu sta cămătaru în 5000 lei salariu de cancelar. Sau poate își face încălzirea pentru a prelua frâiele de prefect.=)
Doct:
(7 Ianuarie 2020, 08:40)
Un mare castig pentru Prefectura si Județ !!! Ma frate nu va este rusine chiar deloc , sa stiti ca si Vivi camataru si Mamaliga de la Barbulesti sunt fara job ...ar fi pacat sa nu intregiti o echipa frumoasa !
HalalPNL:
(7 Ianuarie 2020, 08:18)
Astia fac tot ce le sta in putere sa nu-i mai voteze lumea in veci. Nu o sa mai mearga cu "alegem raul cel mai mic" pentru ca si peneleul joaca in liga mare, cu pesedeul, la masa borfasilor. La centru nu se vede? sau, un judet amarat ca Ialomita nu prea conteaza. In loc de oameni competenti, profesionisti, numesc in functie toti neavenitii. Ma mir ca nu-l puneti prefect pe marinica fara frica. Treaba voastra, jucati-va cu oamenii, dar aveti alegeri anul asta si dracu va mai voteaza.Luati bani de la pensiile speciale ale parlamentarilor si redresati tara, nu va tineti de ciubucarii dinastea ieftine cu numiri pe functii contra cost. Ati dat afara toti pesedistii, dar nu ca sa faceti economie la buget ci ca sa puneti in locul lor oamenii vostri. Aveti 2 luni de guvernare si deja scadeti enorm in ochii oamenilor, care au avut asteptari de mai bine de la voi. Dezamagitor!
Urziceanul 100%:
(7 Ianuarie 2020, 08:18)
Mda.... o sa ajungem ca pe vremea cand Tata era condusa de boierime care avea bank din munca sclvilor... uitati va in plm la Finlanda
Gică arpagic:
(6 Ianuarie 2020, 22:40)
Când s-a scos acest post la concurs? Ce rezultat a obținut ipochimenul? Nu prea știa să vorbește corect când era la unirea Urziceni, echipă campioană a României, desființată pentru FALIMENTsi prezidată de monsiu Arpagic. Așteptăm cu nerăbdare declarațiile de avere și de interese. La mai mare Gicuță!