Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Lipsa precipitațiilor din ultimele săptămâni accentuează fenomenul de secetă pedologică în județul Ialomița. Specialiștii în agrometeorologie atrag atenția că la acest moment cantitatea de apă din sol a scăzut la jumătate față de necesar. Aceștia le recomandă fermierilor administrarea de minerale pe bază de fosfor și potasiu, pentru culturile înființate în toamnă. Din păcate, și săptămânile care urmează vor fi fără precipitații însemnate din punct de vedere cantitativ.

Solul are nevoie de apă Potrivit informațiilor oferite de specialiștii în agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteo­rologie, în această perioadă, în Câmpia Bărăganului, media precipi­tațiilor ar fi trebuit să se apropie de 50 de litri pe metrul pătrat. În realitate, în ultimele săptămâni abia dacă s-au înregistrat cel mult 10 litri pe metrul pătrat în unele zone ale județului Ialomița. Lipsa precipitațiilor afectează în mod direct solul, accentuând fenomenul secetei pedologice. Oficialii Administrației Naționale de Meteo­rologie au explicat faptul că, în această perioadă de timp, nivelul apei din sol a scăzut la jumătate față de cât era necesar. «Zona de Sud a țării este afectată de această lipsă a precipitațiilor și, implicit, și județul Ialomița. Această situație, se va menține, întrucât nivelul precipitațiilor rămâne scăzut în continuare!» a explicat Daniel Alexandru, directorul Labora­torului de Agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteo­rologie. Lipsa apei din sol afectează în mod direct dezvoltarea plantelor. «Culturile agricole se vor afla în conti­nuare în starea de repaus biologic în cea mai mare parte a țării, izolat fiind posibile reluări lente și temporare ale proceselor vegetative, îndeosebi în zonele de câmpie sudice și vestice...» atrag atenția specialiștii Administrației Naționale de Meterologie. Puternic afectate vor fi culturile de orz și grâu de toamnă, precum și culturile de rapiță. Conform raportărilor făcute de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, la nivelul județului, aceste plante au fost cultivate pe o suprafață estimată la peste 100 mii de hectare.

Sfaturi pentru fermieri Conform datelor ANM, în săptămâ­nile care urmează nivelul precipitațiilor se va menține scăzut, sub valorile normale specifice acestei perioade a anului. «Regimul precipitațiilor din ianuarie este redus, chiar dacă nebulozitatea este accentuată în această lună și zile în șir cerul se menține acoperit...» susțin oficialii Administrației Naționale de Meteo­rologie. Mai mult, reprezentanții ANM vin cu o serie de recomandări pentru fermieri, astfel încât aceștia să-și poată salva culturile. «Este necesară administrarea îngrășămintelor minerale complexe, pe bază de fosfor și potasiu la cerealierele de toamnă înființate în epoca optimă. Totodată, este necesară și efectuarea controlului biolo­gic sistematic pentru determinarea viabi­lității plantelor la culturile de toamnă și a elementelor de rod la speciile pomi-viticole...» explică specialiștii din cadrul Laboratorului de Agrometeorologie al Administrației Naționale de Meteorologie.

21 Ianuarie 2020, 08:05 (1078 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița
Scandal public în agricultură
Agricultura ialomițeană la raport

Comentariile cititorilor:


UE rade:
(21 Ianuarie 2020, 11:27)
Udati fermierilor terenurile cu pipeta, pentru ca instalatiile de irigat le-ati furat imediat dupa lovitura de stat di 1989 , si tevile pentru irigatii va stau acum, ca scurgeri de apa pluviala la strasinile caselor, desteapta inventie. Asteptati sa se coaca Dudele.
emigrant pe marte:
(21 Ianuarie 2020, 10:30)
Romania o tara frumoasa...pacat ca este locuita! Avem (inca) toate formele de relief, dar ne batem joc de tot: De la faptul ca taiem padurile, pentru hotii mai mici sau mai mari de lemn, poluare excesiva prin faptul ca, pe de o parte ne aruncam mizeriile peste tot prin natura (din cauza faptului ca suntem un popor majoritar idiot si needucat), iar pe de alta parte din cauza saraciei folosim masini poluante, coltul asta de rai va ajunge in viitorul apropiat un tinut sterp, depopulat. Va fi un desert ca in filmele apocaliptice, din care vor mai rasari doar palatele inalte cu turnulete ale conationalilor spargatori de seminte, care vor fi majoritari. Murim incet inbolnavindu-ne de la apa mizerabila, de la noxele masinilor, de la combinat si de la alte mici industrii poluante, de arsita insuportabila - incalzirea globala. Mai primim deseuri toxice din alte tari, in schimbul a 2 poli? Normal, doar suntem lumea a treia, pe picior de egalitate cu tarile africane. Poluam raurile dupa bunul plac, neamendati de nimeni, facem gratare cu manele in padure lasand un covor de pet-uri, incendiem vegetatia cu tot cu mica fauna aferenta.
Solutia ar fi urmatoarea:Urgent investitii masive in sistemul de irigatii concomitent cu stoparea taierii padurilor, fara nicio exceptie! Impadurirea masiva a terenurilor defrisate si a celor fara valoare agricola. Perdele de protectie peste tot, pe campuri ca sa combata eroziunea solului si sa fixeze apa asta putina, de-a lungul soselelor, in jurul localitatilor. Investitii in energia verde, curent de la panouri solare amplasate peste tot: pe acoperisuri, peste parcarile descoperite ale supermarketurilor si ale parcarilor publice, eoliene, hidroenergie. Mai putin petrol, mai mult curent verde. Reciclarea responsabila a peturilor. Automate de colectare a peturilor si a altor deseuri reciclabile. Amendarea nesimtitilor care arunca orice, oriunde!
Slobozia:
(21 Ianuarie 2020, 10:28)
Eu am vândut tot pământul care al aveam (10 hectare) si nu ma mai intereseaza deloc de Agricultură!!
Gabi:
(21 Ianuarie 2020, 10:10)
Ce decizii,ati vazut marii fermieri plantand perdele forestiere in loturile deținute,ati vazut pe cineva adunând maldarele de plastic din Câmpurile romaniei?de 30 de ani doar au mancat,fara investiții sau grija pentru natura,profitul inainte de toate.Slobozia noastră e cel mai bun exemplu,doar s-a distrus,nimic bun nu pot exemplifica,la marginea orașului munți de gunoaie,Rosca taie copacii in veselie dar nu prea plantează,in cartierul tineretului de 10 ani administrația locala nu a plantat un singur pom,dar vrem in schimb sa ploua,sa ninga si sa nu ne parjoleasca arșița verii.culegem ce semanam.
Ce Mă:
(21 Ianuarie 2020, 09:54)
Cel mai amărât arendaș(nu mari proprietari de genul Sitaru,Nedu,Poenaru) au masini de serviciu (pentru teren) Mercedes,vacanțele le fc in Noua Zeelandă,minim 450 mp casa .......ceas de 40000 euro.....si se plâng.
Vasile:
(21 Ianuarie 2020, 09:08)
Incalzirea globala si efectele ei se cam vad. Agricultura fara apa ,nu prea se poate face. Fara un sistem de irigatii se ajunge la seceta. Poate ,poate acum se va intelege importanta apei si in ceasul 9 incepam sa luam decizii corecte.