Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-a întâmplat la Balaciu: O pacientă a căzut în WC-ul din curtea cabinetului medical!

S-a întâmplat la Balaciu: O pacientă a căzut în WC-ul din curtea cabinetului medical!

Incident șocant în comuna Balaciu. O femeie de 53 de ani a căzut în WC-ul cabinetului medical, a cărui podea s-a rupt în momentul în care aceasta a încercat să folosească toaleta. Femeia venise pentru un consult la medicul de familie și a avut nevoie la baie. Respectiva toaletă are peste 30 de ani și se află în curtea cabinetului medical. Cazul a intrat în atenția opiniei publice după ce rudele femeii au povestit toată întâmplarea pe rețelele de socializare. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă în acest caz.

«Nu a fost nimic grav!» Întâmplarea s-a petrecut la începutul acestei săptămâni. În postarea făcută pe internet, rudele femeii au povestit faptul că: «(...) mama mea a mers la wc, da da, ăla vechi de 30 de ani și s-a rupt, mama mea a căzut în WC, fraților, a zbierat cât a putut, a auzit o cineva, au anunțat oamenii și doctorul să vină, să o scoată (...)». Din fericire, pacienta nu a avut nevoie de îngrijiri medicale suplimentare, așa că nu s-a solicitat intervenția echipajelor SMURD sau alea Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, edilul localității Balaciu a explicat faptul că situația prezentată pe internet a fost exagerată. «Nu a fost vorba despre niciun pericol! Femeia a fost ajutată repede să iasă din WC... S-a dus în jos doar maxim 50 de centimetri. Am făcut demersuri să reparăm acolo unde s-a stricat toaleta. S-au agitat de pomană!» a precizat Mirel Dănuț Simion, primarul localității  Balaciu. Cazul a intrat și în atenția Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Inspectorii instituției vor face un control amănunțit la cabinetul medical din localitate. «Va fi demarată o acțiune de verificare... Urmează să vedem cum s-a produs acest incident!» au explicat reprezentanții instituției.

17 Ianuarie 2020, 10:10 (2818 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Cosmina:
(23 Ianuarie 2020, 08:39)
Stimata d-na/d-ra...m-ati lasat perplex, nu am intalnit pana acum un cetatean roman, apolitic, sa fie asa mare iubitor de primari cum sunteti dvs. Noi, ceilalti, probabil ca traim pe alta planeta, unde primarii nu fac nimic bun pentru cetatenii localitatilor lor, de aici ideea dvs. ca la Balaciu lucrurile sunt minunate, iar primarul dvs. a dus localitatea Balaciu pe culmile civilizatiei mai ceva ca in occident. Departe de mine gandul sa va jignesc (asa cum ati procedat dvs. spunand:"Bai tu asta.."), dar, daca nu ati scris gresit in mod intentionat, imi permit sa va recomand sa cititi mai mult, deoarece s-ar putea sa vi se deschida alte perspective si poate veti gandi altfel. Succes! Cat despre prestatia medicului...daca dvs. sustineti ca nu-si face meseria cum trebuie va invit sa-i cereti explicatii. Iar daca nu se conformeaza, faceti reclamatii fondate! Medicul trebuie sa-si vada de profesia sa, nu sa fie constructor. In logica dvs. credeti ca si cadrele didactice de la scoala din localitate ar trebui sa fie zidari, zugravi, tamplari, instalatori, sa faca o cheta si sa construiasca o toaleta civilizata in curtea scolii? Ca inteleg de la dvs. ca nu primarul are aceste atributii! Asfalt sau trotuar exista pana la cabinetul medical, tot medicul trebuie sa le faca?
Cosmina:
(21 Ianuarie 2020, 21:24)
Stimabile domn,Nu sunt asistența primarului..sunt doar simplu cetatean al localității...însă,dacă dvs a ti fi documentat..Nu a ti vb așa!1..Dna doctor are acea locație in concesiune pe câțiva ani...așadar.,datoria dumneaei sa se gospodărească.. 2.Nu contest nici studiile si nici jurământul lui Hipocrate..însă la consultările pe care le dă.....Nu a fost in stare sa cumpere o i Ala la usa(maxim 50 ron)noi ca pacienți stăm pe holuri înghețate.. Dc la alte cabinete se poate(si acestea la fel de private si fara ajutorul primarului)?Sa nu va spun ca azi cand au venit cei de la DS.P..Dna doctor a pus calorifer pe hol...azi s a pututut?Dvs ce i care acuzati primarul...stiti ca dna doctor nu a binevoit sa isi prelungească autorizația de funcționare?Oare dc?Sa fim serios..
