Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu

Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu

Polițiștii giurgiuveni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 8 ianuarie 2020, peste 100 de percheziții domiciliare la nivel național. Descinderile au vizat și județul Ialomița. Procurorii și polițiștii au ridicat documente din incinta a 4 primării ialomițene, dar și de la o școală. Prejudiciul total al cauzei se ridică la peste 2 milioane de euro. Contactați telefonic, edilii ialomițeni vizați de acuzațiile polițiștilor din Giurgiu au refuzat să ofere declarații.

«Dacă vreți amănunte, uitați-vă la televizor!»
Rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu își desfășura activitatea pe raza a 25 de județe, printre care și Ialomița. Potrivit informațiilor, 13 persoane au fost audiate la finalul perchezițiilor, urmând a fi prezentate instanței pentru a se emite pe numele acestora măsuri preventive. Suspecții acționau cu sprijinul administrațiilor locale care plăteau sume de bani pentru achiziții fictive de produse sau servicii de care, în realitate, nu ar fi beneficiat. Totodată, administrațiile locale plăteau sume de bani pentru mărfuri supraevaluate, de care nu aveau de fapt nevoie. 5 din cele 100 de percheziții organizate la nivel național s-au desfășurat în Ialomița și au vizat primăriile Maia, Armășești, Munteni Buzău și Manasia. De asemenea, organele judiciare au făcut percheziții și la Primăria Grivița. Se pare că edilii localităților vizate ar fi plătit sume de bani pentru servicii de care nu aveau nevoie. De exemplu, la Maia, administrația locală ar fi fost vizată de organele judiciare din cauza unor lucrări cu probleme efectuate la școala din localitate. Niciunul dintre primarii vizați de ancheta polițiștilor din Giurgiu nu a dorit să ofere detalii cu privire la motivele pentru care s-au efectuat respectivele descinderi. «Dacă vreți amănunte, uitați-vă la televizor! Nu sunt obligat să vă dau dumneavoastră detalii...» a precizat Marian Zamfir, primarul comunei Maia. O atitudine similară a avut și Marius Carpen, primarul comunei Armășești: «Nu vreau să comentez, oricum nu pot să vorbesc pentru că sunt într-o discuție cu alte persoane!». Prejudiciul estimat în această cauză se ridică la peste 2 milioane de euro, susțin polițiștii care investighează cazul.

UPDATE Conform declarațiilor făcute de reprezentanții administrațiilor locale, în Ialomița organele judiciare au solicitat entităților să explice dacă, în ultimii ani, au achiziționat produse de utilitate publică, de la anumite firme, implicate în ancheta deschisă de polițiști.

9 Ianuarie 2020, 14:05 (5546 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile
Ialomița: Percheziții DIICOT la evazioniști. Prejudiciu de 3 milioane de lei!
Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Comentariile cititorilor:


jos mafia, sus patria:
(21 Ianuarie 2020, 09:18)
Urzicata, cu scuzele de rigoare, gresesti daca ma cataloghezi penelist, adica pedelist-basist, pentru ca pnlul a fost acaparat. Pe vremea crizei financiare protejatii lui basescu basescu, adica Nutzi, videni, berceni, buldogi, ingasi, cre-tinei, turcani si alte taraturi politice se imbogateau din returnari fictive de tva, borduriade, stadioane in panta si alte magarii; probabil faptele s-au prescris de mult si nu mai pot fi bagati la zdup. Insa, de departe psdul avand un procentaj mult mai mare de membri (pe care i-a si pus la conducere peste tara, primari, sefi de institutii, consilii de administratie, etc.) are mult mai multi hoti si chiar criminali patati cu sangele revolutiei si mineriadelor, fosti securisti vopsiti in "social-democrati). Politica in sine e un sistem mafiot, un fel de caritas politic, iar singura solutie de tratare a acestui cancer ar fi sa ne desteptam noi populatia, iar cei care sustin un partid corupt (fie el psd, pnl si toti satelitii lor) sa-si dea foc acelor carnete de partid si sa le dea un vot de blam la alegeri. Poate coruptii aia batrani, mafioti, sforari din partide se vor da la o parte si nu vor mai conduce nici din umbra.
P.S. nu eram fan nici Vadim pentru ca rolul de dictator ii venea "manusa", mi-a placut doar sloganul lui!
cu stangu`n dreptu`:
(16 Ianuarie 2020, 08:40)
Aloo, care primari pesedisti, sau penelisti bre? Astia sunt de centru-traseisti (era sa scriu de centura). Pai astia sar dintr-un partid in altul instant. Cum se schimba puterea, cum se inscriu in noul partid si ling mana noului stapan. Pica guvernul a doua zi, revin in vechiul partid a treia zi si tot asa. Ei isi motiveaza traseismul asta cum ca daca se dau cu noua putere primesc venituri pentru localitatea lor. In definitiv ei vor doar protectie si sa fure nederanjati, ca sunt protejati de partid tocmai in schimbul sponsorizarilor provenite din licitatii trucate si altor matrapazlacuri. Apoi primarii sunt "devotati" partidului si aduc voturile prostimii pentru parlamentari. Parlamentarii numesc politic tot felul de lingai nepregatiti in toate institutiile statului, astfel incat toata tara este un clan vopsit in culoarea partidului de la putere. Cand dracu ne trezim si noi ca sa le intrerupem cercul asta vicios si sa votam un primar independent, neinregimentat politic? Ala nu mai fura ca nu are nici datorii la partid, nici protectie politica. Uitati-va la cei cativa primari independenti din tara: sunt campioni la atras fonduri europene, au facut foarte multe investitii bune si necesare in localitatile lor si sunt apreciati de catre cetatenii cinstiti. Nu ne-au ajuns 45 de ani de comunism in care o parte eram membri pcr, iar cealalta parte eram pionieri si soimi ai patriei, am mai vrut sa fim inca 30 de ani fsn-isti, pdsr-isti, psd-isti si pro(sti). O caricatura inteligenta spunea asa: "daca pica cei de jos, de la baza, pica si cei de sus". Daca incetam sa mai sustinem cu frenezie politicienii (de orice culoare, ca ei oricum sunt traseisti), nemaiavand sustinerea populatiei nu vor mai face toate faradelegile. In Ucraina politicienii corupti arau aruncati in tomberon!
Plăcuța suedeză :
(14 Ianuarie 2020, 10:38)
Nici aici nu scăpăm de analfabeții sugători de pluă ai psd?Observ cu ardoare cum știu ei politică,lor le-a dat psd(a furat dar a și dat)tipic mentalității de asistat social cu mâna întinsă prin fața primăriilor vădit mânjite...dacă au băgat mâna,să plătească cu vârf și îndesat-recuperarea prejudiciului+pușcărie...
Nic:
(11 Ianuarie 2020, 20:13)
Bravo a spus bine @votez si el alesul lui peste isi plimba cu tuaregul alb gagica pe la sedinte judetene si uite asa mananca si gura lor ospatari si receptionerii, care inchiriaza camere cu ora. Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu, ca astia din Ialomita le-a tinut tira. Palmagii borfasi curve lungai abonati la banii tarii o sa va haleasca sufletul.
Votez:
(11 Ianuarie 2020, 12:43)
