Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grevă japoneză la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Grevă japoneză la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Protest al profesorilor Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Cadrele didactice au intrat vineri, 17 ianuarie 2020, în grevă japoneză. Decizia a fost luată după ce oficialii Inspectoratului Școlar Județean au decis să reducă numărul de clase la unitatea de învățământ menționată. Măsura se aplică începând cu viitorul an școlar și i-ar putea lăsa fără catedre pe profesorii suplinitori ai liceului.

Singura școală care protestează
Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au decis să reducă 13 clase din cadrul liceelor din județul Ialomița. Măsura a fost motivată prin faptul că unitățile de învățământ și-au mărit numărul de clase, deși cel al elevilor care vor intra de la toamnă în clasa a IX -a este scăzut. Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, cel mai bun liceu cu profil tehnologic din județul Ialomița, a rămas fără 2 din cele 8 clase pe care a intenționat să le înființeze începând cu toamna viitoare. Deși profesorii unității de învățământ au făcut demersuri pe lângă reprezentanții Inspectoratului Școlar pentru a reveni asupra deciziei, totuși clasele au fost desființate. În semn de protest față de decizia Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, profesorii  Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au intrat vineri, 17 ianuarie 2020, în grevă japoneză. «Într-adevăr, este o situație care ne dezavantajează... Colegii noștri s-au arătat dezamăgiți, motiv pentru care au intrat în grevă japoneză! Ei susțin totuși cursurile, iar activitatea didactică se desfășoară fără probleme...» a explicat Daniela Mihalache, directorul unității de învățământ. Deși și alte unități de învățământ au fost afectate de decizia Inspectoratului Școlar, doar reprezentații  Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au luat decizia de a protesta.

Citiți mai multe despre acest subiect în ediția de miercuri, 22 ianuarie 2020, a ziarului Independent

17 Ianuarie 2020, 12:20 (3553 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


M-L:
(21 Ianuarie 2020, 18:39)
Directoarele de la Cuza sunt tradatoare si spargatoare de greva,RUSINEEEE, au experienta in asa ceva. De la cineeee ??????????? 
PSD ist:
(17 Ianuarie 2020, 23:11)
Trăiască madam Bacanu. Vrednică tovarășa de drum a tovarășului Bacanu. Felicitări ptr.aiureeala provocată.ca scopul scuza mijloacele doar.ca asa au fost educați....cică politic.
Anda Vasile:
(17 Ianuarie 2020, 20:33)
@Bacul, ești pe dinafară total! Un suplinitor calificat are examen de titularizare dar nu are post, că așa e sistemul asta idiot, nu e vina oamenilor. Să fim serioși: se lucrează cu materialul clientului.
TWOQPACK:
(17 Ianuarie 2020, 18:58)
Orasan !!! Măsura a fost motivată prin faptul că unitățile de învățământ și-au mărit numărul de clase, deși cel al elevilor care vor intra de la toamnă în clasa a IX -a este scăzut.Intelegi ceva,sau esti pus sa dai cu bata?Contestatar de serviciu?
Bacul:
(17 Ianuarie 2020, 18:43)
La ce nivel profesional au toti profesorii de la Cuza, ar trebui transformat in Scoala Profesionala nu sa fie Liceu. Profesorii de aici sunt in mare majoritate SUPLINITORI - adica nu au scoli didactice nu au nicio pregatire specifica predarii in invatamant. In conditiile aste care e supararea. Societatea chiar are nevoie de lucratori fofesionisti nu de elevi cu diplome de absolvire dar fara Bacalureat promovat !
Orasan:
(17 Ianuarie 2020, 16:39)
Bun așa, ați votat PNL ! Vă dă și pe nas și pe gura !  Hai că vă așteaptă căpșunile din Spania, tomatele din Italia și abatoarele din Germania. Ce să faceți voi cu profesorii și cu copii. Cat mai multa prostime ușor manipulat. Sa vă trăiască că tare va mai fuge mintea, cu sorcova. Bravo și la mai multe să luați.