in vestitoru primaverii:
(21 Ianuarie 2020, 11:00)
Gata Bo$$, am citit comentariile voastre si mi-a venit o ideie. Il somez public pe bruzli - ala de a facut toaleta la Marculesti sau la Ograda supraevaluata la 50 jda mii de ieuroi - sa se duca la pesedeu si la primarul de la Balaciu, sa binecuvantarea politica si sa ia el lucrarea, pe incredintare directa, ca e urgentza.
Intrebare pentru primar: saraca femeie a cazut doar 50 de cm? asa de mica era groapa wc-ului? Nu ai vrea matale sa te arunce putin locuitorii comunei in  kkt  noroc, doar asa...ca sa ne arati tuturor cum se iese? Ar trebui sa fii antrenat la sportul asta, doar esti politician.
@Cosmina: Daca esti primarul undercover, sau "asistenta" lui, ar trebui sa stii ca astfel de investitii publice le face primaria care le are pe inventar. Ca de altfel si la scoala; si acolo tot primaria ar trebui sa renoveze, sa construiasca grupuri sanitare decente, sali de sport, terenuri de sport si sa doteze clasele cu computere, sistem de supraveghere, paza, etc. Nu mai justifica proasta administrare a primariei aruncand responsabilitatea altora! Medicul sa se doteze cu buna-credinta, cu aparatura necesara si sa respecte juramantul lui Hipocrate, nu lui Apolodor din Damasc.
Cosm:
(21 Ianuarie 2020, 06:55)
Primarul are consilieri,are echipa,are o profesie pusa in slujba cetateanului mai abitir ca medicul pentru ca are datoria de a preveni prin investitii un trai greu,are datoria morala de a se exprima in termeni empatici.Arogamta sau zeflemeaua ar trebui sa fie ultimele atribute ale edilului. Fiecare cetatean al localitatii pastorite este importamt.Bebelus sau varstnic,avut sau necajit,votant sau nu,acestia au nevoie de un minimum de conditii.Dimineata,pana intra in birou,este mai inainte de toate OM.Sau nu.
Cosmin:
(20 Ianuarie 2020, 22:45)
Cosmina, primarul nu trebuie sa stearga pe nimeni la fund. Doar sa isi faca treaba lui. Si este treaba primarului sa aiba scoala si cabinet medicalin comuna. Cabinetul este proprietatea medicului? Nu? A primariei? Deci cine trebuie sa repare si doteze cabinetul si sa asigure conditii pentru pacient? De medici au nevoie multe comune. Nu este treaba medicului sa repare wc-ul unei cladiri pe care o ocupa, probabil platind chirie primariei, cateva ore pe zi. Si nici a ta ce masina are medicul, mai ales ca o foloseste ca sa faca naveta si sa vina la pacienti in comuna.
Cosmina:
(20 Ianuarie 2020, 20:54)
Bai ,tu asta care condamnă primarul...condamna întâi "domnisoara"doctor care baga niste bani in buzunar după urmă proștilor din sat...in loc sa isi cumpere ditamai masina sa investească acolo unde munceste..toate in capul primarului ...atunci sa asteptam sa vina domn primar sa ne șteargă si la fund ,Sa ne ridice gunoiul de la baie ca deh e primar in sat! Oameni buni..hai sa nu mai cautam tap ispășitor și sa punem cu toti osul la treaba!
Camelia:
(20 Ianuarie 2020, 20:24)
Să i fie rușine Primarului, era bn sa cada el in căcatsa i ajunga la mustăti ca nu a fost în stare să facă nimic in comuna lui..unde fraierii l au votat, să mai pupe la vara ii ajunge câte ciolane a halit si nu și a dat interesul absolut de nimic ia plăcut gagicăreala si giugiulea pe la cyrvistine si la păpat bn ce i trebuia lui wc el se căca in primărie si la școala!
Sax:
(20 Ianuarie 2020, 07:35)
Asa se intampla cand alegeti sobolani sa va reprezinte !
