Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ștefan Țintă, noul președinte al PSD Slobozia

PSD își lasă la vatră dinozaurii

Ștefan Țintă, noul președinte al PSD Slobozia

PSD Ialomița organizează alegeri pentru filialele din Slobozia, Țăndărei, Fetești și Urziceni. La Slobozia, Alexandru Stoica a fost înlocuit de mai tânărul Ștefan Țintă, considerat de unul dintre ex-președinții PSD Ialomița «schimbul de mâine». La Țăndărei a fost ales în funcția de președinte al organizației locale joi, 16 ianuarie 2020, fostul primar al orașului, Cristi Roman. «Vrem să modernizăm partidul!» a declarat referitor la aceste alegeri Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița.

Alegeri atent supervizate După un an dezastruos electoral, PSD Ialomița încearcă să se reorganizeze. De joi, 16 ianuarie a.c. și până duminică, 19 ianuarie 2020, Organizația județeană organizează alegeri în filialele din principalele orașe ale județului, respectiv Țăndărei, Slobozia, Fetești și Urziceni. Singurele cu miză reală rămân însă alegerile de la Slobozia. «Vrem să modernizăm partidul!» este declarația președintelui executiv al PSD Ialomița, deputatul Ștefan Mușoiu după alegerea joi, la Țăndărei, a fostului primar Cristi Roman în funcția de președinte al organizației locale.

Trei candidați la Slobozia Alegerile de la Slobozia au avut loc vineri, 17 ianuarie 2020, începând cu orele 15,30. Conform informațiilor oficiale, în cursă s-au înscris trei candidați, respectiv Alexandru Stoica, președinte în funcție, Valentin Băcanu, fost viceprimar al Sloboziei și Ștefan Țintă, președinte al TSD Ialomița. Deși primii doi candidați funcționau ca un cuplu politic și nu au fost dispuși să renunțe la funcții, Ștefan Țintă a fost confirmat în funcție. Considerat de către ex-președintele partidului, Marian Neacșu, drept «schimbul de mâine» al actualilor lideri social-democrați, Ștefan Țintă are, înainte de toate, avantajul vârstei...

