Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inflație de candidați pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Inflație de candidați pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Deși alegerea prin vot direct a președinților de Consilii Județene nu este o certitudine politică, eșichierul politic local este suprapopulat de candidați pentru această funcție. Fie că vorbim despre partide cu electorat câtă sare între buricele degetelor, fie că vorbim de PSD sau PNL, toată lumea are candidați și toată lumea vrea fotoliul de președinte al județului.

Supraofertă de candidați
Stopată în 2012, alegerea președinților de consilii județene prin vot direct a fost resuscitată în iunie 2019, printr-o Ordo­nanță de Urgență a Guvernului. Volatilă în contextul în care PNL luptă pentru impunerea alegerii primarilor în două tururi, Ordonanța permite partidelor politice locale să arunce pe scena publică o pleiadă de candidați. Încă din toamna anului trecut, deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat că statutul de «prim partid al județului» îl obligă să se sacrifice pentru aceste alegeri. În siajul acestor declarații, noua achiziție a PRO România Ialomița, Gigi Petre, și-a nuanțat declarațiile și a susținut că «voi candida oriunde candidează și Gheorghe Tinel, inclusiv pentru Parlament!». Alături de Gigi Petre se încălzesc ca rezerve candidatul PMP, Gabi Ionașcu, care a declarat la rându-i că «va candida peste tot...», chiar dacă legea spune altfel. Și, de asemenea, mai sunt de luat în calcul președinții filialelor PLUS și USR, respectiv Octavian Săvoiu și Alexei Dărăbanu. Deși la acest moment sunt doar niște iluștri necunoscuți, ei sunt candidații de serviciu ai partidelor pe care le reprezintă și, de ce nu?, opțiuni viabile pentru electoratul ialomițean.

PSD nu renunță
Deși în evidentă pierdere de formă electorală, PSD continuă să reprezinte o amenințare concretă pe scena politică. Aflată în plin proces de restructurare in­ternă (alegeri la nivelul filialelor municipale și pregătiri pentru conferința județeană), Organizația PSD Ialomița are o singură opțiune politică viabilă pentru electoratul tradițional: președintele Marian Pavel. Va­lidat de la Centru de Marcel Ciolacu&comp., Marian Pavel este condamnat să preia stindardul local și să se sacrifice, la rându-i, pentru supraviețuirea Organizației. Evi­dent, decizia nu este nici ușoară și nici comodă, căci Marian Pavel este unul dintre vicepreședinții PSD la nivel național, se trage de brăcinari cu Olguța și face și desface politica națională de la înălțimea procentelor obținute în Ialomița la Ale­gerile Europarlamentare și Prezi­dențiale. Pe de altă parte, senatorul Pavel este împins spre această candidatură de majoritatea primarilor social-democrați în condițiile în care ex-președintele PSD Ialomița și actual coordonator PRO România Ialomița, Marian Neacșu, s-ar încălzi pentru aceeași candidatură...

Gae ar vrea și el Un alt candidat la alegerile pentru șefia Consiliului Județean ar fi Ionel Gae, actualul vicepreședinte al institu­ției. El ar fi fost auzit prin ședințele interne de partid susținând că trebuie să candideze pentru gloria filialei și pentru a scăpa de eticheta de yes-man al administrației actuale. Sigur, nu este prima dată când domnul Gae una spune și alta face așteptând ziua de salariu, dar ne facem datoria de a-l menționa...

20 Ianuarie 2020, 07:50 (2934 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Vecin:
(28 Ianuarie 2020, 22:27)
Sa nu-l lasăti singur pe șoferul primarului, pe D.D. Ca la pușcărie nu mai vrea și nici paznic la cimitir nu se mai întoarce!!! Și mai nou vrea postul de director la politia locală, cică ar face treaba mai buna decât Abaza.
Sfântul Petru:
(20 Ianuarie 2020, 19:53)
Savoiu sau Darabanu ar trebui să ne conduca județul, tineri cu alte viziuni despre economie de piata, dezvoltare, progres, bunăstare etc...nu cei vechi si in varsta care nu au dezvoltat cu nimic acest judet, doar si-au mărit capitalul propŕiu...
Cipi:
(20 Ianuarie 2020, 17:08)
Candidati unu si unu alesi pe spranceana! Draci numa muraturi scofalcite cu trecut indoielnic! Parca tineretul din judet este doar amintire, imposibil ce vad, numa relicve si tarfe traseiste!
Cici :
(20 Ianuarie 2020, 13:52)
Sefii Pro Romania spun candidati tineri,cu profesii bine definite....Despre ce vorbim ??!!!
Nuuu:
(20 Ianuarie 2020, 11:54)
Nu pot sa cred ca ex prefectul, Gigi Petre tot la macelarie se gandeste. Ma nea, Jiji pe cine ai pus ochii sa mai nenorocesti, nu iti ajunge cate familii ai paradit cat timp ai fost presedintele comisiei de fond funciar Ialomita ? Nu iti ajung blestemele care le cari in spate ? Acum esti in cardasie condamnatul traseist, Neacsu ? Gheorgisor Ionel ex. juristul sef de la prefectura nu incearca si el usa macelariei, ar fii culmea ? Cum mai alearga pensionarii cu pensii speciale dupa bani de la buget si alte foloase. Cat de nebun sa fii ca sa alegi asemenea oameni care au produs numai rau multor familii ?