Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În Ialomița rămâne cum s-a stabilit

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În anul 2009, autoritățile din Ialomița au anunțat cu mândrie închiderea gropilor neconforme de gunoi din toate localitățile județului. La 10 ani distanță, locul acestora a fost ocupat de «depozitări necontrolate». Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița susține că în ultimul an Ialomița a făcut progrese în respectarea normelor de mediu. «În Ialomița nu există probleme majore. Situația este sub control...» declară ea.

Vești proaste de la UE
Conform agențiilor de presă naționale, «Comisia Europeană va declanșa în anul 2020 o procedură de infringement din cauza dezastrului ecologic reprezentat de gropile de gunoi din jurul marilor orașe din România, considerate focare de infecție pentru cetă­țenii români. Experții UE au arătat că România nu a făcut din 2014 niciun progres în ceea ce privește deșeurile municipale și din acest motiv procedura de infringement nu mai poate fi evitată în 2020. Reamintim că, în urmă cu 6 ani, România a primit un răgaz pentru a aplica 30 de măsuri pe mediu pentru a evita procedura de infringement. Procedura de infringement înseamnă că un stat este sancționat pentru că încalcă grav regulile comunității europene». Pentru oficialii din Ialomița, acest pericol iminent este tratat drept «problema altora». Niciuna dintre cele 68 de gropi de gunoi vizate de ra­portul Comisiei Europene nu se află pe teritoriul județului, iar rapoartele oficiale consemnează an de an noi succese în respec­ta­rea normelor de mediu și a legislației afe­rente. Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița, susține că în ultimul an în Ialomița s-au făcut progrese: «În Ialomița nu există probleme majore. Nu trebuie să confundăm gropile neconforme închise în 2009-2010 cu depozitările necontrolate înregistrate în ul­timii ani... Noi nu avem probleme majore în această privință. Situația este sub control... Iar în cursul anului 2020 vom relua controalele pentru a ne asigura că autoritățile locale res­pectă legislația în domeniu!» ne-a declarat ea.

Nici măcar pe hârtie nu stăm bine
Între declarațiile oficialilor și realitate diferențele sunt majore. Ultimul Plan Județean de gestionare a deșeurilor menajere (în fond, un document formal) datează din 2007 și este depășit. În lipsa unuia nou, nici autoritățile județene, nici cele locale nu pot propune soluții punctuale de protejare a mediului și nu pot demara investiții în acest domeniu. Pentru a cosmetiza situația dezastruoasă cu care se confruntă județul, auto­ritățile de mediu au înlocuit sintagma «gropi de gunoi neconforme» cu «depozitări necon­trolate de deșeuri». În fapt, cele două sintagme definesc aceeași realitate, vizibilă cu ochiul liber la nivelul fiecărei administrații locale. Închise oficial în 2009-2010, cele 150 de gropi de gunoi ale județului și-au mărit suprafața și s-au înmulțit. În anul 2019, în urma unui control tematic desfășurat de comisarii Gărzii de Mediu, jumătate dintre administrațiile locale din Ialomița încălcau legislația, iar suprafețele de teren raportate oficial ca fiind acoperite cu «depozitări ne­controlate de deșeuri» erau de 31 de hectare. Repetăm, acestea sunt suprafețele raportate oficial. Ele ascund faptul că administrațiile publice locale au raportat închiderea gropilor de gunoi neconforme, dar au continuat să permită populației să depoziteze gunoiul în aceste gropi. Când și când, atunci când suprafața gropilor s-a extins nepermis de mult, edilii locali au dat foc mormanelor de deșeuri sau le-au acoperit cu pământ. Așa se face că, de-a lungul și de-a latul județului, fie vară fie iarnă, gropile de gunoi închise în 2009 ard permanent în timp ce autoritățile închid ochii, la unison cu comisarii Gărzii de Mediu.

Colectarea selectivă este o iluzie O altă minciună administrativă practicată la scară largă vi­zează colectarea selectivă a de­șeurilor în Ialomița. Deși auto­ritățile susțin că legislația în do­meniu este respectată, realitatea este cruntă. Potrivit unui raport al Prefecturii Ialomița din anul 2019, în 22 dintre locali­tățile ju­dețului co­lectarea selectivă a deșeurilor menajere se face par­țial, iar în 44 dintre aceste loca­lități nu se face deloc, sistemul nefiind im­plementat! Potrivit Legii 211/2011, privind regimul deșeurilor, atât societățile co­merciale, cât și administrațiile publice au obligația legală de a colecta selectiv deșeurile menajere. La acest moment, România colectează selectiv mai puțin de 20% din cantitatea de deșeuri menajere colectată, iar din această cantitate reciclează o cantitate infimă. În Ialomița, po­trivit datelor oficiale, procentul de deșeuri mena­jere colectate selectiv este mai mic de 5%.

21 Ianuarie 2020, 11:40 (1036 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


gigi:
(22 Ianuarie 2020, 19:46)
curtea de conturi executa ordine ,de la cine ghiciti ?
curteanu:
(22 Ianuarie 2020, 14:25)
cica curtea de conturi ialomita nu a imputat niciunui primar din ialomita amenzile pentru deseuri .se aude ca ar fi de ordinul sutelor de amenzi contraventionale platite din bani de la buge.daca pe edili nui doare de ce sar implica in gestionarea destionarea deseurilor?
Pont (A) :
(21 Ianuarie 2020, 20:11)
Sa vina la milosesti sa vada gunoaie. Inclusiv firma de salubrizare arunca gunoiul la groapa de la marginea satului. Saptamanal buldo din curtea primarie sapa gropi pentru a ingropa gunoiul si nu face fata. Si atunci singura solutie e sa ii dea foc. Cate 2-3 zile ard gunoaiele acolo de nu poti respira in tot satul.
Un cetatean:
(21 Ianuarie 2020, 14:28)
Doamna Dogaru,esti intr-o doaga doamna daca la noi in ialomita suntem in regula in ceea ce privește poluarea sau depozitarea gunoiului.Va rog faceti o excursioara mica pana la stejaru,spre padure sa vedeți un mic dezastru ecologic,in tot județul e la fel ca acolo,primari netrebnici trag pamant cu vola peste tone de gunoi si voi dormiți in scaun de parca nu am respira toti aceeași aer.SA VA FIE RUSINE!!!!