17 Ianuarie 2020, 17:40 (5616 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Alegator nedecis:
(24 Ianuarie 2020, 11:42)
Dragi alegători, haideți să le propunem candidaților la fotoliul de Primar al municipiului Slobozia, dar și președinților de structuri politice locale să-și prezinte CV și să detalieze partea ce ține de educație și pregătire profesională. Să vedem și noi, ca alegători, ce facultăți au terminat. dacă au studii post universitare sau înscrieri la doctorate, ce alte performanțe intelectuale îi recomandă. Sincer, ași fi curios dacă măcar unul dintre acești tineri care să înghesuie în ultimul timp în prim-planul politic are curajul să-și prezinte evoluția educațională. Altfel, sunt sătul de discursuri scrise de alții și citite de agramați/agramate.
Provocarea este lansată, să vedem cine are curaj să facă primul pas!!!
lupu la oi:
(23 Ianuarie 2020, 10:29)
Psd-ul este doar un lup care-si schimba blana, dar naravul ba! Scot la inaintare acum pentru functia de primar un alt tanar, venind oarecum in intampinarea asteptarilor unei mari parti a alegatorilor. Dar, asa a procedat si in 2016 cu mocioniu; Stoica nu se mai bucura de credibilitate din foarte multe motive: groapa paguboasa, apa nerezolvata, investitii inutile si ilegale, scandalul autorizatiilor, stampila, iar peste toate, manifesta o aroganta ce friza prostia si dictatura. Normal ca tatucii psd-ului au decis sa-l inlocuiasca...pacalindu-ne cu un tanar, caruia nu aveai ce sa-i reprosezi...decat ca era pesedist. (stiti poanta aia: "am intrat in k*t...partid"). La fel a procedat stoica cu ionascu; ala deja era compromis de la investitia cu apa nepotabila si l-au pus pe stoica. Imi amintesc in campania electorala cum aparea stoica la latrina1 locala si dadea mana cu constructorul blocului ANL din cartierul 500, ca sa asigure electoratul ca este un om de actiune, ferm, exact ce ne trebuie. Mai vazusem filmul asta comunist, prost la fel ca un film rusesc: Oprescu(psd) la Primaria Bucuresti mustruluia in fata opiniei publice operatorii in operatiunea deszapezirea, ca in culise sa le spuna, faceti-va ca munciti. Din aluatul asta era si stoica. Toti astia care au gresit au fost inlocuiti, dar nnu ca sa repare psd-ul ceva, NU! asta nu era o pedeapsa pentru ei, dimpotriva, era o salvare, ne-au pacalit mereu cu altul ca sa se mentina la putere. Altfel, lasandu-i sa candideze pe aceeasi (ionascu, stoica, mocioniu) ar fi pierdut alegerile. Si de data asta este la fel! Nu am nimic cu noul candidat propus de psd, nici nu-l cunosc, sa fie sanatos! Dar este doar solutia salvatoare pentru psd, nu pentru locuitorii Sloboziei! Va fi si el manevrat din umbra de partidul care a luat cele mai proaste decizii in ultimii 15 ani. Vrem un primar independent!
art:
(22 Ianuarie 2020, 15:27)
In Ialomita doar Tinel mai salveaza PSD. Cu toate acestea PSD va pierde Slobozia, Fetesti, Amara , Urziceni si, cred ca si Tandarei. Daca Tinel, pe plan local, si PNL la centru vor face prostii in continuare este posibil ca PSD sa scape si sa obtina 35%. Daca nu, PSD scade sub 30%. Le doresc "Succes" pentru ca isi merita soarta.
@Eu:
(22 Ianuarie 2020, 13:46)
'Alegatorii au intotdeauna dreptate'. Asa este. Numai ca tu nu esti"alegatorii" ci doar un votant anonim, iar verdictele tale nu sunt nici litera de lege, nici studii sociologice.
Eu::
(22 Ianuarie 2020, 13:00)
Eu nu-l cunosc deloc pe Ștefan Țintă, noul Președinte al Organizației municipale Slobozia - P.S.D., dar pot spune un lucru care pe zi ce trece pare tot mai evident: „Indiferent de persoana care va candida la funcția de PRIMAR al orașului Slobozia din partea P.S.D-ului, Slobozia nu mai este un fief pesedist! Nici vorbă să mai iasă PRIMAR „o glugă de ciocani”! Probabil, acum va ieși „o glugă de ciocani” din partea P.N.L.-ului! Să-i fie de bine! Alegătorii au întotdeauna dreptate!”  
Alegator:
(22 Ianuarie 2020, 09:44)
Comentariul anterior este extrem de pertinent. Nu mai am încredere în niciun candidat propus de PSD, acest partid care ne minte de atâția ani. Și vorbesc doar din perspectivă locală. Amintiti-vă dragi concetățeni cum arăta în urmă cu niște ani buni Slobozia, cât era de curat acest oraș. După fostul primar Pinter, toți ceilalți aleși ai PSD-ului s-au dovedit niște incapabili care nu au reușit să construiască nimic, ci din contră au îngropat efectiv acest oraș. Deci nu pot fi păcălit cu acest așa zis tânăr care, în realitate, nu este decât reprezentantul unui grup de interese economice. Verificati-i studiile, pregătirea reală pe care o are, ascultați-l cum vorbește liber și cred că vă veți gândi mai bine dacă să mergeți pe această așa -zisă modernizare a PSD. Eu nu am încredere!!!
la vremuri noi, tot noi:
(20 Ianuarie 2020, 09:38)
Aceeasi marie, cu alta palarie. Logic, chiar si coana veorica s-ar fi gandit sa nu mai puna un candidat din partea psd care a gresit mult in trecut si nu mai este bine vazut nici macat de votantii lui traditionali (oricat de neinzestrati ar fi). Asa ca partidul rosu iese la inaintare cu un tanar...care are o calitate, si anume, NU A MAI FOST PRIMAR. Atat! Deci nu-i putem deconta lui toate insuccesele administrative de pana acum: mizeria de apa - marca ionascu, groapa lui stoica, distrugerea Pietei Revolutiei - stoica, parcul industrial falimentar marca stoica si marele NIMIC "realizat cu brio" de mocioniu. Atunci, este normal sa schimbi garnitura, pentru ca pe aia compromisi nu-i mai voteaza nici dracu (exemplul veorica presedinte). Insa, nu ar trebui sa uitam un lucru: partidele politice fac totul pentru a ne pacali, nici viitorul primar pus politic nu va lua deciziile de unul singur! Deciziile se plamadesc la sediul de partid de catre sforari si de catre firmele lor de casa. Astfel ca si pe viitor vor mai aparea investitii paguboase, gen mega sala polivalenta - cu bani imprumutati de la banci, nu cu fonduri UE, care va omora de tot orasul (acum suntem tinuti in viata artificial dpdv financiar). Deci sa-i dam crezare lui stoica (primarul zis si "hai sictir") care a spus ca pesedeu poa sa puna si o gluga de ciocani, tot iese!
cetatean:
(20 Ianuarie 2020, 07:55)
Vai de noi..........din rau in mai rau?! 
@Ialomiten(!?)psd:
(19 Ianuarie 2020, 13:16)
Recomanzi altuia sa fie "destep" ca tie nu ti-a iesit. Vezi numai lepre la alte partide, dar nu vezi leprele din psd care au reusit sa trimita Ialomita in coada judetelor tarii la toate nivelurile. Fii si tu curajos si priveste realitatea cruda lasata de penalii ciumei rosii.
plătitor de taxe:
(19 Ianuarie 2020, 09:19)
să aibă grijă și de consilieri locali PSD Slobozia cu dosare penale pentru evaziune fiscală?
Ialomiten:
(19 Ianuarie 2020, 06:42)
Felicitari Ștefane să fii deștep curajos să nu ai legături cu mafiotul Tinel Ghe. Să te ferești de leprele băsiste PDL-PNL spurcații demenți din România. Ai mare grijă de consilierii PSD din comunele Ialomițene unde sunt lepre primari jegoși din PDL-PNL. La fel și Criti Roman din Țăndărei un om politic din PSD destept curajos,un adevărat lider pesedist.
alegator:
(18 Ianuarie 2020, 17:04)
la naiba,
din rau in mai rau.
varsta a fost arareori un avantaj.
vai mama noastra de oras blestemat
@haiduc:
(18 Ianuarie 2020, 09:53)
Sa ne traiesti Stefane!! Cateva cerinte care te rugam sa le respecti : 1.Incearca sa nu ne furi(poate si reusesti) 2.Nu mai promova oameni care nu merita 3.Incearca sa nu ne minti(la fel, poate reusesti) 4.Fa naibii ceva daca tot vrei functii Si ca un sfat, trebuie sa stii, din saltul asta care l-ai facut poti ateriza in picioare sau ....
Alegator:
(18 Ianuarie 2020, 08:09)
Se schimba conducerea ,dar zambetul lui Iliescu ramane..
Denzel W:
(18 Ianuarie 2020, 05:35)
Poate mai este totusi speranta ! Nu cred ca toti politicienii se stanga sunt rai si nu cred ca toti cei de dreapta sunt buni ! Daca esti un om onest si ai un proiect prin care sa schimbi in bine fata urbei in care traiesti vei avea votul celor tineri ! Mult succes !