Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

UPDATE Școlile și grădinițele din Axintele și Sălcioara, vizitate de ministrul Educației

Luminița Barcari se pregătește să părăsească Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, după ce a fost nominalizată pentru a ocupa o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației. În cazul în care premierul Ludovic Orban va decide în favoarea Luminiței Barcari, aceasta va supraveghea activitatea din sectorul învățământului preuniversitar.

Nominalizare făcută de PNL Ialomița Cel care a nominalizat-o pe Luminița Barcari pentru funcția de secretar de stat în Ministerul Educației a fost Tinel Gheorghe, președintele PNL Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă organizată cu puțin timp înainte de Sărbătorile de Iarnă, acesta a explicat faptul că Luminița Barcari este singura propunere a PNL Ialomița pentru o funcție în cadrul instituțiilor publice din administrația centrală. Nominalizarea urmează să fie analizată de premierul Ludovic Orban, care va emite o decizie în acest sens. Dacă Luminița Barcari va deveni secretar de stat al Ministerului Educației, aceasta își va desfășura activitatea în cadrul compartimentului dedicat învățământului preuniveristar. Luminița Barcari a devenit inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în urma unui concurs organizat în aprilie 2015. Deși mandatul său ar fi trebuit să înceteze de drept anul trecut, acesta a fost prelungit cu încă un an printr-o decizie a instanței, după ce a fost demisă din funcție de miniștrii Educației promovați de PSD, Liviu Pop și Valentin Popa.

UPDATE Școlile și grădinițele din Axintele și Sălcioara, vizitate de ministrul Educației  Ministrul Educației, Monica Anisie, a vizitat recent unitățile de învățământ din comunele Axintele și Sălcioara. Aceasta s-a arătat nemulțumită de condițiile în care elevii și preșcolarii din cele două comunități sunt obligați să învețe.

UPDATE Prim-ministrul Ludovic Orban a numit-o oficial pe Luminița Barcari în funcția de secretar de stat la Ministerul Educației, potrivit Deciziei nr. 45/14.01.2020 publicată în Monitorul Oficial.

14 Ianuarie 2020, 17:55 (5279 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Învățământ cu demisiile pe masă
Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean
Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari

Comentariile cititorilor:


Dorel:
(20 Ianuarie 2020, 09:10)
Dorele, fa-te ca muncesti ba! Ati constatat ca ministrii astia penelisto pedelisti incearca sa fie transparenti, sa comunice cu cetatenii si isi expun o anumita parte din activitate; nimic rau, as spune. Este normal ca noi sa stim ce fac, pentru a-i aprecia, sau critica, in functie de masurile luate. Darrrrr, daca esti ministrul educatiei, respecta in primul rand regulamentul scolar/legea educatiei! Asta ar fi primul semnal de normalitate. Discutiile cu invatatoarea respectiva puteai sa le faci si in pauza si fara presa. Puneai lucrurile la punct daca considerai necesar. Apoi s-a disculpat dand vina pe presa ca nu trebuia sa intre in clasa. Rusine! Pai cine a adus presa mai tovarasa, nu matale? Ai vazut ca te confrunti cu un val de critici, in loc de aplauze si acum incerci sa arunci vina pe aia de i-ai adus ca sa-ti cante ode? Ce situatie urgenta era in acea clasa? Probabil niste copilasi de 7-8 ani neastamparati. Daca te-ai fi dus la o clasa de a XII-a, unde elevii tipau la profesor, ii luau catalogul din mana sa-si motiveze absente, sau sa-si modifice note, umileau proful, sau mai rau, il luau la bataie, mai interveneai, mai puneai presa sa filmeze?
Ma intreb in legatura cu deranjatul orei...in campanie electorala, vreun primar, vreun aficial local nu a deranjat nicio ora pana acum ca sa-si faca propaganda? Dar pe astea nu le mai sesizeaza presei cadrele didactice.
@cetatean:
(19 Ianuarie 2020, 13:21)
Ai ramas cu impresia ca noii ministri sunt de categoria"Dancila-psd",de a caror prostie chiar si psd-istii s-au rusinat..
cetatean:
(19 Ianuarie 2020, 07:27)
La asemenea ministru al invatamintului ,cretinoid ,asemenea secretar de stat .Dai inainte Tinele .
vai:
(17 Ianuarie 2020, 19:03)
Ii lipseste parura si brosa.
@vax:
(17 Ianuarie 2020, 10:22)
Bun nume ti-ai ales, iti vine manusa. Da-ne o poza cu tine, sa-ti vedem freza de telectual.
vax:
(16 Ianuarie 2020, 21:13)
 Si-a luat si coafeza cu ea.
Super:
(15 Ianuarie 2020, 21:38)
Bună asta cu Emil... Păi, nu e așa??
altul :
(15 Ianuarie 2020, 20:34)
Dacă intra peste Mihai Emil, lua bătaie!
Tot un revoltat (sau poate nu:
(15 Ianuarie 2020, 13:42)
Legea Educatiei Nationale:
...................................................
,,ART. 272
(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență.''
.........................
Fiecare acum interpreteaza cum doreste.
#pasajladrajna:
(15 Ianuarie 2020, 09:11)
Volga neagra, element destabilizator, cultul personalității, infierare cu mânie proletară, propagandă....
Revoltat:
(15 Ianuarie 2020, 07:58)
@parinte tu vezi unde traiesti, ba lache este ministru nu primarul din comuna care isi umileste sadic cetatenii care ii da de mancare lui si la puradeii lui An 2020 secol XXI bai si traiesti cu noroi pana la genunchi cu cacastoarea din carton presat montata in fundul curtii. Ba de apa curenta ai auzit, de igiena de asfalt de caldura. De fapt cu tampiti ca tine sa dus dracu tara asta. Bai terminatule iti umilesti singur copii, îi indoctrinezi cu prostie, cum va tine dumnezeu pe astia de faceti numai rau in jurul vostru. Ba tu esti normal la cap ? Ba deaia judetul Ialomita este batut de soarta ca incuiatii au drept de vot. Chiar nu meriti sa respiri aerul, ba tu faci umbra pamantului degeaba, ba te blesteama chiar copii tai pentru cai furi viitorul si startul in viata. Ba cu voi astia de puneti, alegeti primari burtosi cu gandul la capatuiala. Primar din 2008 si nu a fost capabil de o toaleta. Ba chemam la munca voluntara toti cetatenii comunei cu cate o caramida si un cancioc de ciment si tot o faceam pe toaleta. Ba cu o oiatra in buzunar si pavam aleea de la scoala. Ba chiar mie groaza dar va meritati sorocul astia ca tine
@parinte:
(15 Ianuarie 2020, 00:04)
Ok! Coana ministra a venit in vizita cu presa dupa ea....si daca a venit ce a facut???? S-a purtat ca o needucata, lipsita de caracter....si multe altele pe care le tin pentru mine. Cum isi permite sa vina cu presa dupa ea si sa dai buzna peste un cadru didactic la ora? Cine iti permite tie sa intrerupi activitatea didactica? Cine iti permite sa dai cu invatatoarea aceea de pamant? Cine esti? Ai studii la Oxford? Esti mai desteapta ? Nu, tanti, esti o idioata !!!!!!!!! Sa iti fie rusine pentru ce ai facut azi! Sa iti fie rusine pentru ce urmeaza sa faci! Nu iau nici apararea invatatoarei ca nu are rost, dar gestul facut de Monica Anisiei (fara doamna), m-a facut sa uit cum se comporta cadrul didactic. A aratat public cat esti de lipsita de muuuulte “capacitati”.
Un observator:
(14 Ianuarie 2020, 20:38)
Nu a umblat , din poarta in poarta, degeaba, in campania electorală, acum culege recompensa.
Vio:
(14 Ianuarie 2020, 18:21)
Tocmai s-a incheiat o vizita surpriza a ministrului educatiei,in 2 gradinite si o scoala din Ialomita. Concluziile au fost ,bineinteles,dezastruoase . Deci,doamna Luminita,merita o avansare ! "Multumim, doamna Luminita !"
@Mia de la parcare:
(14 Ianuarie 2020, 17:15)
Dupa cum te exprimi, tot la parcare ai invatat si limba romana..