Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Conu’ Alecu a plecat în Raiul Ziariștilor

Conu’ Alecu a plecat în Raiul Ziariștilor

Ziaristul Ion Alecu, unul dintre ultimii mohicani ai presei ialomițene dinainte de Revoluție, s-a stins din viață. Ion Alecu rămâne un reper în presa ialomițeană, scriitura sa fiind una echilibrată, responsabilă și dedicată slujirii interesului public. Rămas bun, maestre! Care/va/să/zică, ai făcut-o și pe-asta...

Care/va/să/zică
Ziaristul și scriitorul Ion Alecu s-a stins din viață vineri, 10 ianuarie 2019, la vârsta de 75 de ani, după o lungă suferință acută provocată de un cancer galopant. S-a născut la 23 mai 1944, în comuna Ograda, județul Ialomița. A fost absolvent al Facultății de Filologie Constanța (1970) și al Facultății de Ziaristică, în anul 1974. Timp de 25 de ani, între 1969 și 1994, a fost redactor la ziarul «Tribuna Ialomiței», pentru ca, din 1995, să devină pe rând redactor șef al ziarelor «Tribuna», «Hermes Press», «Clipa». Paralel cu activitatea sa de ziarist, a redactat «Monografia publicației Pământul (1932-1944)» și a publicat permanent în presa națională anchete jurnalistice, eseuri și interviuri cu personalități locale și naționale. Printre volumele publicate se numără «Drumurile pământului», «File din istoria presei» (2003) și «care/va/să/zică» (2006). Retras din viața publică de câțiva ani, a continuat să susțină rubrica Care/va/să/zică în paginile publicației «Ialomița» și în mediul on-line, cu un succes remarcabil. Ultima sa postare în cadrul acestei rubrici este din 12 decembrie 2019: «Oricum, Președintele nostru e foarte ocupat, acum în cel de al doilea mandat (altă rimă n-am găsit), stă cu ochii pe Guvernul său zi de zi, oră de oră, ca să nu spun minut de minut... ● Își păzește ca un cerber Guvernul și ține isonul anticipatelor, logică perfectă în acest haos ce precede localele și parlamentarele. ● Se vrea baterea fierului cât e cald, să nu se răcească emoția de la Europarlamentare, căci asta i-a mai rămas românului: emoția și speranța. ● Dar nu trebuie să ne bazăm prea mult pe rezultatul de la parlamentarele noastre mioritice, lasă a se înțelege Președintele, căci majoritatea se poate obține prin mult mai multe mijloace. ● Chiar și prin înființarea ori reînființarea unor partide din rândul parlamentarilor zgubilitici și grabnic iubitori de îmbogățire. ● Căci parlamentarul care nu e în fruntea bucatelor nu e parlamentar, nu face nici doi bani, cum ar zice nea Ion din capul satului. ● Parlamentarul e făcut să combată corupția și să corupă, pentru că el detestă corupția, dar iubește corupătorii. ● Și unde iubire nu e, nimic nu e...» scria la acel moment Conu’ Alecu.

Conu’ Alecu dă bun de tipar în Rai
O dată cu plecarea lui Ion Alecu, lumea presei locale rămâne oleacă mai săracă. Nicolae Tache, redactorul șef al publicației «Ialomița», locul în care Ion Alecu își refugiase rubrica Care/va/să/zică de malaxorul presei on-line, spune că o dată cu el a murit o lume... «În presă nu există loc pentru lacrimi. Iar Alecu nu și-ar fi dorit să fie jelit. Așa că eu n-am să-l plâng. Sunt convins că în seara asta va da bun de tipar în Raiul Ziariștilor, dacă acesta există... Iar alături de el sunt Enciu Bobârniche, Constantin Tache, Păun Ialomițeanu... Și mulți alții pe care oamenii i-au cunoscut și i-au citit timp de trei-patru decenii...». Mai sentimental, ziaristul Mihai Vișoiu, un alt patriarh al presei locale, și-l amintește plângând: «A plecat dintre noi unul dintre cei mai talentați ziariști pe care i-a avut Bărăganul. Ion Alecu, Puiu cum îi spuneam toți, a fost un pui de vultur care, de când a început să scrie, n-a avut teamă de niciun subiect, indiferent dacă era vorba despre cultură, economie politică sau subiecte sociale... Îl cunosc de 50 de ani și știu că pentru el presa nu mai avea secrete! A fost și va rămâne unul dintre colegii pe care i-am avut și i-am dorit mereu aproape. Dumnezeu să-l ierte, Dumnezeu să-l odihnească și, oricum, mai devreme sau mai târziu, ne vom întâlni toți cu el acolo unde este și unde nu mai avem nimic de împărțit cu nimeni...».

10 Ianuarie 2020, 11:20 (2129 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Loredana:
(14 Ianuarie 2020, 12:51)
Frumos omagiu! Dumnezeu să-l odihnească!
Adela Gherghe:
(11 Ianuarie 2020, 10:32)
L-am cunoscut pe domnul Ion Alecu în urmă cu foarte mulți ani. M-au impresionat: modestia, pasiunea pentru profesie și faptul că avea mereu o vorbă bună pentru noi, "novicii" de atunci... Condoleanțe celor rămași! Drum lin spre Lumină, domnule Alecu! 
Maria Irina:
(11 Ianuarie 2020, 08:06)
O mare pierdere pentru jurnalismul din Ialomița.Dumnezeu să îl odihnească cu drepții!