Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Prestație curajoasă în fața liderului

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Râmnicu Vâlcea 24-29 (15-16)

Prestație curajoasă în fața liderului

În pofida faptului că spectatorii se așteptau la o confruntare disproporționată, HCM Slobozia a dus o luptă aprigă în confruntarea cu liderul SCM Râmnicu Vâlcea. Și, în final, a pierdut frumos... Au fost momente în care echipa lui Gheorghe Covaciu a preluat conducerea pe tabelă, făcându-ne să visăm la un succes.

Primă repriză, de pus în ramă
HCM Slobozia a fost echipa care a dat startul în sarabanda golurilor și apoi s-a ținut nesperat de aproape de echipa adversă. Florentin Pera, antrenorul oltencelor, a aruncat în luptă garnitura grea, cu trei vicecampioane mondiale din Naționala Spaniei și cinci jucătoare obișnuite cu tricoul Naționalei României. Echipa noastră nu s-a speriat, contracarând celebritatea oaspetelor printr-o apărare bine pusă la punct și prin paradele inspirate ale Andreei Polocoșer. În atac am surprins prin jocul pe pivot, unde mai întâi Ana Ciolan și apoi Mouna Jlezi au apărut inspirat pe semicerc marcând sau scoțând aruncări de la 7 metri. 3 dintre acestea au fost transformate în gol de mâna sigură a Alexandrei Georgescu. Celălalt inter-stânga al Sloboziei a marcat golul serii după o trecere solitară, ca prin brânză, printre apărătoarele oaspete... La pauză a fost 16-15 pentru Vâlcea, iar optimismul era la cote maxime. Din păcate, debutul reprizei secunde a însemnat 5 goluri consecutive pentru Campioana României și niciunul în contul Sloboziei... Restul a fost o cursă de urmărire asezonată spectaculos de câteva contraatacuri finalizate de Mădălina Toma.  Să notăm, de asemenea, jocul bun făcut în atac de Andreea Ivan și Loredana Vartic. Ultima ne-a dat mari emoții după o accidentare la gleznă care, inițial, a părut extrem de gravă. Se pare însă că e vorba doar de o entorsă care tot o va ține pe Loredana o lună în afara terenului. SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 29-24, dar jocul curajos al HCM Slobozia merită, de asemenea, aplaudat.

Pera: «Felicit echipa Sloboziei!»
La finalul jocului, antrenorul Gheorghe Covaciu s-a declarat relativ mulțumit de jocul echipei sale: «Felicit jucătoarele noastre pentru prestația din prima repriză, dar din păcate în repriza secundă am pierdut pentru câteva minute contactul cu jocul, iar distanța luată de echipa din Vâlcea s-a menținut pe tabelă până la final... Sunt mulțumit doar în parte de ceea ce arătăm. Fetelor încă le lipsește încrederea totală în forțele proprii pe care, dacă ar avea-o, s-ar lupta de la egal la egal cu orice adversar!». Florentin Pera, antrenorul SCM Râmnicu Vâlcea, s-a arătat satisfăcut de faptul că echipa sa a luat cele 3 puncte, dar este conștient de faptul că mai sunt multe de reglat în jocul elevelor sale. De asemenea, jocul Sloboziei l-a surprins plăcut: «Felicit echipa din Slobozia pentru replica extrem de curajoasă pe care au oferit-o astăzi, venită și pe fondul lejerității pe care noi am imprimat-o, mai ales în prima repriză... Mi-a plăcut cum a evoluat fosta mea elevă de la Roman, Loredana Vartic, iar jocul pivoților Sloboziei a fost foarte bun. Georgescu s-a mișcat foarte bine la 9 metri și, firește, evoluția  Andreei Polocoșer a fost foarte bună...».

9 Ianuarie 2020, 12:20 (1046 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
CSM Unirea Slobozia, campioana județului
Mai rău ca-n amicale
HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

Comentariile cititorilor:


bătrânul:
(15 Ianuarie 2020, 07:57)
Am „mâncat” un „e” la un cuvânt! Las pe cititori să facă descoperirea respectivă!
bătrânul:
(15 Ianuarie 2020, 07:47)
S-au mișcat binișor fetele în teren, dar situația în clasament rămâne destul de periculoasă! În retur dacă nu luăm puncte și de la echipe mai bine cotate, vom retrograda direct ceace în contextul actual (vezi cazul Coroanei Brașov), ar fi al naibi de frustrant! Sunt probleme cu banii, dar să sperăm că vom prinde măcar „barajul”. Eu sunt lângă voi fetelor! 
tadici:
(11 Ianuarie 2020, 17:44)
Baaaa,dati le banii la jucatoare....aveti 3 salarii restante...hotilor.....primare minti lumea ca sunt banii la zi.