Simi On Line :
(19 Ianuarie 2020, 11:08)
In documente valoarea aceei toalete este probabil de 2..3 miliarde...Vorba primarului:atata agitatie ca intri intr-un wc,se eupe podeaua,cazi juma de metru si nu ești in stare sa iti menti sangele rece?Zici ca toata comuna Balaciu se trage din Chuck Norris ori Jason Statham...Stai prea mult pe film nea Danute.Mai da si matale cate o tura prin comuna,cs te mai dezmortesti.
Chelu:
(18 Ianuarie 2020, 14:46)
In 4 ani de mandat un edil bun poate face ca o comuna sa renasca din nou, dar cu asa specimene, niciodata. Cand nu faci nimic pentru comuntitate 4 ani si ezte reales inseamna ca este o problemace tine de creierul triunghilat al allegatorului. O toaleta o contruiesti in 30 zile cel mult incepand de la hasna pana la buleftrica, sa vii cu texte ca am incercat dar nu sa putut, este, cardeala pentru aia cu rezidenta la Socola. Mama ei de toaleta o faceam din bete de xhbrit si scobitori, balega de cal si paie de grau. Bunicul dumnezeu sa-l odihneasca prin anul 1975 facuse Wc cu apa trasa, care venea prin cadere din 2 butoaie de 200 litri in care fusese vopsea si cu o groapa care era ca o fosa . In anul 2020 sa nu fii capabil ca edil sa faci rost de 20 saci de ciment,o remorca de caramizi de la demolari. din protocol din betiile trase din sponsorizari cu cerseala din poarta in poarta si ridicam o toaleta sti ce zic. Te doare la basca nenicuta, tu sa traieti bine si sa te mai aleaga si la vara. Promite-le si tu ca le dai luna si soarele in viitorii ani, sigur gasesti fugiti de la Sapoca sa te mai voteze. Sunt pustani care au ajuns primari prin tara care din nimic au facut de nu credeti, dar in Ialomita se merge pe lozinca. Nu desteota prostul ca ti se urca in cap. Edilule spune la desrepti si tu ca a iesit la pensiee colectorul de la judet poate la vara o pui iar de 4 ani.
Trilogia din fundu curtii:
(18 Ianuarie 2020, 12:10)
Așa e bă primarule!S au agitat degeaba!Ponta si baba de la mediu au fost plimbati cu gonflabila in apa de 60 cm de la inundatii iar un biet cetățean de rand,căzut in intuneric si rahat e fix pistol cu apă.Mă, ești prost? Ești nebun?Dacă iți era rudă era nenorocire dar așa...Bravo bă primarule!Vinovată femeia că nu stă acasă!"ți-ai dracu de tembeli! Am ințeles de ce ai numele cu diminutive:știau ai tăi că te maturizezi după 83 ani!
A:
(18 Ianuarie 2020, 08:12)
kci in ea treaba!
Of of:
(17 Ianuarie 2020, 16:28)
Primarule tăiai pe cheltuiala o căruță de scânduri, cumpărai 2 kg de cuie și un sul de carton, 2 lopeți și 2 cazmale și intro sâmbătă libera era gata mai ordinarule. Ai făcut demersuri,...Pai sa-ti cada din cer mă bestie daca tu nu îți gospodărești singur comuna. Bai băiatule ți-aș da de mâncare odată la 6 luni. Bă primarule ai mâncat și întreținut familia din banii comunei și tu nu ești capabil sa încropești o toaleta cat de cat ? Cinste ție să mai iei un mandat dar nu de primar, ci de 5 ani la penitenciarul Slobozia.
Geanina:
(17 Ianuarie 2020, 16:11)
Groaza in Ialomița numai la Vaslui mai auzeai până acum asemenea ghidusii, dar după cum de vede sau inversat polurile prostiei. Horor cu prostia și incompetenta conduceri, medici, aistestentele unde de  se_  c aca u in cabinet sau după clădire?
Râsul și batjocura la adresa oamenilor. Primar de băgat imediat la închisoare, el acasă tot în fundul curții are wc?  Te pomenești că este și la al   IV lea mandat ?  Of cu ciocanul de snitele i-aș zdrobii fiecare oscior din corp la spurcăciunile astea ras alese de prostime.
Fara supărare dar va cam meritați blestemele dragii mei concetățeni de Ialomița.