Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a început distribuirea pachetelor pentru persoanele defavorizate

Primăria Slobozia a început distribuirea pachetelor pentru persoanele defavorizate

Sute de pachete în care există produse pentru igienă așteaptă să fie ridicate din depozitul Cantinei Sociale a Primăriei Slobozia de către persoanele defavorizate din oraș. Respectivele pachete reprezintă ajutorul acordat de Guverul României prin Programul Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavo­rizate (POAD) acestei categorii de persoane. Angajații admi­nistrației locale susțin faptul că săpunul, pasta de dinți sau detergentul oferite gratuit de Guvern nu sunt la mare căutare în rândul beneficiarilor de ajutoare sociale din oraș.

Pachetele își așteaptă beneficiarii Pentru persoanele defavorizate din Slobozia, Guverul României a pregătit peste 1500 de pachete cu produse de igienă. La o săptămână distanță de la debutul campaniei de distribuire, din depozitul Cantinei Sociale administrată de Primăria Slobozia abia dacă au fost ridicate puțin peste 300 de pachete. Angajații instituției recunosc faptul că beneficiarii Programului Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavorizate (POAD) sunt prea puțin interesați de produsele de igienă pe care Guvernul le oferă în mod gratuit. «Noi am pus la dispoziție toate aceste produse, conform normelor... Am întocmit listele cu beneficiarii și îi așteptăm să vină să le ridice! Ritmul este destul de încetinit, dar au trecut doar câteva zile de la momentul în care am început să le distribuim...» susțin angajații Cantinei Sociale din Slobozia. Fiecare dintre pachete conține detergent pentru rufe, șampon, săpun lichid, pastă de dinți și periuțe de dinți. În perioada următoare, tot prin Programul Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavorizate (POAD), vor fi distribuite alimente tuturor persoanelor defavorizate din municipiul Slobozia.

14 Ianuarie 2020, 17:20 (1236 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anton R. :
(17 Ianuarie 2020, 06:56)
Sa se dea ajutoare. Dar ce fel de asistati sociali sunt acolo daca in parcari sunt masini de lux?Noi avem Opel,nu ne am permis Audi sau BMW asa cum au tinerii din Ugira.Langa azil sunt cateva masini ce ocupa loc de cativa ani se poate observa ca au rotile sparte. Nu se monteaza wifi gratuit in parcare? Ca vine vara si pana la ziua stau pe borduri,joaca remy,asculta muzica pe telefoane si au nevoie de conexiune amaratii ca nu au internet nelimitat. Sa le dea primarul si abonament la tuns cainii ca toti au caini acolo,mici sau mari,in lese ori liberi,ca latra cainii in zona de zici ca e adapostul de animale acolo.
strateg:
(16 Ianuarie 2020, 08:14)
Nu-i cam devreme cu ajutoarele? Pai inainte de alegeri ce le mai dati, cheltuiti alti bani, ca sa le scoateti ochii si sa va mai aleaga odata? Ati gresit strategia. Oricum, cu voturile acestui gen de oameni ati castigat mereu voi astia rosii (psd, pro, acelasi k*t). Pe undeva trebuie sa recunoastem, primarii psd au fost corecti cu alegatorii: i-au votat numai amaratii si romulanii cu mentalitate de evul mediu, deci si conditiile primitive de viata asigurate de psdeu. Fara infrastructura, drumuri, trotuare, fara utilitati (apa potabila / canalizare), fara investitii economice, deci fara locuri de munca pentru " ca-i ia cu frezoane daca munceste". Oras indatorat la maximum pe zeci de ani, depopulat. Deci acest gen de oameni este preferat de psdeu, le arunca un oscior din cand in cand, le plateste lunar ajutoare sociale pe nemunca, inchid ochii la toate infractiunile facute de ei, doar si ei "e baieti salon" si nu-l cearta pe primar pentru faptul ca nu face nimic bun. O mana spala pe alta si amandoua voteaza primarul rosu, fie el si "gluga de ciocani".
Geta :
(16 Ianuarie 2020, 07:01)
Nu suna a revolta ci a nemultumire.Sunt in blocurile UGIRA oameni ce sigur vor utiliza periutele si pastele de dinti.La schimb de marfuri.Pentru TBC nu prevedeti niste controale?Ca tusesc unele care vin din acele blocuri si stuchiesc niste flegme dupa accesele de tuse de juri ca esti in anii 1840,cand se fumau mahoarce si panusi de porumb.Despre masinile detinute probabil politia economica se poate interesa dar se pare ca este desfiintata.
Sun:
(15 Ianuarie 2020, 12:19)
Dragă concetățean, nu te mai revolta că nu câștigi nimic. Asta-i strategia celor de la PSD, să ajute așa zisele clase defavorizate și să-i transforme în masă de manevră la alegeri. Cum crezi că a ieșit primar actualul june al Sloboziei. Cu inteligența sau cu pregătirea de veterinar? Hai să fim serioși, s-a pus în mișcare aparatul de partid, s-a mobilizat G.P., mai mult penală și mai puțin versată, alte câteva anoste sinecuri din primăria Slobozia și gata alegerile. L-au ales primar pe neliniștitul și neastâmpărat Mocio.
Vrem altceva, dar nu promovat de Tinel părurarul, ci un om nou, cu experiență în spate, în special din zona privată. Cineva care a demonstrat că poate aduce profit și că plătește și impozitele către stat.
Kașhtokar! :
(15 Ianuarie 2020, 06:52)
Rugam primaria sa inceapa distribuirea anvelopelor de vara pentru Audi A6 2016,BMW se 5,pentru asistatii din UGIRA.De asemenea se doresc bonuri de spălătorie auto gratuit tot pentru amaratii ce coboara din asemenea masini de lux.Pentru "Papaie" ca e mai amarat,+niste ulei de motor.Pentru cele 2 dubite nemiscate de 3 ani de zile vrem roti complete si kit distributie.Cat va trebui sa mai supprtam asemenea porcarii??Sunt pline parcarile de masini de lux de la astia ce primesc periite si hartie igienica.Sigur,parintii asistatilor stau amarati,0leostiti,dar sa vedeti parc de masini germane de top la copilasi!Mai nou a aparut si un X5.Aluia ce ii oferiti? Prosoape sa puna pe bord? Silicon auto?