Dati un singur exemplu, ce a facut bun si bine de la infiintare lui pana in 2020 acest partid PNL pentru ialomitenul , opinca de rand, sau pentru popor? Ba astia au fost numai pentru aia cu bani nu pentru muritorul de rand. Din nou ati luat plasa, votati in continuare PNL cu Gherghe in frunte si o sa curga miere si lapte pe raul Ialomita. Nu ca PSD ar fii facut minuni, dar sa mai gandit si la amarastean, nu mai votati mai capete luminate viperele periculoase care stau alese si lipite pe functii de 20 ani. Treziti-va si inlocuiti tot daca vreti sa se schimbe ceva, alergati puslamalele cu pietre. Capete luminate, da mama voastra...... stati si plangeti in fata portilor la primarii cu caciula in mana si capul plecat si ei va sfideza.....
Maria Irina:
(11 Ianuarie 2020, 10:52)
Întâmplare sau nu, primarii incriminați au culori politice diferite.Prin urmare, culoarea nu contează.
Ialomitean:
(11 Ianuarie 2020, 09:25)
Atenție ialomitenilor mafia basistă PDL-PNL sunt de kaka băloșii neamțului Klaus Werner. Nu au nici un fel de pregătire sunt un dezastru total pentru România. Măturatirul de la Cotroceni vrea să distrugă oamenii care fac bine românilor. El neamțu Klaus Werner vrea sa hotărasca cine trebuie sa moara. Nu va lasați păcaliți nici de lingăul Ghg.Tinel aspirina folosita pentru amețeala basista-pedelista-penelista.
Viorica:
(11 Ianuarie 2020, 05:51)
Asera la orele 20.00 in zona garii din Tandarei faceau unii masuratori la strazi, unii cu un BMW X5 negru cu numere de IF si un logan. Noaptea ca hotii , ca doar atunci aveau semnal la gps, noaptea
Cimitir:
(10 Ianuarie 2020, 20:42)
la tandavil si dridavil si moldavil nu a mancat gura lor usturoi ca gura-i pute de la 5km !? Urmeaza si tandarvil si dridavil si moldavil !? Hai labus ca usturoiul pute so pe ei ca a plecat patatul de la butoane.
Urzicata:
(10 Ianuarie 2020, 20:27)
Vezi tu, @jos mafia, sus patria, ca tatelu Gheorghe fost basist a adunat in patrula lui o gramada de de primari si alte categorii, fosti ciumati rosii, alungati din PSD. Vezi tu @jos mafia, sus patria ca PNL a deschis portile si la alta categorie de curve politice, de aia nu o aburesti in osanalele tale. Pe ai vostri hoti din primariile pnl ii apara politia de la economic si procuratura, ia fa tu o intrebare pe la procuratura si vezi cate dosare penale au avut primari ai pnl si cum au fost ele inchise cu meinceperea urmariri penale, vezi si de cine au fost inchise, asa de curiozitate, incerca. Presupusi hoti sunt peste tot, numai ca uni au armura facuta de militian si procuror. Tinel sa traiasca cu sifoanele lui.
liberal:
(10 Ianuarie 2020, 16:28)
La Primaria Slobozia cind ajung sa vada toate golaniile facute de T. , R., la cantina sociala de catre menestrelul cantinier .
jos mafia, sus patria:
(10 Ianuarie 2020, 08:42)
Ai murit vadime...
Primarii astia parca sunt pesedisti toti, nu?. Era clar inca de cand trambitau capii pesedisti ca vor modifica legea, astfel incat sa nu-i mai tragem la raspundere pe primari nici macar asupra oportunitatii "investitiilor". Adica sa aiba libertatea sa ne fure nederanjati. Ca vezi doamne, pana acum le-a fost frica sa mai faca investitii ca ii legau astia rai de la DNA. Deci nu mai putea saracutzul primar sa mai cumpere una bucata panseluta cu 1000 euro bucata, ca si veneau zmeii cei rai sa-l aresteze. Ei, se pare ca primarii au prins curaj si acum investesc oportun, mai o bordura chiar daca nu este nevoie, petreceri, mai o sampanie MOET, bani fara numar. Cand le ceri sa faca un trotuar, sau sa asfalteze o ulita.."nu e bani"!
Modificati bai guvernantilor legea licitatiilor si faceti-o transparenta, filmati si transmiteti in direct licitatia, pentru a nu lasa loc de matrapazlacuri, ca sa vada tot poporul cat si pe ce ne cheltuiesc banii primarii alesi de noi. Primarul este un administrator al bunurilor si banilor nostri, platit oricum regeste din bani publici, deci ar fi absolut normal sa-l controlam strict. In realitate primarul este stapanul localitatii ca are sustinere de la partid, partid care isi numeste politic valeti in toate institutiile statului. Cand drq ne desteptam si noi??
belu:
(9 Ianuarie 2020, 19:18)
la tandarvil ?