Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Mai rău ca-n amicale

Handbal, Liga Națională, HC Dunărea Brăila-HCM Slobozia 31-18 (15-11)

Mai rău ca-n amicale

«Dunărea Brăila este o echipă masivă cu jucătoare puternice, în fața căreia sper să etalăm un joc la fel de bun precum cel cu Vâlcea...» declara Gheorghe Covaciu la finalul confruntării cu echipa campioană a Româ­niei. Antrenorul Sloboziei își dorea să evite astfel un eșec usturător așa cum se întâmplase în amicalul din pauza competițională, când Brăila învinsese cu 30-19. Speranțe deșarte, deoarece a ieșit chiar mai rău. Se pare că, o dată cu trecerea timpului, HCM Slobozia a dezvoltat un complex față de Dunărea, contrazis doar de meciul din Cupa României, din sezonul trecut. În jocul de duminică, 12 ianuarie 2020, gazdele au dat un adevărat recital. Echipa noastră nu a mai dat frisoane publicului, ca în deplasările de la Baia Mare sau Brașov...

Au contat doar 18 minute
Meciul a început optimist, cu Andreea Ivan marcând pentru 1-0 în secunda 31. Brăila a întors rapid, prin dubla sârboaicei Dmitrovic, iar apoi s-a mers umăr la umăr. Ana Maria Vacariu a fost protagonista începutului de meci, cu 3 reușite. Georgescu a transformat o aruncare de la 7 metri, o altă reușită fiind semnată de extrema Florența Ilie. Fostă jucătoare a Brăilei, Mihaela Obedeanu a punctat pentru 7 la 7, în minutul 18, iar după ea potopul. Linia de 9 metri a Dunării, avându-le în componență pe Tiron, Dache, Dmitrovic sau Constantinescu, a marcat gol după gol. Pe partea dreaptă, Aneta Udriștoiu a făcut ravagii. La pauză s-a terminat totuși 15-11 pentru gazde, iar ceva speranțe s-au păstrat. Repriza secundă a fost un nou prilej pentru elevele croatului Nevenhrupec de a face golaveraj. Dubla Mădălinei Toma, din minutele 35 și 36, ducea Slobozia la 4 goluri în urma gazdelor și părea că onoarea mai poate fi salvată. A fost doar o părere... Brăila a intrat din nou în priză, cu aceeași linie de 9 metri în prim plan. Furtuna adevărată s-a dezlănțuit în minutul 44, când HCM Slobozia a jucat 4 minute în inferioritate numerică. Finalul a însemnat resemnare în tabăra noastră, cifrată la doar 3 goluri în ultimele 16 minute. A fost 31-18 pentru HC Dunărea Brăila, mai rău decât în amicalul din urmă cu două săptămâni. Pentru HCM au marcat Georgescu-4 goluri, Vacariu-3, Toma-3, Ciolan-2, Ivan-2, Ilie-2, Obedeanu-2.

Cel mai sărac tur de campionat
Cu 4 puncte acumulate, HCM Slobozia bifează cel mai slab bilanț la finele turului din toate cele 5 sezoane petrecute în Liga Națională. Acest aspect se datorează faliei create între cele 10 echipe (9 plus Corona), focusate pe Cupele Europene, și cele 4 care luptă pentru menținerea în primul eșalon. Tocmai de aceea trupa lui Gheorghe Covaciu se află, în ciuda zestrei firave de puncte, deasupra liniei care delimitează retro­gradarea directă. Concret, HCM Slobozia ocupă antepenultimul loc, cu 4 puncte, avându-le sub ea pe Rapid și «U» Cluj, care au adunat câte 3 puncte. Ultima etapă a clarificat în mare parte soarta locului 11 care, în urma iminentei excluderi a Coronei, va deveni locul 10 și va asigura liniște deplină în privința retrogradării. CS Slatina a trecut pe teren propriu de Minaur Baia Mare și, cu 9 puncte peste Slobozia, e greu de crezut că mai poate fi ajunsă. Doar o victorie a ialomițencelor la Slatina, etapa viitoare, mai poate învolbura apele în această zonă. Cel mai probabil, salvarea de la mediocritatea Ligii Secunde va fi o afacere în 3. HCM Slobozia se va baza și în retur în proporție de 99% pe același lot. Rămâne să sperăm că evoluția de la Brăila a fost doar un accident, iar elevele lui Covaciu vor reveni la jocul și atitudinea din etapele precendente. Rapidul a făcut în pauza din decembrie 4 transfe­ruri importante al căror aport s-a regăsit în meciul de la Craiova, pe care jucătoarele antrenate de Carmen Amariei l-au pierdut foarte greu. «U» Cluj a rămas în aceeași formulă din tur și îmbină jucătoarele cu experiență cu handbalistele tinere de perspectivă. În concluzie, deși nu stă pe roze, situația HCM Slobozia nu este extrem de îngrijorătoare, echipa noastră fiind numai la mâna ei. În retur vom juca în deplasare cu «U» Cluj, pe 8 februarie a.c., și pe teren propriu cu Rapid, pe 7 martie 2020.

Start în Cupa României La mijlocul acestei săptămâni este programat primul tur al Cupei României. Sorții au trimis-o pe HCM Slobozia la Ploiești, pentru confruntarea cu HC Activ Prahova, locul 2, în seria C, din Liga Secundă. Astfel, fetele noastre se vor întoarce în Sala Olimpia, unde au obținut promovarea în Liga Națională. Meciul se va juca miercuri, 15 ianuarie 2020, de la orele 17,00. În sezonul trecut, HCM Slobozia a părăsit Cupa României în Sferturi, fiind eliminată de CSM București.

14 Ianuarie 2020, 14:15 (1400 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj
A fi sau a nu fi în Ligă

Comentariile cititorilor:


DRAGOMIR:
(23 Ianuarie 2020, 20:52)
Ce masuri sa ia cand taie din buget in fiecare luna.Cum sa faci fata in liga nationala cand faci un singur transfer si joci cu aceeasi echipa de la divizia A.Presedintele este doar o marioneta...acceptand orice taiere a bugetului si bataia de joc a primarului
bătrânul:
(22 Ianuarie 2020, 11:44)
Am văzut meciul de la Brăila la fața locului și pot spune că doar primele15 minute ale meciului am arătat ca o echipă de Ligă! Ce a urmat s-a precizat în articolul de față. Cauzele înfrângerii la scor sunt multe și ar fi bine ca cei care iubesc acest sport să le identifice în clar prin intermediul acestor postări. Eu am văzut un joc foarte slab al fetelor noastre în comparație cu jocul bun practicat de brăilence. Nu cred că fetele noastre au jucat slab datorită faptului că n-au luat salariile de vreo trei luni! Primarul și-a luat salariul lună de lună, la el nu există restanțe. Da, să facă bine și să dea fetelor banii, dacă dorește să avem în continuare echipă de handbal în Liga Florilor...! Dar să ia și alte măsuri pentru ca echipa să nu retrogradeze direct sau la un eventual BARAJ. 
Lili:
(16 Ianuarie 2020, 20:59)
PRIMARE TU AI LUAT SALARIUL?
Stelu:
(15 Ianuarie 2020, 20:05)
Dați salariile la fete!
Abc:
(15 Ianuarie 2020, 08:15)
Un meci foarte bun făcut de Toma și Obedeanu
Unirea am făcut-o noi.....:
(15 Ianuarie 2020, 07:56)
Daca se taie finanțarea la csm București, luam si campionatul cu patru puncte, ca noi avem bani, nenica!